Czy rozważaliście kiedyś, na którą rękę powinno się zakładać zegarek? Lewą czy prawą? A jeśli którąś z nich, to dlaczego? Czy determinują to społeczne uwarunkowania lub tradycja, a może narzucone gdzieś zasady lub względy praktyczne, takie jak komfort noszenia, styl właściciela, a może nastrój danego dnia? Sprawdźmy!
Prawo- i leworęczność
Według szacunków mniej więcej 90 procent z nas jest praworęczna. Ta wyjątkowa cecha charakterystyczna tylko dla homo sapiens wyróżnia nas na tle naczelnych, dla których decyzja, której ręki używają, nie ma znaczenia. Prawie wszyscy z nas piszą prawicą, a także wykonują nią rysunki, jedzą i wykonują nią wszystkie inne czynności. Jeśli więc prawa ręka u nas dominuje, dlaczego decydujemy się nosić zegarek na drugiej ręce? Właśnie z tego powodu! Istnieje niepisana zasada, że zegarek przyozdabia nadgarstek ręki, której używamy w mniejszym stopniu.
Praktyczne spojrzenie
Ogólna zasada zakładania zegarka jest następująca: ubieramy go na nadgarstek niedominującej dłoni. Krótko mówiąc – praworęczni noszą zegarek na ręce lewej. Osoby z dominującą lewą ręką mogłyby nosić zegarek na odwrót, czyli zakładać go na prawą rękę, ale często decydują się podporządkować woli większości i zakładają go tak jak wszyscy. Dlaczego wybór przeważnie pada na rękę niedominującą?
Załóżmy, że tak jak większość jesteśmy praworęczni. Siedzimy w pracy przy komputerze. Jak chwycimy myszkę – lewą, czy prawą ręką? Oczywiście, że prawą. Przez wiele godzin wykonamy nią bardzo wiele ruchów. Ten przykład doskonale pokazuje, że zegarek założony na prawę rękę będzie nam bardziej przeszkadzać. Jest też większe ryzyko, że stukniemy nim o blat lub zarysujemy o niego bransoletę (“desk diving” to ironiczna nazwa “nurkowania przy biurku”, czyli właśnie zbierania rysek na zegarku poprzez kontakt z blatem biurka). Ponadto duża większość zegarków ma koronki położone na godzinie 3, czyli z prawej strony. Gdy nosimy zegarek na lewej ręce, łatwo możemy go nakręcić ręką prawą.
Kulturalne spojrzenie
Tak jak do większości czynności, prawa ręka służy nam również do powitań. Wyciągnięcie dłoni to najbardziej popularne powitanie w obrębie naszej kultury – wyraża sympatię i pokazuje kulturę witającego, tworzy więź ze spotkaną osobą oraz kreuje pewien formalny kontekst spotkania. Pandemia nieco odmieniła zasady bezpośredniego kontaktu i podanie ręki stało się ryzykowne ze względu na możliwość zakażenia, ale zasada się nie zmieniła. Wyciągnięcie ręki zostało zastąpione przez tzw. “przybicie żółwika”, czyli energiczne zetknięcie zaciśniętych pięści (w innym wariancie to stuknięcie się łokciami). To generuje problem – jeżeli w stronę witanej osoby wyciągamy dłoń z drogim czasomierzem, możemy zostać opacznie zrozumiani – jakbyśmy chwalili się swoją zamożnością. Taka ostentacja może świadczyć o złym wychowaniu. Oczywiście nie każdy spojrzy na to tak samo – od konkretnej osoby zależy, jak zinterpretuje sytuację. Jeśli nie chcemy ryzykować kulturalnego zgrzytu, lepiej założyć zegarek na niedominującą rękę, gdzie nienachalnie ozdobi nasz wygląd.
Pełna dowolność?
Oczywiście opisane zasady są tylko ogólnymi wytycznymi, bo nie istnieje jakiś szczególny kodeks, który nakazuje, jak nosić zegarek. Podsumowując: gdy operujemy prawą ręką istnieje szansa, że czasomierz będziemy zakładać na mniej używaną rękę. Spowoduje to że odciążenie dominującej ręki; dodatkowo zmniejszy się ryzyko obicia i porysowania zegarka o klamkę lub blat biurka. Łatwiej też nakręcimy zegarek, bo większość producentów umieszcza koronkę z prawej strony koperty, by można jej było używać właśnie prawą ręką. Jest jeszcze aspekt kulturalny i kwestia, jak zostanie odebrane noszenie zegarka na ręce, którą się witamy.
Trzeba jednak pamiętać, że żadne z tych zasad nie zostały spisane na kamiennych tablicach. Nie istnieje też podział na płeć – wszystkie podane zasady można uznać za ogólne. Dlatego najlepszą radą jest noszenie zegarka według swoich upodobań. Jeśli noszenie zegarka na ręce, którą wykonujemy mniej czynności, jest wygodniejsze, to najlepsza rekomendacja. To samo doradzamy osobom leworęcznym – tutaj optymalne będzie zakładanie czasomierza na prawą rękę pomimo odwrotnego trendu u większości ludzi. Nie należy też zapominać o kwestii praktycznej, która dotyczy głównie kobiet – panie często ubierają też inne ozdoby i akcesoria (u mężczyzn jest to zazwyczaj obrączka na prawej ręce) – wtedy wybranie nadgarstka, na który założymy zegarek będzie zależeć od korespondowania zegarka z innymi ozdobami. Nie należy bać się eksperymentów i używania różnych połączeń – w końcu to nasz zegarek, dopasowany do naszego stylu. Warto poznać ogólne zasady i dowiedzieć się, co sądzą inni, ale przecież decyzja finalnie należy do nas. Nie przestawajmy być sobą!
Wyjątkowy typ zegarka
Wyjątkowym rodzajem zegarków są zegarki divery. Niemal zawsze charakteryzuje je surowy wygląd, wysoki poziom wodoodporności i czytelna tarcza pozwalająca na odczytanie czasu nawet pod wodą (doskonale sprawdza się tutaj mocna luma). Divery należą do zegarków o większych gabarytach i większej wadze. To powoduje, że zegarki typu diver nosi się przeważnie na ręce niedominującej. Znacznie wygodniejsze jest noszenie tak ciężkiego przedmiotu na ręce, która jest używana rzadziej. Zmniejsza to też ryzyko przypadkowego uderzenia.