Garaż to w dzisiejszych czasach nieodłączna część domu. Ale czy musi do niego przylegać? W poszukiwaniu alternatywy, warto sprawdzić gotowe projekty garaży wolnostojących. Taki budynek może pełnić też dodatkowe funkcje! Do zalet garażowania samochodu nie trzeba nikogo przekonywać. Auto nie moknie, więc jest znacznie mniej podatne na korozję. Unikamy też dużej części zabrudzeń – szczególnie tych pozostawianych przez ptaki, a tak fatalnie wpływających na lakier samochodowy. Dodatkowo, zimą nie tracimy czasu i energii na odśnieżanie auta, zaś latem nie czeka na nas nagrzane do czerwoności wnętrze, w którym ciężko oddychać.
Dla kogo gotowe projekty garaży?
Czasem zdarza się tak, że z jakiegoś powodu nie jest możliwe umieszczenie garażu w bryle domu. Może tak być na przykład wtedy, gdy mamy działkę o nietypowym kształcie – chociażby litery L – i zmuszeni jesteśmy wybudować garaż niezależnie od reszty domu. Albo gdy zdecydowaliśmy się na tańszy projekt domu bez garażu, zakładając, że samochód może stać na podjeździe i zwyczajnie zmieniliśmy zdanie po czasie.
Ale również nowy samochód w rodzinie – np. gdy dorastające dziecko zrobi prawo jazdy – może sprawić, że zaczniemy rozważać wybudowanie dodatkowego garażu.
Jakie zalety mają gotowe projekty garaży wolnostojących?
Wolnostojący garaż ma swoje zalety. Przede wszystkim, mieszkańcy domu są z dala od hałasu, jaki robi odpalany samochód. To szczególnie ważne w przypadku małych domów, gdzie dźwięk niesie się łatwo, a może się też zdarzyć, że do garażu przylega czyjś pokój! Większa odległość to też mniej spalin przedostających się do mieszkania.
Dużą przewagą garażu wolnostojącego jest także to, że daje nam więcej możliwości w zakresie wykorzystania przestrzeni. Wybierając gotowy projekt garażu możemy dowolnie operować jego wielkością, kształtem, a nawet zaplanować dodatkowe pomieszczenie. Dlatego wybranie projektu gdzie jest garaż dwustanowiskowy pozwoli na różne modyfikacje, po wielu latach po postawieniu takiego obiektu. Pokój z dala od domu może służyć za schowek na narzędzia i sprzęty ogrodowe. Ale też jako pracownia majsterkowicza, w której lecące na podłogę wióry, zapach kleju czy hałas wiertarki nie będą nikomu przeszkadzały!
Jakie materiały polecane są w gotowych projektach garaży?
Stawiając garaż niezależny od głównej bryły domu, mamy znacznie większy wybór materiałów, z jakich może być wykonany. A więc też i operowania ostateczną ceną wybudowania garażu! Znajdziemy bez problemu gotowe projekty garaży murowanych, drewnianych, szkieletowych, ale też wiat garażowych i konstrukcji z blachy.
Najtańsze są oczywiście wiaty i „blaszaki”, jednak decydując się na osobny garaż warto postawić na coś trwalszego, co da nam dodatkowe możliwości. Mały garaż murowany z przyległym pomieszczeniem gospodarczym nie pochłonie dużych pieniędzy, a w długofalowej eksploatacji może okazać się bardzo korzystny. Na przykład, gdy opróżnimy tę jedną komórkę w domu, w której dziwnym trafem ciągle gromadzą się nowe rzeczy i choć rzadko ich używamy, to jednak żal nam je po prostu wyrzucić…
Gotowe projekty garaży – oszczędność czasu i pieniędzy
Wybierając gotowy projekt możemy sporo zaoszczędzić. Garaże są zwykle bardzo prostymi konstrukcjami, o zwartej bryle, więc nie wymagają zbyt dużo pracy ani architekta, ani ekipy budowlanej. Duży wybór projektów u partnera publikacji: www.extradom.pl