Aby poćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie nie musisz od razu kupować całego karnetu na siłownię. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka niezbędnych przyrządów, dzięki którym będziesz mógł w domowym zaciszu przeprowadzić profesjonalny trening wybranych partii mięśni. Ławeczka do ćwiczeń, jako przyrząd najbardziej wszechstronny, koniecznie musi znaleźć się na twojej liście zakupów. 

Nie wystarczy jednak pójść do sklepu sportowego i wybrać przypadkowego modelu. Na początku najrozsądniej będzie zapoznać się ze specyfiką i możliwościami każdego z nich. Nasz przyrząd do ćwiczeń powinien bowiem w pełni odpowiadać naszym predyspozycjom i celom treningowym, które chcemy osiągnąć. Przyjrzyjmy się, jakie modele ławeczek dostępne są na rynku i jakimi walorami się charakteryzują.

Coś dla początkujących

Ławeczka prosta to często pierwszy wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z trenowaniem. Charakteryzuje się nieskomplikowaną konstrukcją z poziomym siedziskiem ustawionym na stabilnych metalowych podpórkach. Nie jest wzbogacona żadnymi dodatkami. Zapewni odpowiednią stabilność do prostych ćwiczeń. Najczęściej wykorzystuje się ją do aktywności wzmacniających mięśnie rąk i barków, polegających na unoszeniu hantli lub sztangi.

Chcesz mieć czteropak? Postaw na ławeczkę skośną!

Jest to model bardziej zaawansowany polecamy osobom pragnącym przede wszystkim skupić się na treningu mięśni brzucha oraz klatki piersiowej. Zazwyczaj w takich ławkach do ćwiczeń możemy dowolnie ustawić kąt nachylenia, dostosowując do naszych możliwości, i po czasie go zwiększać. Zawiera ona też specjalne uchwyty na nogi, mające stabilizować nasze ciało przy wykonywaniu brzuszków. Dzięki temu mięśnie będą musiały wykonywać bardziej wzmożoną pracę, a efekty naszych treningów będą jeszcze bardziej widoczne.

Ławeczka regulowana dla wymagających

Jeżeli nie możemy zdecydować się pomiędzy modelem prostym a skośnym naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi model regulowany, który stanowi syntezę dwóch powyższych. Dzięki wielostopniowej regulacji na różnych płaszczyznach daje ogrom możliwości, umożliwiając trening dowolnie wybranej partii mięśni.

Na tylne partie ciała

Ławeczka rzymska została stworzona do treningu mięśni grzbietu oraz pleców. Podstawowym ćwiczeniem wykonywanym na tego rodzaju sprzęcie jest unoszenie tułowia. Wraz ze wzrostem kondycji trening możemy modyfikować, zwiększając obciążenie. Wykonamy na niej również boczne skłony tułowia i w ten sposób będziemy wzmacniać mięśnie brzucha. Ze względu na swoją wszechstronność jest polecana zarówno amatorom jak i osobom o wyższym poziomie zaawansowania. Choć nie jest to popularny model, to równie dobrze sprawdzi się on w każdej domowej siłowni.

Idealna do każdego mieszkania

Obawiasz się, że metraż twojego mieszkania jest zbyt mały i nie możesz sobie pozwolić na zakup profesjonalnej ławeczki do ćwiczeń? I na to jest rada. W sklepach sportowych znajdziemy bardzo dużo modeli z wbudowanym mechanizmem, który umożliwia złożenie ławeczki po zakończonym treningu. Taki złożony przyrząd zajmuje stosunkowo niewiele przestrzeni, dzięki czemu, można go przechowywać nawet w szafie lub pod łóżkiem. Większość modeli ma także wbudowane antypoślizgowe stopki, które sprawdzą się niezależnie od rodzaju podłogi, którą mamy w domu. A jeżeli boimy się o ewentualne zarysowania lub uszkodzenia posadzki, to powinniśmy tylko zwrócić uwagę na to, czy w przyrząd wbudowane są plastikowe nakładki, których zadaniem jest chronić nawierzchnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie