Kuchenne dodatki które moga być szkodliwe

Kuchnia jest miejscem, gdzie przyrządza się pyszne potrawy, ciasta czy desery. Nic dziwnego, że po wejściu do tego pomieszczenia człowiek automatycznie staje się głodny. Zwykle w kuchni znajduje się wiele smacznych rzeczy, a zapach unoszący się z gotowanych dań jeszcze bardziej pobudza apetyt. Czy wiedziałeś jednak, że w Twojej kuchni znajdują się dodatki, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Groźne dodatki kuchenne

Sól kuchenna

Sól to przyprawa znana na całym świecie. Zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej to 5g, czyli jedna płaska łyżeczka. Nadmiar soli w diecie, może powodować nadciśnienie tętnicze, prowadzić do udaru mózgu, cukrzycy czy zawału serca. Trudno jest zmierzyć, ile tak naprawdę dziennie jej zjadasz, ponieważ znajduje się ona w prawie każdym produkcie spożywczym, który jest, chociaż lekko przetworzony. Dlatego tak ważne jest, aby unikać przetworzonej żywności czy fast foodów.

Mięta

Mięta jest ziołem znanym od wieków, dlatego tak często wykorzystywana jest w lecznictwie i kosmetykach. Zawiera kwas askorbinowy, witaminy C i A, karoten, rutynę, a także żelazo, magnes i wapń. Dlatego może pomóc na wiele dolegliwości. Polecana przede wszystkim na problemy układu pokarmowego. Jednak osoby z wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także osoby z astmą nie powinny jej spożywać. Na miętę muszą uważać także kobiety karmiące piersią, ponieważ mentol może ograniczyć laktację.

Cynamon

laski cynamonu

Cynamon znany jest każdemu. Ma wyjątkowy zapach i działanie rozgrzewające, a także bakteriobójcze. Warto jednak uważać na to, jaki rodzaj kupujesz, ponieważ tani cynamon Kasja może być trujący. Najlepiej kupować cynamon w laskach, wtedy można sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwą przyprawą, czy podróbką. Cynamon Kasja skręcany jest w pojedyncze, gładkie laski, a cynamon cejloński zwija się po obu stronach kory. Spożycie tego pierwszego w nadmiernych ilościach może prowadzić do uszkodzenia wątroby, owrzodzenia jamy ustnej, czy zwiększać ryzyko raka.

Ostra papryka

Ostra papryka to świetny dodatek do dań. Jako składnik potrawy z pewnością nie zaszkodzi, jednak spożyta w nadmiarze może być groźna. Zawarta w papryczkach kapsaicyna może mieć szkodliwe skutki, jak na przykład, oparzenie tą substancją, ponieważ działa drażniąco na skórę. Istnieje też szansa śmiertelnego zatrucia kapsaicyną. Za dawkę śmiertelną uznaje się od 56 do 512 mg/kg masy ciała. Jednak wprowadzenie takiej dawki do organizmu jest mało prawdopodobne. Kapsaicyna ma też dobre cechy — pomaga w odchudzaniu, a także wykazuje działanie przeciwbólowe. Jak widać, w małej ilości leczy, a w wysokiej jest szkodliwa, a nawet zabójcza.

Lukrecja

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz przemyśle spożywczym. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne spożycie lukrecji może doprowadzić do niepożądanych reakcji w organizmie. Nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci do 4-roku życia, a także osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby, kamicę żółciową, czy niewydolność nerek.

Ocet

Ocet to składnik, którego często używa się jako środka czyszczącego, dodatku do galatu i innych potraw. Jego spożycie w małych ilościach nie jest oczywiście szkodliwe, jednak jest on kwasem, przez co w dużych ilościach może działać destrukcyjnie na białko, a to przede wszystkim z niego składa się nasz organizm. Dlatego należy używać go z rozwagą i zachować ostrożność nawet podczas sprzątania tym środkiem.

Rozmaryn

Rozmaryn jest przyprawą chętnie dodawaną do mięs, czy ziemniaków. Jednak kobiety w ciąży powinny na niego uważać, ponieważ zwiększa on ukrwienie macicy, a to może wywołać krwawienie, a nawet poronienie. Nie należy spożywać go także podczas karmienia piersią, ponieważ może hamować laktację.

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa stosowana jest zarówno do dań słonych, jak i słodkich. Ma ona działanie zdrowotne — likwiduje wzdęcia, pomaga w zwalczaniu reumatyzmu, a także obniża ciśnienie krwi. Jednak wykazuje też działanie psychoaktywne, przy spożyciu większej ilości — może powodować halucynacje, omdlenia, a także senność, czy mdłości.

Cukier

Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmiar cukru w diecie szkodzi. Może zwiększać ryzyko wielu chorób, takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca, czy nowotwory. Nadmierne spożycie cukru powoduje obniżenie poziomu witaminy B1, a ona odgrywa bardzo ważną rolę w regeneracji i czynnościach układu nerwowego, a także wspomaga przemianę węglowodanów.

Musztarda

Jest to bardzo popularny składnik, używany do wielu potraw, jako dodatek do mięs czy warzyw. Gorczyca zawarta w musztardzie pomaga na bóle korzonkowe, problemy jelitowe, czy zapalenie zatok. Jednak osoby z chorobami wątroby powinny szczególnie na nią uważać, ponieważ może ona przyczynić się do pogorszenia stanu tego narządu.

Pieprz

Pieprz kolorowy

Pieprz, zaraz obok soli to jedna z najbardziej popularnych przypraw. Zwiększa on przyswajalność witamin i składników mineralnych, a także absorpcję kurkuminy o 2000%, przez co działa odkażająco i przeciwzapalnie. Pieprz w zbyt dużej ilości może szkodzić wątrobie oraz podrażniać przewód pokarmowy. Powinny wystrzegać się go osoby z chorobami nerek, ponieważ jako ostra przyprawa może podrażnić to miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie