Czym się kierować wybierając konto walutowe?

Gdy internet umożliwił bezpieczne robienie zakupów w międzynarodowych e-sklepach, równolegle zaczęto coraz lepiej dopasowywać usługi bankowe do współczesnych realiów. Chętnie kupujesz za granicą i zamawiasz produkty do Polski? Lubisz podróżować? Jeśli tak, najpewniej korzystasz z konta walutowego.

Czym się kierować wybierając konto walutowe?

Czy masz jednak pewność, że oferta Twojego banku jest najlepsza na rynku? Posiadaczom rachunków tego typu podpowiadamy, czy warto zmieniać bank. Z kolei tym, którzy jeszcze stoją przed wyborem, radzimy, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Czym różni się konto walutowe od zwykłego ROR?

Większość Polaków posiada rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w złotówkach, gdzie przelewane są wynagrodzenia. Przy ich pomocy można wygodnie zarządzać domowym budżetem. Dla osób korzystających z obcej waluty nie jest to wystarczające rozwiązanie. Po pierwsze nie można na nich przechowywać np. euro, a poza tym ewentualne płatności mogą wiązać się z ponoszeniem opłat za przewalutowanie i prowizje.

Konta walutowe spełniają te same funkcje, a jednocześnie umożliwiają:

  • wykonanie przelewów,
  • wypłacanie i wpłacanie gotówki,
  • korzystanie z karty płatniczej.

Zasadniczą różnicą jest to, że wszystko odbywa się w innej walucie niż złoty.

W jakiej walucie możesz otworzyć konto?

Każdy bank ma obecnie w swojej ofercie konto dewizowe. Do jego założenia nie będzie wymagane spełnienie żadnych dodatkowych warunków. Część instytucji oferuje jedynie rachunki w najpopularniejszych walutach, tj.:

  • euro,
  • dolary,
  • frank szwajcarski,
  • funt szterling.

Trzeba być świadomym, że istnieją również rozwiązania kompleksowe, takie jak konta wielowalutowe. Taka opcja sprawdzi się u osób, które często podróżują i bywają w wielu krajach lub dokonują zakupów w odległych miejscach. Do rachunku dołączona jest karta automatycznie „rozpoznająca” walutę transakcji, więc dla płacącego będzie to korzystne cenowo.

Konto walutowe a indywidualne potrzeby

Podjęcie decyzji o założeniu i wyborze konta walutowego wiąże się z indywidualnymi potrzebami. Na pewno powodem do założenia takiego rachunku powinna być jedna z następujących sytuacji:

  • praca w innym kraju niż Polska,
  • podróże zagraniczne – zarówno wakacyjne, jak i służbowe,
  • rozpoczęcie nauki w ramach międzynarodowej wymiany, np. programu Erasmus+,
  • spłacanie kredytu w obcej walucie,
  • częste płatności zagraniczne – wiążące się np. z zakupami.

W takich przypadkach konto dolarowe lub w euro przyniesie oszczędności i pozwoli wygodnie zarządzać finansami.

Na co zwrócić uwagę? Sprawdź obowiązujące opłaty

Dla osób posiadających kapitał w obcej walucie i chcących oszczędzać, znaczenie będzie miało, czy rachunek w banku zostanie korzystnie oprocentowany. Istotny jest też sposób kapitalizacji odsetek – dzienny przyniesie największe korzyści finansowe. Dla tych, którzy płacenie za granicą utożsamiają z posiadaniem gotówki, ważnym czynnikiem stanie się koszt wypłat z bankomatów. Nawet jeśli bank nie pobiera takiej prowizji, liczba wypłat jest ograniczona i za regularne miesięczne transakcje trzeba dodatkowo zapłacić. Zachęcające dla klientów będzie to, czy bank posiada własny kantor walutowy. W takiej sytuacji wymiana pieniędzy może nastąpić często po korzystniejszym kursie niż ten ogólnodostępny.

Rosnąca popularność kont walutowych – z czego to wynika?

Obecnie każda osoba aktywnie korzystająca z usług bankowych ma możliwość testowania działania współczesnych technologii. Coraz popularniejsze są płatności telefonem, opłacanie rachunków przy użyciu własnego smartfona i aplikacji banku, czy robienie zakupów w elektronicznych sklepach i regulowanie opłat wirtualną kartą. Potrzeby konsumentów przekładają się na rozwiązania w branży finansowej. Wzrost zainteresowania płatnościami zagranicznymi skutkuje różnorodnymi ofertami kont walutowych i ich konkurencyjnymi warunkami.

Wybierz świadomie i korzystaj z możliwości, jakie daje konto walutowe

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak założyć konto walutowe i czy warto to zrobić, możesz być pewien jednego – świadomy wybór na pewno przyniesie Ci korzyści. Wymiana walut nigdy wcześniej nie była tak prosta i szybka. Posiadając rachunek w banku, masz szansę błyskawicznie „kupić” potrzebne pieniądze bez konieczności odwiedzania stacjonarnych kantorów i przewożenia ze sobą wypłaconej gotówki. Dodatkowo będzie to dla Ciebie atrakcyjne cenowo. W Santander Bank Polska otworzysz konto walutowe w euro, dolarach, funtach brytyjskich lub frankach szwajcarskich. I nie poniesiesz za to opłat, jeśli zapewnisz na nim średnie miesięczne saldo o wartości co najmniej 20 jednostek danej waluty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie