Jak wiązać krawat? Prosty sposób na wiązanie krawata krok po kroku!

Dość często wiązanie krawata sprawia mężczyznom problem. W ostatnich latach można zauważyć, że modne krawaty naszych czasów, zmieniły swój kształt. Patrząc na ewolucję krawata w ostatnich latach, nowoczesne modne krawaty przybierają formę śledzia

Wiązanie krawata to sztuka, a do jej opanowania potrzeba praktyki. Elegancki krawat męski lub muszka, to podstawa dopełnienia formalnego dressingu. Uważa się, że pierwszy krawat nosił chiński cesarz Qin Shi Huang. Początkowo krawat miał formę chusty, jednak wraz z rozwojem cywilizacji i upływem czasu, krawat przybrał taką formę, jaką znamy dzisiaj.

W polskim języku możemy spotkać się z odmiennym określeniem – krawat po śląsku oznacza binder. W języku angielskim słowo binder oznacza wiązanie, więc wszystko się zgadza.

Jak wiązać krawat  – sposoby wiązania krawata

Sposobów wiązania krawata jest około 20. Rodzaj wiązania krawata zależy głównie od upodobania, materiału wykonania krawata, rodzaju kołnierzyka przy koszuli oraz okazji, na jaką ubieramy elegancki strój. Najprostszym rozwiązaniem byłoby wybranie krawata bolo, który w odróżnieniu od klasycznego krawata ukrywa wiązanie pod broszką. Krawat bolo w naszej kulturze bardziej kojarzy się z damską modą, natomiast w kulturze amerykańskiej krawat bolo możemy najczęściej odnaleźć w galanterii dla kowbojów.

Dla osób początkujących, zalecamy wiązanie krawata na kolanie. Dzięki temu opanujemy technikę wiązania krawata, a z czasem wiązanie na kolanie przerodzi się w wiązanie krawata przy lustrze. Najbardziej popularnymi, modnymi i podstawowymi wiązaniami wśród tradycyjnych krawatów są: węzeł prosty, węzeł podwójny, węzeł pół-windsor oraz mały węzeł.

Najważniejszą zasadą w wiązaniu krawata jest to, że oplatamy zawsze szerszą i dłuższą cześć krawata wokół pozostałych części. Technika wiązania jest konieczna, aby możliwe było zaciśnięcie węzła przy kołnierzyku.  Poniżej znajduje się instrukcja wiązania krawata, w różnych kombinacjach i technikach, opisujemy, jak krok po kroku zawiązać krawat.

Wiązanie małego węzła – Kent

Jak nazwa wskazuje, jest to jedno z szybszych i łatwych wiązań krawata. Węzeł Kent doskonale nadaje się do krawatów wykonanych z grubszego materiału. Zawiązanie małego węzła jest także mniej skomplikowane.

Mały węzeł doskonale sprawdzi się dla wysokich osób, które posiadają krótszy krawat. Krawat męski z wiązaniem Kent również świetnie sprawdzi się przy wąskiego typu kołnierzykach lub do szerszych krawatów. Warto dodać, że węzeł Kent w zależności od grubości materiału i szerokości krawata, może przybrać formę krawata asymetrycznego. Sposób wiązania jest na tyle komfortowy, że będzie dobrym wyborem do pracy.

W celu zawiązania małego węzła należy założyć krawat na szyję tak, aby węższa część była krótsza. Proporcje długości ściśle uzależnione są od wzrostu. Dłuższy i szerszy koniec krawata, należy przełożyć pod spód drugiego końca, układając go jednocześnie tylną częścią do przodu.

W następnym kroku oplatamy wąską część, jednocześnie przeprowadzając szerszą część przy kołnierzyku. Przeplatamy tak, aby wsunąć szerszą część krawata w pętlę i wyciągnąć ją dołem. Teraz możemy zaciągnąć wiązanie, układając odpowiednio węzeł tak, aby znalazł się przy kołnierzyku.

Wiązanie krawata Kent
Wiązanie typu Kent

Krawat z węzłem prostym – Four-in-hand

Jest to jeden z klasycznych węzłów mający formę asymetryczną, a technika wiązania węzła prostego jest zbliżona do wiązania krawata Kent. Najlepszym wyborem do wiązania z węzłem prostym, będzie krawat wąski, tzw. krawat slim.

Wiązanie krawata slim rozpoczynamy od przewinięcia krawata wokół szyi tak, aby jego przednia tzw. „prawa strona krawata” znajdowała się na wierzchu. Owijamy szerszą częścią wąski koniec, wyprowadzając krawat od spodu, przekładamy go przez pętlę. Dzięki temu uzyskujemy formę gotową do zaciśnięcia węzła. Nazwa Four-in-hand wywodzi się od czterech ruchów, jakie należy wykonać, aby zawiązać krawat.

jak wiązać krawat four in hand knot
Węzeł Four in hand knot

Krawat z węzłem pół-windsor – prosty

Przede wszystkim węzeł prosty jest symetryczny. Węzeł półwindsorski stosowany jest do szerszych kołnierzyków. To ze względu na fakt, że grubsze wiązanie wypełnia więcej przestrzeni.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wiązań, krawat owijamy wokół szyi, krzyżując jego końce. Szerszy koniec owijamy wokół części przy szyi, oplatając ją tylko wokół jednej części, tej przy szyi za węzłem.

Wsuwamy pod spód, przewijając krawat tak, aby stworzyć pętlę. W ostatnim kroku owijamy wokół pierwotnie owiniętej części, jednocześnie wyciągając krawat ku dołowi.

Węzeł pół-windsor łatwy
Węzeł pół-windsor – łatwy

Jak zawiązać węzeł podwójny — Windsor

Nazwa podwójnego węzła wywodzi się od księcia Windsora, który zapoczątkował nowy styl splotu węzła krawata.

Węzeł ten jest większy, dlatego zalecany jest do koszuli z szerokim kołnierzem. Wiązanie Windsorowskie jest symetryczne, jednak dobrze prezentuje się, gdy materiał krawata jest cienki. W przeciwnym razie wielkość wiązania może być nieproporcjonalna do reszty krawata.

Przy ciasnym wiązaniu pod splotem, w krawacie powstaje charakterystyczny dołek, który stanowi ozdobę całego wiązania. Wiązanie opiera się na wcześniej opisywanym pół-windsorze, z tą różnicą, że oplatamy obie części przy kołnierzyku po kolei. W końcowej fazie owijamy cały splot i wyciągając do góry, przeplatamy przez powstałą pętelkę.

Ilość przeplotów jest znaczna, dlatego przy zaciąganiu krawata, należy pamiętać o uformowaniu splotu w foremny trójkąt.

wiązanie krawata
Węzeł windsor – symetryczny

Krawat po angielsku

W słowniku polsko-angielskim, znajdziemy odpowiedź, jak nazwać po angielsku krawat – Tie. Jednak słownik nam nie odpowie jak zawiązać węzeł angielski. Zawiązanie krawata po angielsku jest bardzo popularne i zwyczajnie używamy tego wiązania, na co dzień. Wiązanie krawata w angielskim stylu to nic innego jak zawiązanie krawata w stylu Windsor.

Dokąd powinien sięgać krawat?

Wiązanie jest jednym z fundamentalnych elementów elegancji. Całą elegancję można jednak w łatwy sposób popsuć, nie mając na uwadze odpowiedniej długości krawata. Nie powinno się pozostawiać krawata w długości mniej-więcej. Podobnie jak w przypadku miejsca, w którym krawat się zaczyna ważne jest to, dokąd męski krawat powinien sięgać.

Zbyt krótki krawat będzie sprawiać wrażenie, że nasz brzuch jest większy, a wiek dziecinny. Zbyt długi krawat natomiast może sprawiać, że będziemy wyglądać niechlujnie, a dodatkowo wiązanie między kołnierzykiem będzie wyglądać nieproporcjonalnie.

Dokąd zatem powinien sięgać krawat? Zostało przyjęte, że odpowiednim miejscem na zakończenie krawata jest początek paska. Producenci krawatów obecnie często szyją krawaty, które mieszczą się w określonym przedziale długości. Warto pamiętać, że długość krawata sięgająca do paska, w stosunku do całej długości krawata może być inna i uzależniona od producenta.

Bardzo ważne jest, aby do paska sięgała szersza część krawata. Niedopuszczalne jest, aby węższa część spod spodu wystawała poniżej szerokiej części krawata.

Jak kupić odpowiedni rozmiar koszuli w internecie?

Jak kupić odpowiedni rozmiar koszuli w internecie

Jakie dobierać kolory krawata?

Dość często uważa się, że należy dobrać krawat pod kolor sukienki. Niestety jest to jeden z mitów, w dodatku taka stylizacja ukazuje nasz brak indywidualnego stylu. Dobieranie krawata pod kolor sukienki może być kojarzone z tym, że jesteśmy „modowym pantoflarzem”. Ubiór powinien być kwestią indywidualną, a jego kolorystyka powinna oddawać nasze poczucie stylu.

Oferta kolorystyczna krawatów jest bardzo bogata, ograniczeniem może stać się jedynie cena lub wyobraźnia. Dobór krawata ma znaczenie, dzięki temu możemy wyrazić swoją osobowość, pozostając w pełni eleganckim. Nie na każdą przecież okazję, nada się krawat star wars, czy krawat flamingi, czasami trzeba zachować więcej powagi.

Jakie dobierać kolory krawata

Modne krawaty i trendy w 2019 roku wskazują, że w ostatnim czasie modne krawaty przybierają kolory klasyczne i mocno stonowane. Trendy wśród krawatów w 2019 roku, nawiązują w większości obecnie do historii. Przedstawiają zabytkowe auta, a ich faktura jest zbliżona do wzoru lnianego materiału.

 • Kolor barokowy krawata jest jednym z bardziej popularnych, który doskonale pasuje na każdą okazję. Krawaty barokowe są bogate we wzory, a ich kolorystyka jest bardziej stonowana.
 • Krawat w kwiaty choć może wydawać się bardzo kolorowy, to nie zawsze taki jest. Faktycznie bardzo kolorowy krawat można założyć na wesele, chrzciny, wieczór kawalerski itp. Istnieją jednak wzory kwiatów, które można założyć na spotkanie biznesowe. Mowa tu o krawacie w kwiaty, którego kwiaty przedstawione zostały w postaci drobnych wzorów, w dodatku jedno- bądź dwukolorowe.
 • Krawat jednobarwny może wydawać się najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Jednak nie każdy kolor będzie odpowiedni. Wiemy już, że kolor krawata powinien odróżniać się od sukienki partnerki. Jednak, jaki krawat jednobarwny będzie najlepszy? Poniżej znajdziecie odpowiedź!
 • Krawat granatowy lub szary krawat będzie bardzo uniwersalny, biznesowy, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że w obecnych czasach — granatowych garniturów, nie będzie się wyróżniać. Takie połączenie może sprawiać delikatne wrażenie kombinezonu.
 • Krawat zielony może być również dobrym wyborem, pod warunkiem dobrania odpowiedniego odcienia zieleni. Jaskrawe kolory będą bardziej odpowiednie w słonecznej porze, a także na imprezy okolicznościowe. Ciemniejsze odcienie, świetnie sprawdzą się nawet na spotkaniach biznesowych, czy wieczorach w teatrze lub operze. Jednym z bardziej popularnych odcieni zieleni jest butelkowa zieleń.
 • Krawat różowy. Odcieni różowego koloru jest dość sporo. Krawat w kolorze pudrowy róż, będzie dobrym wyborem na wesela, chrzciny, komunie itp. Jaskrawe odcienie różu lepiej założyć na przyjęcia, czy wieczorne wydarzenia muzyczne. Pastelowe odcienie można założyć do pracy, jednak kolor ten nie powinien odwracać uwagi od reszty eleganckiego stroju. Podobne zastosowanie będzie miał także żółty krawat.
 • Czerwony krawat może wydawać się bardzo polityczny, jednak w swojej symbolice sugeruje pewnego rodzaju dominację. Czerwony krawat dobrze kontrastuje z resztą garnituru i białą koszulą. Jaskrawa czerwień może nie być na każdą okazję, choć ciemniejsze odcienie czerwieni to bardzo dobry wybór, np. do pracy czy na spotkanie biznesowe.
 • Czarny krawat jest właściwym wyborem nie tylko dla gangsterów, ochroniarzy czy na pogrzeby. Pamiętajmy o zasadzie mówiącej, gdzie krawat powinien być ciemniejszy niż koszula. W przypadku, kiedy zakładamy czarny krawat, zazwyczaj dajemy do zrozumienia odbiorcom, że nie chcemy rzucać się w oczy.
 • Śmieszny krawat może wydawać się dziecięcy, lecz bogate zdobienia potrafią wprawić w osłupienie. Wzór krawata zależy od sytuacji – można założyć męski krawat ze śmiesznymi wzorami na wystąpienia dla dzieci, na wieczory kawalerskie i imprezy o luźnym nieformalnym charakterze. Należy jednak wziąć pod uwagę to, na jaką imprezę zakładamy śmieszny krawat. Skoro ma być śmieszny, to na pewno będzie przykuwać uwagę. Mimo wszystko nawet śmieszny krawat, nie powinien być wulgarny.
 • Krawat świąteczny też może należeć do śmiesznych i może być świetnym wyborem. Mając na uwadze liczne święta, jakie zapisane są w kalendarzu, możemy dobrać wzór świąteczny w renifery, bałwany, zające, pisanki itp.

Jaki krawat do czarnego garnituru?

To dość często pojawiające się pytanie. Dopasowanie koloru krawata do czarnego garnituru, może być małym wyzwaniem. Czarny garnitur możemy założyć przecież nie tylko na pogrzeb, jest on podobnie popularny, jak np. szary garnitur.

Najlepszymi kolorami pasującymi do czarnego garnituru, będą kolory o ciemnym odcieniu. Najlepiej w tym zestawieniu dobrać koszulę w białym kolorze. Można wówczas z czarnym garniturem połączyć, naturalne ciemne kolory krawata. Dla przykładu może być to granatowy, grafitowy, a nawet czarny kolor krawata.

Jaki krawat do czarnego garnituru

Materiał krawata

Krawat można nawet uszyć z papieru, jednak ciężko dla takiego krawata znaleźć zastosowanie. Mając na uwadze krawat z papieru, zauważamy czy poza kolorem różnią się od siebie krawaty.

Różnica tkwi w dotyku oraz sposobie układania się krawata. W tym samym wzorze, ale wykonanym z różnych materiałów, dostrzeżemy różnice również w fakturze. Materiały różnie reagują na wilgoć, wodę, rozciąganie itp. To powoduje, że nie każdy rodzaj materiału będzie odpowiedni do uszycia krawata. Metki, które są przyszywane do krawatów, informują kupujących tylko o materiale powierzchniowym, z jakiego został wykonany krawat.

Jednym z fundamentalnych elementów jest także wypełnienie krawata, które nadaje mu odpowiednia i powszechnie znaną formę. Obecnie krawaty wykonuje się z mieszanek materiałów, które nie zawsze są dobrze dobrane. To może powodować mechacenie się końca krawata, np. od zapiętej marynarki.

Krawaty można podzielić nie tylko ze względu na jakość materiału, ale także na ilość warstw. Jeżeli krawat ma nawet siedem warstw, świadczy to o fakcie, że będzie się dobrze układać pod warunkiem, że jest wykonany z jedwabiu.

Jedwabne krawaty pozwalają zachować elegancki wizerunek na dłużej. To za sprawą samej charakterystyki materiału, która jest bardziej odporna na zagniecenia czy rozciąganie. Jedwabne krawaty wracają do swoich początkowych kształtów, bez widocznych zagnieceń czy fałd, ponadto łatwiej dają się wiązać.

Siedem warstw sztywniejszego materiału może sprawić, że krawat stanie się sztywny jak z papieru. Przy wyborze materiału krawata, warto zwrócić uwagę, że dla przykładu bawełniany krawat znacznie lepiej pasuje do koszuli sportowej, niż eleganckiej.

Jak wygląda krawat knit?

To bardzo charakterystyczny męski krawat z wyraźną fakturą. Może być dobrym wyborem na wydarzenia o nieformalnym charakterze. Zdobienie krawata może być różne, jednak rozpoznamy go zdecydowanie po grubości splotu.

Krawat knit może swoją fakturą, przypominać sweter czy czapkę. Krawat typu knit z płaskim splotem, wyglądem przypomina splecione włókno węglowe.

Krawat Knit - wykonany z dzianiny
Krawat Knit – wykonany z dzianiny

8 KOMENTARZE

 1. Dobry poradnik jak wiązać krawat szybko i bez poprawek. Dzięki 🙂 Do tej pory znałem 2 sposoby wiązania krawata i zawsze mi wychodziło krzywo. Teraz już wiem jak wiązać krawat slim na sylwestra. A tak przy okazji, ciekaw jestem, czy to kompletna instrukcja wiązania krawata, w sensie czy są inne modne wiązania krawata 2021.

 2. W internecie jest pełno instrukcji jak się wiąże krawat ale w końcu jest jakaś dobra instrukcja wiązania krawata krok po kroku. Z tego co wiem na chwilę obecną nikt nie wymyślił jak zawiązać krawat innymi sposobami, a przynajmniej tak żeby to jakoś wyglądało

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie