Spinki do mankietów to świetny prezent dla małego chłopca i dorosłego mężczyzny. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy obdarowana osoba posiada do kompletu odpowiednią koszulę z mankietami zapinanymi na spinki. Dla tych, którym odrobinę brakuje natchnienia na wybór spinek do mankietów, przybliżamy jak duży jest wybór na rynku.
Spinki do mankietów – kiedy nosić?
Spinki do mankietów zakładamy do koszul eleganckich, wizytowych, smokingowych i oczywiście frakowych. Koszule, do których chcemy dokupić spinki, nie powinny przy mankiecie posiadać guzików, a jedynie usztywniony, podwójny lub pojedynczy mankiet. Warto tutaj również zauważyć, że najbardziej elegancka będzie biała koszula na spinki.
W przypadku podwójnych mankietów – „francuski mankiet”, przy koszuli należy zwinąć je na pół w taki sposób, aby otwory na spinki się pokrywały. Koszule, które posiadają podwójny mankiet, to koszule: wieczorowe, wizytowe i smokingowe.
Koszule z pojedynczym mankietem, gdzie miejsce guzika zastępuje spinka, to koszule wieczorowe, wizytowe i frakowe. Do koszul z pojedynczym mankietem najbardziej eleganckie będą spinki dwustronne.
Bardzo ważnym elementem w ubiorze mężczyzny jest odpowiedni dobór koszuli. Ważne, aby koszula na spinki nie posiadała kieszonki na klatce piersiowej.
Za najbardziej luksusowe uchodzą spinki do mankietów na zamówienie. Spinki handmade mogą przedstawiać najróżniejsze wzory, wszystko zależy od zlecenia i wyobraźni zamawiającego.
Spinki do mankietów – jak zakładać?
Jak zapinać spinki do mankietów? Zakładanie spinek do mankietów jest bardzo łatwe. Spinka po zapięciu powinna przechodzić przez oba końce mankietu. Na pytanie, jak nosić spinki mankietowe, najlepszą odpowiedzią jest: nosić zapięciem do wewnątrz.
Spinki męskie warto dopasować do samego kształtu mankietów przy koszuli. Do mankietów ściętych na okrągło, bez wyraźnych kantów, zaleca się noszenie spinek zaokrąglonych, owalnych tak, aby swoim kształtem nawiązywały do kształtu mankietów. Do kanciastych rękawów możemy dopasować spinki w każdym kształcie.
Kolor i rodzaj materiału spinek
Spinki wykonywane są z przeróżnych materiałów, jednak najczęściej w sklepach spotykane są spinki metalowe. Głównie do produkcji spinek używane jest srebro i białe złoto, dość często można też spotkać złote spinki do mankietów. Jako wypełnienie spinki produkowane są z koralem czy nawet z krzemieniem pasiastym. Srebrne spinki do mankietów wykonywane są z przeróżnym wnętrzem, zazwyczaj kontrastującym.
Wnętrze spinki do mankietów może być granatowe, czerwone, niebieskie, właściwie to różnobarwne. Spinki wykonywane są także z węgla, niekiedy nawet można kupić także tytanowe. Wciąż popularne są również węzełki jedwabne, w których nie znajdziemy grama metalu. Za bardzo eleganckie uchodzą także spinki z bursztynem lub kamieniem szlachetnym w srebrnej ramce, które stanowią luksusowy dodatek.
Często spotykane są spinki plastikowe, niestety łatwo można się pomylić, ponieważ zazwyczaj przypominają srebrne spinki do mankietów. Plastikowe spinki idealnie sprawdzą się na wieczór kawalerski. Zagubienie takich spinek nie wzbudza zwyczajnie tyle emocji, co utrata luksusowych zapięć.
Motywy spinek
Spinki do mankietów z grawerem wybierane są najczęściej, jako spinki ślubne. Przedstawiają wówczas motywy serduszek, są także takie z napisami w stylu „I Love My Wife” lub tylko z inicjałami. Bywa tak, że spinki posiadają tylko litery lub cyfry ważne dla mężczyzny. Ślubne spinki do mankietów, zazwyczaj wyrażają także pasję i zainteresowania Pana Młodego.
Spinki komunijne będą znacznie różnić się od tych kupowanych dla Pana Młodego czy na święto dla taty. Wybór motywów i grawerów jest ogromny, dlatego warto zaopatrzyć się w katalog spinek. Producenci spinek zadbali oto, aby odbiorca miał, w czym wybierać. W katalogach znajdą się spinki dla każdego – dla Pana Młodego, dla informatyka, fana komiksów, kogoś kto ma motor (oczywiście nie koniecznie musi to być harley)…
Przykładowo, dla fanów motoryzacji producenci stworzyli spinki z logo BMW, Audi, Volvo, VW, Ford, Toyota, Opel, Alfa Romeo, Ferrari, Porsche, Honda, Mercedes.
Natomiast dla zwolenników komiksów można odnaleźć postacie, takie jak Batman czy Superman. Z filmów czy bajek odnajdziemy również postacie takie jak: Hello Kitty, My Little Pony, Lord Vader.
Są także spinki z patriotycznym akcentem- z orłem, przedstawiające siły powietrzne, pułk wojsk lądowych czy po prostu czołg.
Jeśli już mowa o bardzo męskich zainteresowaniach, to nie może zabraknąć piłkarskich spinek, z logo klubu, takich jak: FC Barcelona, Real Madryt, Juventus, Manchester United, a także Legia Warszawa.
Spinki do mankietów mogą posiadać motyw: ryby, czaszki, iPhone, Apple, muzyczne np.: nuty, saksofon, klucz wiolinowy czy gitara; żeglarskie np. kotwice lub ster. Spinki mogą być zwyczajne z kwiatami, dla strażaka lub przedstawiające rowery.
Dla informatyka mogą przybrać formę prawdziwego pendrive z USB, dla szefa zwykły napis boss.
Oczywiście węzełki jedwabne, nie mają możliwości dodania motywu, dobierać możemy jedynie między kolorem i kształtem węzełków.
Producenci spinek do mankietów:
- Hugo Boss
- Yes
- Apart
- Kruk
- Mont Blanc
- Swarovski
- Soraya
- Vistula
- Aztorin
- Vernon
- Lilou
- Calvin Klein
- Vernon
- Tommy Hilfiger
- Yego
- Wólczanka
Spinki do mankietów chyba wyszły już z mody, czy się mylę?