Jaki monitor gamingowy wybrać? Najlepszy monitor do gier

Dobry monitor gamingowy, jak wybrać?

Monitor do komputera to niewątpliwie jeden z podstawowych elementów, który pozwala w ogóle z komputera skorzystać. W tym artykule odpowiemy na pytanie, z jaką matrycą monitor będzie lepszy dla graczy. Przedstawimy także, co odróżnia tanie monitory od tych z górnej półki, dowiemy się czy wybrać monitor z funkcją TV, czy użyć telewizora jako monitor. Ustalimy także odpowiednią odległość oczu od monitora oraz dobierzemy najlepszą przekątną.

Monitor coraz częściej nie służy już tylko do tego, aby zwyczajnie wyświetlać obraz z komputera. Gracze są bardziej wymagający, a rynek monitorów podzielił się na te gamingowe, graficzne czy z dodatkowymi funkcjami, np. z tunerem TV.

Jaki monitor do gier?

Monitor do gier powinien posiadać kilka opcji, które pozwolą wycisnąć wszystkie możliwości z karty graficznej. Obecnie najbardziej popularne monitory dla graczy, posiadają odświeżanie obrazu o częstotliwości 144 Hz.

Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania, monitor ma możliwość w pełni wykorzystać jakość karty graficznej, która będzie w stanie wygenerować tyle samo lub nieco mniej FPS– klatek na sekundę.

Warto zaznaczyć, że zakup monitora z wysoką częstotliwością rzędu 144 Hz jest bezzasadny, kiedy nasza karta graficzna generuje ledwo 60 FPS w grach. Wyższa częstotliwość wraz z wysokim FPS powoduje, że do naszego oka dociera w tym samym momencie więcej informacji, dzięki czemu obraz staję się bardziej rzeczywisty pod względem płynności.

Do niedawna jednym z bardzo wartościowych parametrów był kontrast monitora. Obecnie dodatkowych wrażeń dostarczy nam funkcja HDR, jednak nie z każdą matrycą odkryjemy pełną głębię czarnego obrazu.

Najnowsze modele łączące matrycę IPS z HDR posiadają rozwiązania typu Direct LED, które mimo wszystko pozwalają odkryć głęboką czerń. Warto więc wybrać monitor z matrycą OLED, które w pełni odwzorowują bogactwo kolorów, jasną biel oraz głęboką czerń. Za tą jakość jednak zapłacimy znacznie więcej.

Matryce w monitorach gamingowych

Matryce typu IPS charakteryzują się dobrym odwzorowaniem kolorów i szybkim czasem reakcji. Posiadają ponadto szerokie kąty widzenia. Dzięki tym funkcjom matryca IPS ma przewagę nad matrycami typu TN, szczególnie w zastosowaniach graficznych.

Matryce typu TN bardziej nadają się do komputerów biurowych, gdzie czynniki ekonomiczne często górują, nad jakością obrazu.

Kompromisem łączącym zalety matrycy IPS oraz szybkiej reakcji w matrycy TN są matryce MVA oraz PVA. Łączą one w sobie dużą ilość kryształków ułożonych pod różnymi kątami tak, aby jakość obrazu była dobra pod każdym kątem.

Jaka powinna być odległość oczu od monitora?

Wydawałoby się, że im większy monitor tym lepiej. Jednak badania udowodniły, że optymalna odległość oczu od monitora powinna wynosić 40-75 cm. Odległość od monitora powinna proporcjonalnie rosnąć wraz z jego przekątną.

Jeżeli już mowa o odległości od ekranu, to warto wspomnieć o samym jego kształcie. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się ekrany z zakrzywionym ekranem. Jakie mają zastosowanie i dlaczego wybrać droższe rozwiązanie? Odpowiedz jest prosta- ze względu na jakość i lepsze wrażenia.

Monitory z zakrzywioną matrycąCurved, oddają jeszcze lepiej głębię kolorów, ponieważ każdy piksel skierowany jest bezpośrednio w naszą stronę. Warto o tym pamiętać, przy ustawieniu odpowiedniej odległości od naszych oczu.

Dzięki zakrzywieniu ekranu, kontrast na całości obrazu jest znacznie lepszy niż w standardowym płaskim rozwiązaniu, podobnie jak jego podświetlenie.

Ile cali powinien mieć monitor do gier?

Wielkość ekranu ściśle wiąże się także z proporcjami monitora. Dawniej monitory posiadały proporcję 4:3, z czasem jednak coraz bardziej popularne stały się ekrany panoramiczne. Obecnie popularne stają się monitory z ekranem ultrawide, sięgające proporcję nawet 21:9. Najczęściej wykorzystywaną proporcją do telewizorów czy monitorów jest 16:9.

Monitor gamingowy nie powinien być małych rozmiarów. Nie oznacza to, że wielki ekran będzie dobrym rozwiązaniem. Może się okazać, że dla oczu będzie to obciążające i szybciej będziemy się męczyć.

Tani monitor do gier? Czy warto?

Jeżeli mamy ograniczony budżet, warto zainwestować w monitor o lepszych parametrach niż w samą jego wielkość. Monitor do gier, jeżeli będzie posiadać zakrzywioną matrycę, może być droższy, ale na pewno wygodniejszy. Popularnymi wielkościami monitorów gamingowych jest przekątna 27 cali. Odświeżanie takiego monitora zwykle plasuje się powyżej 100 Hz. Za monitor znanych producentów zapłacimy nieco ponad 1000 zł. Kiedy nasze wymagania wzrosną co do parametrów, przekątnej czy jakości obrazu, musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kwotami, przekraczającymi nawet 5000 zł.

Rozdzielczość monitora

Jeszcze niedawno na półkach sklepowych można było zauważyć ekrany oznaczone HD Ready czy Full HD. Obecnie na nikim to wrażenia nie robi, a rozdzielczość ekranu w grach czy filmach jest bardzo istotna.

Jeżeli nasza karta graficzna dobrze sobie radzi z popularną rozdzielczością 1920×1080, to nie oznacza to, że w grach uzyskamy taki sam FPS, korzystając z rozdzielczości 4K czy nawet 8K.

Karta graficzna komputera przetwarzając obraz w wyższej rozdzielczości jest bardziej obciążona. Warto przed zakupem ekranu 4K sprawdzić, jak nasza karta będzie sobie radzić z popularnymi grami. W tym celu można posłużyć się licznymi benchmarkami dostępnymi w sieci.

Telewizor jako monitor gamingowy

Mając na uwadze tylko przekątną ekranu, na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się bardzo dobre. Można przy tym zaoszczędzić sporą część środków. Konsole do gier przecież wykorzystują głównie TV zamiast monitora.

Telewizor zamiast monitora będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na prezentacji jakiegoś materiału w formie filmu czy prezentacji. Przez przewody ze złączem HDMI możemy przesyłać nie tylko obraz, ale także dźwięk.

Telewizor do gier to już temat rzeka. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości będzie telewizor i o jakich parametrach. Nie bez powodu monitory są mniejsze od telewizorów.

Duży telewizor ze słabą rozdzielczością spowoduje, że nie tylko z bliska będziemy dostrzegać słabą jakość obrazu.

Monitor z dużą rozdzielczością 4K8K o mniejszej przekątnej w porównaniu z TV, dają wrażenie lepszej jakości obrazu, gdzie nie widać gołym okiem poszczególnych pikseli.

Złącza w monitorze do gier

Poza ładnym wyglądem i doskonałym obrazem, monitor może być funkcjonalny. Warto w takim przypadku zadbać o to, aby nasz ekran posiadał wejścia USB, co umożliwi podłączenie klawiatury, myszki, pada, dysku przenośnego lub pendrive.

Dodatkowo udogodnieniem będzie wyjście audio, które pozwoli podłączyć słuchawki, a kable nie będą plątać się pod nogami. Gracze spędzający znaczną część czasu przed ekranem, na pewno docenią to rozwiązanie. Podstawowymi jednak wejściami są wejścia transmitujące obraz, czyli HDMI, DVI, DisplayPort. W tym miejscu warto zaznaczyć, że złącze typu VGA nie jest już wykorzystywane. Zostało w niektórych monitorach zastąpione wejściem HDMI-MHL, które umożliwia podłączenie smartfona.

Podsumowanie

Podsumowując, jeżeli szukasz taniego i funkcyjnego monitora do gier, sprawdź modele, które sprostały naszym wymaganiom:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie