Hantle są jednymi z najpopularniejszych przyrządów przeznaczonych do ćwiczeń kulturystycznych i siłowych. Dzięki właściwie dobranemu zestawowi obciążeń oraz ćwiczeń możemy skutecznie wzmocnić różne partie mięśni, trenując w domu. Warto pamiętać o tym, że zestaw obciążeń powinien być dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb, stopnia wytrenowania i umożliwiać płynne wykonywanie ruchów w czasie ćwiczeń. Wybór hantli w sklepach jest bardzo duży. Można nabyć takie, które znajdą swoje miejsce w małym pokoju, ale i takie, które sprawdzą się jako sprzęt do siłowni. Pytanie, jakie hantle na początek warto wybrać? Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup hantli do ćwiczeń w domu? Przeczytaj poradnik i wyciągnij z niego potrzebne informacje dla siebie.

Hantle do ćwiczeń – podstawowe rodzaje

Zacznijmy od charakterystyki różnych rodzajów hantli.

Hantle bitumiczne – są wypełnione masą piaskową, kruszywem albo betonem. To surowce tańsze od żeliwa, co wpływa na to, że hantle tego typu są dostępne w niższej cenie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że wybierając talerze o dużej wadze, będą one też dużych rozmiarów. W związku z tym ćwiczenia mogą być wtedy mniej komfortowe, choćby ze względu na to, że manewrowanie hantlami w małej przestrzeni stanie się trudniejsze.

Hantle żeliwne – są przede wszystkim w większym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne. W porównaniu do hantli bitumicznych o tym samym rozmiarze, hantle żeliwne będą mniejsze. Zyskują też przewagę nad hantlami bitumicznymi ze względu na to, że łatwiej je przechowywać i łatwiej nimi manewrować. Hantle żeliwne mają ostrzejsze ranty, więc w czasie odkładania trzeba zwrócić większą uwagę, by nie zarysować podłogi. Nie są też najtańsze, ale za to trwałe, co pozwala z nich korzystać nawet przez kilka lat.

Hantle gumowe – to przyrządy do ćwiczeń pokryte gumą – w całości albo tylko w niektórych miejscach. Są niezwykle wygodne w użyciu, antypoślizgowe i dość miękkie, przez co nie ma ryzyka, że uszkodzą podłogę.

Hantle winylowe – mogą być pokryte warstwą winylu, która zapobiega ślizganiu się w dłoni i zwiększa komfort ćwiczeń. Najczęściej ich wypełnienie jest bitumiczne. Hantle winylowe wyróżniają się tym, że mają zaokrąglenia na końcach oraz żłobienia, co zapobiega turlaniu się sprzętu. Najczęściej ważą od 1,5 do 5 kilogramów.

Hantle neoprenowe – dzięki specjalnej powłoce neoprenowej są przyjemne w dotyku, a dłoń w takich hantlach się nie ślizga. Zazwyczaj hantle neoprenowe są wypełnione masą żeliwną i ważą od 0,5 do 5 kilogramów.

Stałe czy regulowane, czyli jakie hantle kupić dla siebie?

Wśród hantli są zarówno modele stałe, jak i regulowane. Zastanawiasz się, jakie hantle do ćwiczeń w domu sprawdzą się najlepiej? Poniżej najważniejsze różnice i wynikające z nich zalety.

Hantle stałe – nie ma możliwości regulowania ciężaru, ich waga jest stała, najczęściej mieści się przedziale od 0,5 do 10 kilogramów. Często są wybierane przez kobiety, które szukają odpowiedzi na pytanie, jakie hantle na początek będą dla nich najlepszym rozwiązaniem. Z perspektywy czasu jednak ich zakup jest droższy, ponieważ chcąc zwiększyć obciążenie, konieczne jest kupienie kolejnego zestawu hantli.

Hantle regulowane – ich zaletą jest możliwość regulacji poprzez dokładanie albo zdejmowanie obciążeń, dzięki czemu można wykonywać ćwiczenia różnych partii ciała. Obciążenie można zwiększać stopniowo i uniknąć kontuzji. Hantle regulowane są praktyczne, ponieważ wraz ze wzrostem formy, wystarczy jedynie dokupić kolejne obciążenie. To także dobre rozwiązanie, jeśli z danego sprzętu korzystasz nie tylko ty. Takie hantle łatwiej też przechować, ponieważ nie zajmują dużo miejsca.

Jak dobrać gryf do hantli?

Jeśli wybór padł na hantle regulowane, to kolejnym krokiem będzie dokupienie gryfu z solidnego żeliwa, czyli prętu, na którym zostaną zamontowane talerze. Warto pamiętać, że średnica gryfu powinna być dopasowana do wielkości dłoni. Gdy rozmiar gryfu jest odpowiednio dobrany, chwyt dłoni jest pewny, co także zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort trenowania. Za najbezpieczniejsze są uważane gryfy z systemem śrubowym. Zakładanie obciążenia trwa wtedy co prawda dłużej, ale niwelujemy ryzyko, że może się zsunąć. Gryfy gładkie mają specjalne zaciski, które umożliwiają szybką zmianę talerzy.

Hantle do ćwiczeń w domu – duży wybór na Ceneria.pl

Na stronie outdoroowej przeglądarki Ceneria.pl znajdziesz duży wybór hantli dla tych, którzy szukają możliwości bezpiecznego trenowania w domu. Dzięki temu bez trudu dopasujesz sprzęt do swoich potrzeb, a także preferencji cenowych. Jakie hantle do domu wybrać? Możesz kupić online sprzęt takich marek jak HMS, Avento, XYLO, Reebok, Meteor, Allright czy Spokey, ławki treningowe, a także inne przyrządy, które pozwolą ci rozpocząć trening siłowy w swoich czterech ścianach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie