przecier pomidorowy domowej produkcji

Każda kobieta ma go zawsze w lodówce bądź w spiżarce. Jest cennym źródłem zdrowia, witamin i minerałów. Domowy przecier pomidorowy znajduje zastosowanie w naprawdę wielu przepisach. Jest obecny zarówno w daniach z tradycyjnej kuchni polskiej, jak i nowych ciekawych połączeniach kulinarnych. Wszystko to sprawia, że jest on stałym bywalcem w każdej kuchni.

W sklepie znajdziemy dużo różnych przecierów pomidorowych, jednak najzdrowszym wyborem będzie zawsze ten domowy. Przygotowuje się go szybko i sprawnie, dlatego nie warto wybierać sklepowych zamienników. Jakie właściwości zdrowotne posiada oraz gdzie sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy.

Zastosowanie pomidorów w kuchni

Domowy przecier pomidorowy- źródło cennych wartości odżywczych

Zawartość cennych wartości odżywczych oraz witamin w domowym przecierze pomidorowym jest w zasadzie taka sama jak w pomidorach. Są to więc witaminy C,E,A,D oraz witaminy z grupy B, takie jak B1,B12,B3,B6 i B7. Zawiera on również wiele ważnych dla zdrowia składników, takich jak potas, magnez, żelazo, kwas foliowy, cynk, miedź oraz wapń. Zawartość naturalnego błonnika pokarmowego pozwala na utrzymanie szczupłej i zdrowej sylwetki. W jego skład wchodzi także dobroczynny likopen, który ma duże właściwości przeciwutleniające. Pomaga on więc w zwalczaniu wolnych rodników, dzięki temu skutecznie spowalnia proces starzenia się, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, szczególnie raka szyjki macicy i raka prostaty. Likopen ma również zbawienny wpływ na układ krążenia. Jest on naturalnym barwnikiem, któremu pomidory zawdzięczają swój czerwony kolor. Przyswajanie likopenu ze świeżych pomidorów jest stosunkowo niskie, dlatego warto sięgnąć po domowe przetwory, które mają większą przyswajalność.

Domowy przecier pomidorowy- niezbędny w okresie jesienno-zimowym

Domowy przecier pomidorowy ma pozytywny wpływ na zdrowie. Wzmacnia on układ immunologiczny oraz przyspiesza przemianę materii. To szczególnie istotna kwestia dla osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Przetwory z pomidorów powinny na stałe zagościć w każdej kuchni, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jest to czas typowy czas dla przeziębień, grypy oraz ogólnego osłabienia organizmu. Dostępne w domowym przecierze pomidorowym mikro i makroskładniki, pozytywnie wpływają na funkcje wydolnościowe organizmu, wzmacniając go i jednocześnie chronią organizm przed infekcjami.

Domowy przecier pomidorowy i jego właściwości zdrowotne

zdrowotne właściwości pomidorów

Domowy przecier pomidorowy ma podobne właściwości do popularnych obecnie suszonych pomidorów. Oba z nich zawierają składniki, które korzystnie wpływają na pracę i funkcjonowanie układu krwionośnego, poprzez zmniejszenie ilości złego cholesterolu. To także dobry wybór dla cukrzyków oraz osób zmagających się z problemami z cukrem, bowiem przetwory pomidorowe znacznie regulują jego poziom. Wysoka zawartość witamin A,E oraz C korzystnie wpływa na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Dodatek witamin sprawia, że w widoczny sposób zwiększa się nawilżenie oraz zdrowy wygląd.

Domowy przecier pomidorowy- zastosowanie

Domowy przecier pomidorowy przyda się do przygotowania soku w szybki i wygodny sposób. O ile latem bez problemu możemy wybrać standardowy sposób uzyskania soku, o tyle jesienią i zimą może być to kłopotliwe. Jeżeli zależy nam na wysokich walorach odżywczych, warto wybrać domowe przetwory. Aby przygotować sok, należy rozpuścić w szklance z wodą kilka łyżek domowego przecieru pomidorowego oraz przyprawić wedle upodobań. Znajdzie on również zastosowanie w innych przetworach na zimę, jak i w klasycznych przepisach kulinarnych.

Przecier pomidorowy a koncentrat

Wielu z nas myli przecier pomidorowy z koncentratem. Jest to duży błąd, ponieważ różnica jest dość znaczna. Koncentrat pomidorowy jest zdecydowanie bardziej gęsty oraz ma o wiele bardziej intensywny smak i dużą kaloryczność. Dzięki temu znajduje on zastosowanie np. w gęstych sosach. Z kolei domowy przecier pomidorowy ma małą kaloryczność, mniej intensywny smak oraz naturalne walory smakowe. Dlatego też doskonale nadaje się do lekkich dipów i sosów sałatkowych, soków czy też zup oraz lekkich dań. Nie daje bowiem mocnego smaku, jest dość delikatny, dzięki temu podkreśla, ale nie zaburza smaku potraw.

Domowy przecier pomidorowy- czy warto włączyć go do swojej diety?

sok z pomidora jako element diety

Zdecydowanie warto, ponieważ zawiera on wiele cennych dla zdrowia minerałów i witamin, w tym silny przeciwutleniacz likopen. Na zdecydowaną uwagę zasługuje jego działanie antynowotworowe oraz przeciwcukrzycowe. Jest to zdrowsza oraz mniej kaloryczna alternatywa względem popularnego koncentratu pomidorowego. Dzięki temu pozwala on na zachowanie szczupłej i zgrabnej sylwetki. Domowy przecier pomidorowy jest niezbędny dla zachowania pełni zdrowia szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm jest szczególnie narażony na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych czy chorobotwórczych drobnoustrojów. Powinien więc znaleźć się w każdej kuchni, zarówno dla zdrowia, sylwetki, jak i urody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie