Ochrona wzroku przy wielogodzinnej pracy przed komputerem
Ochrona wzroku przy wielogodzinnej pracy przed komputerem

Wielogodzinna praca przy komputerze to prawdziwe obciążenie dla oczu, wywołujące nieprzyjemne pieczenie czy ból. Czy przy konieczności spędzania znacznej ilości czasu przed ekranem można chronić oczy bez rezygnacji z pracy? Jest kilka sposobów na zmniejszenie dolegliwości, wystarczy zapewnić oczom odpowiednie nawilżenie, rozluźnienie i odprężenie. Dla komfortu pracy przed komputerem bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie monitora, przydatne będą też specjalne masaże i jak najczęstsze mruganie.

Jak chronić oczy w czasie pracy przed komputerem?

Ochrona wzroku przy wielogodzinnej pracy przed komputerem jest bardzo ważna, dlatego warto znać techniki, które w takim przypadku pozwalają na skuteczną ochronę wzroku, zmniejszenie ryzyka pojawienia się bólu czy pieczenia.

Pracując przez długi czas przed ekranem komputera, koniecznie trzeba pamiętać o mruganiu. Im częściej, tym lepiej. Aby chronić skutecznie oczy, zaleca się mrugać od 15 do 20 razy w ciągu minuty. Jeżeli nie będziemy mrugać zbyt często, wówczas oczy nie będą odpowiednio oczyszczone i nawilżone, czego efektem może być zaczerwienienie i dokuczliwe pieczenie. Jeżeli takie dolegliwości wystąpią, warto sięgnąć po krople lub sztuczne zły, które dzięki właściwościom nawilżającym doprowadzą do ich złagodzenia.

Co jeszcze wspomaga nawilżenie oczu?

Na pewno picie dużych ilości wody w ciągu dnia. Dobrym sposobem na ochronę oczu w czasie wielu godzin spędzonych przed ekranem komputera jest ich masaż wspomagający rozluźnienie. Wystarczy umieścić opuszki palców wskazujących na skroniach, delikatnie poklepać i stopniowo przesuwać nimi w dół, w kierunku brody. Kolejny krok to ustawienie opuszek palców pod oczami i delikatne oklepywanie tego miejsca.

Jeżeli pojawi się stan zapalny, warto zastosować zimne okłady na oczy, które nieco złagodzą jego konsekwencje.

W czasie wielu godzin spędzonych przed ekranem komputera warto co jakiś czas (co około 20 minut) odwracać od niego wzrok, skupiając się na dowolnym obiekcie znajdującym się gdzieś w dali.

Jak odpowiednie ustawienie ekranu wpływa na wzrok?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dobrze ustawiony ekran nie będzie męczył wzroku, o co koniecznie trzeba zadbać przed rozpoczęciem pracy przy komputerze. Odpowiednia odległość pomiędzy oczami a ekranem powinna wynosić od 50 do 70 cm (długość ramienia użytkownika komputera). W tym przypadku, im mniejszy odstęp oczu od ekranu, tym większą pracę muszą wykonać ich mięśnie, a co za tym idzie, szybciej pojawia się uczucie zmęczenia, oczy stają się suche i piekące. Ustawiając ekran należy pamiętać również o jego odpowiedniej wysokości – górna krawędź powinna być nieco poniżej wysokości oczu. Dla komfortu należy również delikatnie go pochylić i ustawić na tyle na, ile będzie do możliwe pod kątem prostym do światła wpadającego przez okno.

Dla ochrony wzroku należy zadbać również o to, by kontrast ekranu nie był zbyt mocny. Dodatkowo warto pamiętać tym, że pracując przy sztucznym oświetleniu należy stawiać na jego ciepłe barwy.

Jak długa praca przed ekranem wpływa na wzrok?

Może zdarzyć się tak, że pracując bardzo długo przed ekranem komputera i nie dbając odpowiednio o oczy, mogą pojawić się poważne problemy ze wzrokiem. Czasem wystarczy jedynie noszenie dobrze dobranych okularów w celu wyeliminowania problemu, niekiedy jednak jest on na tyle złożony i uciążliwy, że koniecznie staje się zastosowanie innych, bardziej skutecznych środków.

Jednym ze sposobów na leczenie poważnych wad wzroku jest refrakcyjna wymiana soczewki. W wyniku tego zabiegu z oka zostaje usunięta naturalna soczewka, która zastąpiona zostaje nowoczesnym implantem wewnątrzgałkowym. Jego przebieg wygląda bardzo podobnie jak zabieg usunięcia zaćmy, gdzie w miejsce zmętniałej soczewki pojawia się sztuczna.  Implant, jaki zostaje wszczepiony pacjentowi przy refrakcyjnej wymianie soczewki, zmienia moc optyczną oka oraz wyrównuje wadę wzroku. 

Dlaczego zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest tak skuteczny i pomaga w korygowaniu nawet zaawansowanych wad wzroku? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku soczewka zawsze dobierana jest indywidualnie do danego przypadku, co sprawia, że jest idealne dopasowana do potrzeb pacjenta oraz charakteru wady wzroku, z jaką się zmaga. Zabieg jest skuteczny, jednak wiele osób ma co do niego pewne obawy. Niesłusznie, nie jest niebezpieczny, jest też bezbolesny, ponieważ przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Bardzo często przy zabiegu stosowane są soczewki trójogniskowe, uznawane obecnie za jedne z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych soczewek wykorzystywanych przy różnego rodzaju zabiegach korygujących wady wzroku. Dzięki soczewkom trójogniskowym możliwe jest zarówno wyraźne widzenie do bliży, jak i odległości pośredniej czy dali. To doskonała alternatywa dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą bądź też nie mogą na co dzień nosić okularów, a chcą wszystko widzieć dokładnie i wyraźnie. Soczewka trójogniskowa uznawana jest za przyszłościową metodę korygowania wielu wad wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie