Czym się kierować wybierając konto walutowe?

Gdy internet umożliwił bezpieczne robienie zakupów w międzynarodowych e-sklepach, równolegle zaczęto coraz lepiej dopasowywać usługi bankowe do współczesnych realiów. Chętnie kupujesz za granicą i zamawiasz produkty do Polski? Lubisz podróżować? Jeśli tak, najpewniej korzystasz z konta walutowego.

Czym się kierować wybierając konto walutowe?

Czy masz jednak pewność, że oferta Twojego banku jest najlepsza na rynku? Posiadaczom rachunków tego typu podpowiadamy, czy warto zmieniać bank. Z kolei tym, którzy jeszcze stoją przed wyborem, radzimy, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Spal zbędne kalorie REDOX HARDCORE Innowacyjny spalacz tłuszczu

Czym różni się konto walutowe od zwykłego ROR?

Większość Polaków posiada rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w złotówkach, gdzie przelewane są wynagrodzenia. Przy ich pomocy można wygodnie zarządzać domowym budżetem. Dla osób korzystających z obcej waluty nie jest to wystarczające rozwiązanie. Po pierwsze nie można na nich przechowywać np. euro, a poza tym ewentualne płatności mogą wiązać się z ponoszeniem opłat za przewalutowanie i prowizje.

Konta walutowe spełniają te same funkcje, a jednocześnie umożliwiają:

 • wykonanie przelewów,
 • wypłacanie i wpłacanie gotówki,
 • korzystanie z karty płatniczej.

Zasadniczą różnicą jest to, że wszystko odbywa się w innej walucie niż złoty.

W jakiej walucie możesz otworzyć konto?

Każdy bank ma obecnie w swojej ofercie konto dewizowe. Do jego założenia nie będzie wymagane spełnienie żadnych dodatkowych warunków. Część instytucji oferuje jedynie rachunki w najpopularniejszych walutach, tj.:

 • euro,
 • dolary,
 • frank szwajcarski,
 • funt szterling.

Trzeba być świadomym, że istnieją również rozwiązania kompleksowe, takie jak konta wielowalutowe. Taka opcja sprawdzi się u osób, które często podróżują i bywają w wielu krajach lub dokonują zakupów w odległych miejscach. Do rachunku dołączona jest karta automatycznie „rozpoznająca” walutę transakcji, więc dla płacącego będzie to korzystne cenowo.

Konto walutowe a indywidualne potrzeby

Podjęcie decyzji o założeniu i wyborze konta walutowego wiąże się z indywidualnymi potrzebami. Na pewno powodem do założenia takiego rachunku powinna być jedna z następujących sytuacji:

 • praca w innym kraju niż Polska,
 • podróże zagraniczne – zarówno wakacyjne, jak i służbowe,
 • rozpoczęcie nauki w ramach międzynarodowej wymiany, np. programu Erasmus+,
 • spłacanie kredytu w obcej walucie,
 • częste płatności zagraniczne – wiążące się np. z zakupami.

W takich przypadkach konto dolarowe lub w euro przyniesie oszczędności i pozwoli wygodnie zarządzać finansami.

Na co zwrócić uwagę? Sprawdź obowiązujące opłaty

Dla osób posiadających kapitał w obcej walucie i chcących oszczędzać, znaczenie będzie miało, czy rachunek w banku zostanie korzystnie oprocentowany. Istotny jest też sposób kapitalizacji odsetek – dzienny przyniesie największe korzyści finansowe. Dla tych, którzy płacenie za granicą utożsamiają z posiadaniem gotówki, ważnym czynnikiem stanie się koszt wypłat z bankomatów. Nawet jeśli bank nie pobiera takiej prowizji, liczba wypłat jest ograniczona i za regularne miesięczne transakcje trzeba dodatkowo zapłacić. Zachęcające dla klientów będzie to, czy bank posiada własny kantor walutowy. W takiej sytuacji wymiana pieniędzy może nastąpić często po korzystniejszym kursie niż ten ogólnodostępny.

Rosnąca popularność kont walutowych – z czego to wynika?

Obecnie każda osoba aktywnie korzystająca z usług bankowych ma możliwość testowania działania współczesnych technologii. Coraz popularniejsze są płatności telefonem, opłacanie rachunków przy użyciu własnego smartfona i aplikacji banku, czy robienie zakupów w elektronicznych sklepach i regulowanie opłat wirtualną kartą. Potrzeby konsumentów przekładają się na rozwiązania w branży finansowej. Wzrost zainteresowania płatnościami zagranicznymi skutkuje różnorodnymi ofertami kont walutowych i ich konkurencyjnymi warunkami.

Wybierz świadomie i korzystaj z możliwości, jakie daje konto walutowe

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak założyć konto walutowe i czy warto to zrobić, możesz być pewien jednego – świadomy wybór na pewno przyniesie Ci korzyści. Wymiana walut nigdy wcześniej nie była tak prosta i szybka. Posiadając rachunek w banku, masz szansę błyskawicznie „kupić” potrzebne pieniądze bez konieczności odwiedzania stacjonarnych kantorów i przewożenia ze sobą wypłaconej gotówki. Dodatkowo będzie to dla Ciebie atrakcyjne cenowo. W Santander Bank Polska otworzysz konto walutowe w euro, dolarach, funtach brytyjskich lub frankach szwajcarskich. I nie poniesiesz za to opłat, jeśli zapewnisz na nim średnie miesięczne saldo o wartości co najmniej 20 jednostek danej waluty.

Zadbaj o kondycję Witaminy dla mężczyzn Bądź sprawny i silny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie