Pachnący świerk pospolity jako choinka

Drzewko iglaste na stałe wpisało się do kanonu świąt Bożego Narodzenia pod symbolem choinki. W okresie świątecznym wnosi do domów świąteczny klimat i aurę. Żywa choinka niestety może mieć krótką żywotność i po nawet tygodniu stracić swój blask, przeobrażając się w stertę opadających igieł. Jaką choinkę wybrać, aby dłużej wytrzymała?

Wybrana choinka w donicy

Jak rozpoznać świeżą choinkę?

Wybierając choinkę żywą większość z nas, zwraca szczególną uwagę na jej wygląd, a konkretnie foremność. Niezależnie od tego, czy wybierzemy żywą choinkę w doniczce, czy ciętą warto przy wyborze zwrócić uwagę również na kondycje choinki. Naszą uwagę powinny przykuwać igiełki o soczystym i wyrazistym kolorze. Giętkość oraz elastyczność gałązek świadczy wraz z żywym kolorem o świeżości i dobrym nawodnieniu drzewka bożonarodzeniowego.

Którą odmianę choinki wybrać?

Choinka zgodnie z tradycją powinna stać w domu do trzech króli. Niektóre odmiany drzewka świątecznego, ścięte przed świętami, mogą nie dotrwać nawet do sylwestra. Wybranie sztucznej choinki może być w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem na stworzenie miejsca pod prezenty. Jeżeli jednak warunki pozwalają na ustawienie w domowym zaciszu żywego drzewka, to warto wybrać odpowiednią odmianę.

Świerk pospolity

Świerk pospolity

Najpopularniejsze wśród choinek są świerki pospolite (Picea abies), wywodzące się z rodziny drzewek sosnowatych, mają smukłą i stożkowatą koronę, a jej dolne parte rosną w orientacji poziomej. Co warto wiedzieć, że system korzeniowy pospolitej choinki ma układ talerzowy, co oznacza, iż korzenie znajdują się płytko, ale rozpościerają się dość szeroko. Najstarszy świerk pospolity rośnie w Szwecji i liczy sobie 9550 lat. Po ścięciu świerk pospolity zachowuje krótką trwałość i dość szybko zaczyna gubić igły. Świerk pospolity ma charakterystyczny zapach, który ma uspokajające właściwości, to właśnie z tego powodu, jest wybierany bardzo często mimo gorszej trwałości.

Świerk kłujący — srebrny

Świerk kłujący — srebrny

Świerk kłujący z racji koloru nazywany także świerkiem srebrnym charakteryzuje się bardzo gęstą koroną i smukłym kształtem. Świerk srebrny można łatwo rozpoznać, nie tylko po sinej smudze, ale również kształcie igieł, które są czterokanciaste. Igły świerku są dość sztywne i jak nazwa wskazuje kłujące, rosną prostopadle do gałązek i obrastają ją dookolnie. Świerk srebrny zazwyczaj jest nieco droższy od pospolitego, ale ma większą trwałość po ścięciu.

Jodła kaukaska

Jadła kaukaska

Jodła kaukaska (Abiesnordmanniana), zwana również jodłą Nordmanna lub jodłą normandzką, z uwagi na wymagania klimatyczne uprawiana jest głównie w Danii, gdzie dominuje łagodny nadmorski klimat, duża wilgotność powietrza, częste opady i niezbyt mroźne zimy. To właśnie wrażliwość jodły na mróz sprawia, że tak trudno wyhodować idealne drzewko w naszych warunkach klimatycznych. Sprzyjające warunki występują głównie na zachodzie, południowym zachodzie oraz na wybrzeżu naszego kraju. W pozostałych częściach Polski jodła narażona może być na przemarzanie. Jodła kaukaska preferuje ciepłe, słoneczne lub lekko zacienione stanowiska przy uprawie. Gałęzie jodły kaukaskiej rosną w większości poziomo, a górne partie skierowane są do góry. Jodłę kaukaską można rozpoznać po długich (2-3 cm) igłach, które są sztywne, błyszczące i ciemnozielone, a od spodu mają dwa jasne paski. Igły jodły kaukaskiej nie są kłujące i charakteryzują się cytrusowym zapachem po delikatnym potarciu igieł. Jodła obok świerku pospolitego stała się najczęściej wybieranym drzewkiem choinkowym, choć nie pachnie tak intensywnie, to drzewko nie wydziela żywicy (mają tylko pęcherzyki żywiczne), ścięta w domowych warunkach wytrzymuje najdłużej ze wszystkich bożonarodzeniowych choinek. Ze względu na to, że nie wydziela intensywnych zapachów zalecana jest dla alergików.

Przygotowanie choinki w donicy do przeniesienia?

Choinkę bożonarodzeniową dobrze jest kupić 2 tygodnie przed samymi świętami. Przez 14 dni choinka powinna być przechowywana w temperaturze około 5°C, kilka dni przed wigilią można przenieść drzewko do miejsca, gdzie panować powinna temperatura około 10°C. Do domu można przenieść choinkę w miejsce, gdzie temperatura sięga maksymalnie 20°C.

Kiedy choinka w doniczce nadaje się do ogrodu?

Najbardziej wytrzymała choinka to ta, która po przeniesieniu do domu, ma zapewnione warunki zbliżone do naturalnych. Istnieje ogóle przekonanie, że drzewka, które kupujemy w doniczce, można po nowym roku posadzić w ogrodzie lub na działce. Jest to możliwe tylko wtedy kiedy choinka była wcześniej uprawiana w pojemniku lub donicy i została przygotowana do przeniesienia do domu oraz zahartowana przed posadzeniem w ogrodzie. Choinka powinna przechodzić proces przejściowy gdzie, zanim trafi do ziemi wiosną, zimowana jest w chłodnym miejscu. Kiedy drzewko z zimnego otoczenia trafia do domu, zostaje zaburzony jego zimowy stan spoczynku, co skutkuje uruchomieniem procesu wegetatywnego. Z tego właśnie powodu drzewko nie powinno przebywać w ciepłym zbyt długo. Kiedy rozpocznie się proces wegetatywny, choinka do ziemi może trafić dopiero późną wiosną, aby nie było narażone na przygruntowe przymrozki. Dość często można spotkać się z drzewkami, które zostały wykopane z placu uprawnego i przesadzone do donicy. Taki zabieg skutkuje mocnym przycięciem korzeni choinki, co powoduje usychanie drzewka.

Co zrobić z choinką po świętach?

Po świętach drzewko można oddać do punktu zbioru odpadów selektywnych, wówczas taka choinka przerabiana jest na kompost.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie