Ubezpieczenie OC chroni kierowcę pojazdu przed ewentualnymi roszczeniami wynikającymi ze spowodowanych za kierownicą zdarzeń drogowych. Jest jedynym w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym i choć zakres wszystkich polis jest bardzo zbliżony, ceny mocno się wahają. Jednym z głównych czynników jest wiek kierowcy. OC dla młodych kierowców jest nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku osób doświadczonych za kierownicą samochodu. Z czego wynikają takie rozbieżności? Oto trzy główne powody.

Młodzi kierowcy częściej uczestniczą w kolizjach drogowych

Wystarczy odwiedzić internetowy kalkulator ubezpieczenia OC, taki jak Kiosk Polis, aby przekonać się, że ubezpieczenie identycznego pojazdu jest znacznie droższe w przypadku młodego kierowcy, niż w przypadku doświadczonego. Towarzystwa ubezpieczeniowe, układając swój cennik, kierują się między innymi statystykami dotyczącymi wypadków i kolizji drogowych. Niestety, właśnie te statystyki są niekorzystne dla młodych kierowców. Osoby mieszczące się w przedziale wiekowym 18- 24 lata są najczęstszymi uczestnikami wypadków. Z prostego rachunku wynika więc, że w tym przypadku ubezpieczyciel ponosi wyższe ryzyko. Dlatego kierowcy poniżej 25 roku życia nie mogą liczyć na zniżki związane z wiekiem. To pierwszy powód, przez który OC dla młodych kierowców może sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Krótki staż posiadania prawa jazdy

Firmy ubezpieczeniowe, oferując swoim klientom polisę OC według przyjętych algorytmów, kierują się nie tylko wiekiem właściciela pojazdu, ale również jego stażem za kierownicą. O tym ostatnim świadczy długość posiadania prawa jazdy. Na nieco niższe ceny mogą więc liczyć osoby, które przekroczyły 25 rok życia, a jednocześnie posiadają prawo jazdy od co najmniej 3 lat.

Młodym kierowcom brakuje stażu z bezszkodową jazdą

Jednak największe, bo kilkudziesięcioprocentowe zniżki w składkach na ubezpieczenie OC przysługują kierowcom, którzy legitymują się latami bezszkodowej jazdy. Z oczywistych względów najmłodsi kierowcy, jak również starsi, posiadający prawo jazdy od niedawna, nie mogą pochwalić się takim stażem. Różnica jest kolosalna. Ubezpieczając ten sam pojazd, starszy kierowca, który nie spowodował kolizji lub wypadku przez kilkanaście lat, zapłaci kilkaset złotych, natomiast świeżo upieczony – nawet ponad 2000 zł. Polityka wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych w tym zakresie jest zbliżona i wynika z czystej matematyki, dlatego trudno znaleźć naprawdę korzystną ofertę. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować.

Przede wszystkim, należy zapoznać się z jak największą liczbą ofert przygotowanych przez wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe, wykorzystując do tego celu kalkulator ubezpieczenia OC online. Młodzi kierowcy mają do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie. Członek rodziny z dłuższym stażem za kierownicą i legitymujących się latami bezszkodowej jazdy może stać się współwłaścicielem auta, co znacznie obniży wysokość składki. Warto także pamiętać, że wysokość składki OC zależy również od miejsca zamieszkania, a konkretnie miejsca rejestracji pojazdów. Tam, gdzie natężenie ruchu jest mniejsze, składki zazwyczaj są sporo niższe, co tyczy się oczywiście przede wszystkim mniejszych miejscowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie