Etiopia to państwo położone we wschodniej Afryce. Jego dawna nazwa Abisynia, pochodzi od nazwy plemienia Habesz, które prawdopodobnie przybyło na kontynent jeszcze przed naszą erą. Większość kraju położona jest na wyżynach i wzgórzach. Przebiegają przez niego Wielkie Rowy Afrykańskie, czyli ogromne płyty tektoniczne, których ruch wywołuje trzęsienia ziemi. Decydując się na wyjazd do tego niezwykłego kraju, możemy liczyć na wizyty w wioskach egzotycznych plemion, a także zwiedzanie wykutych w skałach kościołów. Zamki zbudowane przez królewskie dynastie, do dziś cieszą swym widokiem zjeżdżających tutaj z całego świata turystów. Do tego malownicze widoki gór, lasów eukaliptusowych, a także wodospadów na Nilu sprawią, iż zapragniemy tu powrócić.

Addis Abeba – stolica Etiopii

Addis Abeba jest jednocześnie stolicą oraz największym państwem w kraju. Położone u podnóża wygasłego wulkanu Entoto posiada liczne, czekające na turystów atrakcje. Naszą wycieczkę należy rozpocząć w Muzeum Narodowym ukazującym dzieje kraju od najdawniejszych czasów. Lucy, czyli replika szkieletu najstarszego człowieka sprzed 3,4 mln lat gromadzi wokół siebie setki tysięcy zwiedzających. Katedra św. Trójcy wraz ze znajdującymi się w jej wnętrzach grobowcami cesarza Hajle Sellaje oraz jego żony, warta jest odwiedzenia. Katedra św. Jerzego to miejsce, w którym niegdyś odbywały się koronacje cesarskie. Panoramę miasta możemy podziwiać ze znajdującej się na wysokości 3200 m n. p. m. góry Entoto.

Bahir Dar – stolica regionu Amhara

Położone nad jeziorem Tana miasto liczy ponad 186 tysięcy mieszkańców. Jest ośrodkiem handlu olejarskiego czy włókienniczego. Podczas jednego z wybranych rejsów uczestnicy wycieczki będą mieli okazję zobaczyć liczne ptaki charakterystyczne dla ekosystemu Etiopii. Ze względu na liczbę gatunków występujących na tym terenie, Etiopię nawyka się ,,ptasim rajem’’.

Zwiedzanie klasztoru Ura Kidane Meheret, to obowiązkowy punkt wycieczki osób, które przepadają za łączeniem aktywnego spędzania wolnego czasu, z możliwością położenia się na zielonej trawie.

Wyjazd do wioski Tis Istat i zwiedzanie majestatycznych wodospadów położonych na tak zwanym Nilu Błękitnym. Tis Istat jest najbardziej zasobnym w wodę dopływem Nilu. Więcej informacji dotyczących wycieczek znajduje się na stronie https://logostour.pl/kraje/etiopia.

Atrakcje turystyczne Etiopia pozwalają turystom poznać ten niezwykle zróżnicowany kraj. Mamy tu zarówno regiony zamieszkiwane przez elitę, jak i dzielnice biedy, której mieszkańcy chwytają się każdej pracy, która mogłaby poprawić ich status materialny.

Tana – najdłuższy dopływ Nilu

Tana uważane jest za największe jezioro znajdujące się w Etiopii. Jego powierzchnia liczy ok. 2849 kilometrów kwadratowych. Na jego powierzchnie mają wpływ pory roku oraz kształtujące się opady. Niemniej jednak jego głębokość nie przekracza 14 metrów. To właśnie to jezioro daje początek Nilowi Błękitnemu, który jest najdłuższym i najbardziej zasobnym w wodę zbiornikiem.

Aksum – najstarsze miasto w Etiopii

Aksum uznawane jest za kolbkę Etiopii. Ówczesne państwo rozwijało się dzięki licznym kontaktom handlowym z Półwyspem Arabskim i Afryką. Handel skupiał się wokół kauczuku, koci słoniowej, oraz przypraw korzennych. Aksum położone jest na wyżynie prawie 2200 m n.p.m. zainteresowani mogą podziwiać pozostałości po wspaniałych pałacach, klasztorach czy grobowcach. Gigantyczne obeliski zapierają dech w piersi, natomiast ruiny wspomnianych wcześniej zamków, przywodzą na myśl czasy świetności tego miasta. Ciekawostką jest, iż znaną Kaplicę Tablic, wielu etiopskich ortodoksyjnych chrześcijan uważa za ,,dom’’ Arki Przymierza. Z tego względu tysiące wiernych z Afryki pielgrzymują do Aksum, by choć przez chwilę pomodlić się przed Arką Przymierza. Po nastaniu chrześcijaństwa zaprzestano praktyki polegającej na wznoszeniu obelisków i poczęto chować władców w ziemnych komorach przykrytych kamiennymi płytami nagrobnymi. Na terenie wykopalisk prowadzonych na terenie miasta możemy podziwiać zrekonstruowane mury, uważane za pozostałości po pałacu królowej Saby. Zdaje się, iż opowieści o królowej i Salomonie są wciąż żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Osoby, których marzeniem jest podróż do Afryki, powinny zdecydować się na wycieczkę do Etiopii. Ten niezwykły skrawek ziemi kryje wiele tajemnic, które pragną zostać rozwiązane. Nowoczesność stykająca się z historią nie tylko fascynuje, ale i tworzy niezwykle zróżnicowany krajobraz, którego nie uświadczymy w Polsce. Kraj pełen sprzeczności, odznaczający się surowym klimatem od lat znajduje się na liście najchętniej odwiedzanych miejsc. Z roku na rok na terenie Etiopii pojawia się coraz więcej obiektów usługowych, nastawionych na zapewnienie wysokiej klasy usług, które będą świadczone turystom przybywających tu nie tylko z Europy, ale i całego świata. Etiopia to kraj, który daje nam jedyną w swoim rodzaju okazję przeżycia niezapomnianej przygody, która bez wątpienia na długo zapisze się w naszej pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie