Życie we współczesnym świecie wymaga od człowieka dużo zdyscyplinowania i samozaparcia. Pokusy, jakie oferuje nastawiona na konsumpcjonizm rzeczywistość są nieraz nie do pokonania. Chęć przynależenia do określonej grupy społecznej, identyfikowania się z jej ideologią i światopoglądem, to wszystko wymaga pewnych określonych zachowań. Nie zawsze korzystnych dla naszego zdrowia.

Uzależnienia w XXI wieku

Temat uzależnień nie należy do innowacyjnych. To problem aktualny chyba od zawsze, z tym że w dobie XXI wieku możemy mówić o jego rozkwicie, z uwagi na mnogość rozrywek i używek dostępnych na każdym kroku. Dziś uzależnić możemy się właściwie od wszystkiego, nie tylko alkoholu i papierosów, ale także od leków, narkotyków, hazardu czy mediów społecznościowych. Narażeni na ciągły stres, związany z nieustanną gonitwą za pieniądzem, karierą, a nawet lepszą pozycją społeczną, często sięgamy po produkty mające na celu zmniejszenie natłoku myśli, oderwanie nas od ponurej rzeczywistości, w której nie możemy się odnaleźć. Alkohol każdego wieczoru, czy papieros wypalony po trudnej rozmowie z szefem są naszą próbą zmierzenia się z problemem, którego w rzeczywistości wcale nie rozwiązujemy, odkładamy go tylko na później.
Sytuacja zostaje opanowana w momencie, gdy zdajemy sobie sprawę z własnego postępowania. Dobrze, jeśli jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z jego zmianą na lepsze. Ale co w przypadku, gdy świadomi własnego, irracjonalnego zachowania, zupełnie nie możemy zmobilizować się do poprawy?

Ośrodki leczenia uzależnień odpowiedzią na problemy współczesnego społeczeństwa

Najlepszą pomocą w walce z uzależnieniami są specjalnie do tego przygotowane placówki, skupiające personel wyszkolony do tej pracy. Całkowity okres rekonwalescencji to często długotrwały i bardzo trudny proces. Wszystko zależy od stopnia uzależniania i od silnej woli pacjenta. Na szczęście, ośrodki leczenia uzależnień charakteryzują się specjalnymi programami mającymi na celu całkowite wyzdrowienie chorego. W przypadku uzależnienia od używek (alkohol, papierosy), w pierwszej kolejności przeprowadzana jest detoksykacja, mająca na celu oczyszczenie pacjenta z toksycznych substancji. W dalszych etapach szczególnie ważne są długie rozmowy odbywające się w czasie indywidualnych terapii, dostosowanych do problemu danej osoby. Wszystko to odbywa się za zamkniętymi drzwiami, w środowisku obcym dla chorego, dzięki czemu ma on możliwość odciąć się od dotychczasowych przyzwyczajeń i zacząć wszystko od nowa. Spotkania grupowe, w czasie których ma możliwość poznać ludzi mierzących się z takim samym jak on problemem, pozwalają mu spojrzeć na swoje uzależnienie z innej perspektywy. Ponadto dają mu poczucie, że wcale nie jest sam ze swoim nałogiem. Takich ludzi jak on jest więcej i przez swoją słabość wcale nie są gorsi, potrzebują po prostu pomocy by stanąć stabilnie na własnych nogach. Potrzebują wsparcia moralnego i pomocnej dłoni, kogoś kto nauczy ich radzić sobie z problemami współczesnego człowieka na trzeźwo.
Jednym z wiodących ośrodków leczenia uzależnień jest MEDJOL pod Warszawą (więcej informacji na temat tej placówki znajdziemy na stronie https://medjol.pl/).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie