Strona głównaGamingProgramy graficzne

Programy graficzne

Jaki program graficzny wybrać, pośród ciągle rozwijającej się oferty? Przedstawiamy kilka propozycji: darmowych, profesjonalnych, online, w języku polskim, do edycji graficznej i do rysowania.

Obrazy, pliki graficzne i zdjęcia czasami wymagają obróbki, zanim trafią na stronę, czy Social Media. Czasami trzeba grafikę stworzyć od podstaw, jak więc sobie z tym poradzić, gdy nie opłaca się zakupić profesjonalnego programu graficznego, a grafika jest potrzebna na już bez zbędnych szkoleń.

Niewątpliwie wzrok odbiorcy, zanim trafi na treść, dostrzega grafikę i na podstawie jej jakości określa, czy zawartość materiału lub filmiku będzie dla niego atrakcyjna.

Programy graficzne

Programy graficzne online

Programy graficzne online wcale nie muszą być gorszej jakości od tych instalowanych na komputerach. Do edycji jednego pliku graficznego dość często nie opłaca się kupować lub nawet instalować potrzebnego edytora grafiki. Warto w takim przypadku skorzystać z darmowego narzędzia online.

Sumo Paint – Czyli jak nazwa wskazuje bardzo obłożony funkcjami Paint, któremu bliżej do zaawansowanych narzędzi typu PS, niż podstawowego narzędzia w Windows. Umożliwia tworzenie grafiki wektorowej i wykorzystanie pokaźnej liczby filtrów graficznych.

Pixlr – Nieco prostsze narzędzie od powyżej opisanego Sumo Painta, na rynku pojawiło się 2 lata temu. Program umożliwia pracę na warstwach z opcją zapisu do pliku w formie projektu, posiada obszerną bibliotekę pędzli i filtrów. Opcji jest wystarczająco, aby szybko skorygować zdjęcie , opracować baner czy stworzyć swoją grafikę.

Picnik – Program znajdzie zwolenników, którzy potrzebują dokonać korekty barw, naświetlenia, perspektywy, co ułatwia bardzo uproszczony interfejs. W darmowej wersji programu możemy plik zapisać w jakości 4megapikseli.

Pixlr Express – Poza podstawowymi funkcjami, program nie przypadnie do gustu tym, którzy potrzebują pracować na plikach RAW. Poza tym do bardzo łatwe w obsłudze narzędzie, które świetnie radzi sobie z JPG, nawet jeżeli trzeba wybielić komuś zęby.

Splashup – Przewagę nad konkurencją wypracował dzięki szybkiemu ładowaniu nawet dużych zdjęć. Prosty i funkcjonalny edytor graficzny. Pozwala na prostą obróbkę zdjęć, kiedy trzeba coś poprawić na szybko. Ponadto umożliwia pracę na warstwach i zapisanie plików do popularnych formatów: JPG oraz PNG.

Adobe Photoshop Express – Dla wyżej wymienionych edytorów, konkurencję stanowi znany z nazwy Photoshop, w wersji online. Daje możliwość korekty PSE, co sprawdza się przy generowaniu zdjęć w czarno-białych odcieniach. Darmowa wersja umożliwia zapisanie pliku w jakości 3 megapikseli.

programy graficzne online

Darmowe programy graficzne

Programy graficzne darmowe udostępnione do celów niekomercyjnych, mogą posiadać funkcje najbardziej profesjonalnych narzędzi do obróbki graficznej. Budząc w sobie artystę możemy przelać wyobraźnie do pliku cyfrowego.

GIMP – bardzo popularne narzędzie do edycji i projektowania obrazów. Umożliwia kadrowanie, zmianę rozmiaru, czy edycję parametrów fotografii. Jeżeli trzeba funkcjonalność programu rozbudować, to istnieje taka możliwość. W Internecie znajdziemy dużo wtyczek i skryptów udostępnionych w formie darmowej. Gimp ma możliwość obsługi plików PDF, określając przy tym stopień paginacji lub marginesów.

PhotoFiltre – program, z którego można korzystać w domowym zaciszu, jest rozbudowanym edytorem zdjęć. Wbudowane opcje umożliwiają stworzenie grafiki od „zera”. Jego prostota w nawigacji i obsłudze skłania początkujących użytkowników do wyboru tego programu jako jeden z pierwszych. Fotofile przypomina oprawą graficzną Painta po tuningu, zawiera takie narzędzia jak: pędzel, gumka, wiadro z farbą różdżka i próbnik.

Paint.NET – Czyli Paint w lepszej odsłonie graficznej i dodatkową funkcjonalnością. Z konkurencją wygrywa przede wszystkim łatwością w obsłudze, wystarcza podstawowe umiejętności obsługi myszki i klasycznych narzędzi do edycji. Program polecany jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tworzeniem grafik i obróbka fotografii. Narzędzie posiada funkcjonalność z Photoshopa – magiczna różdżka, która jak wiadomo, pozwala zaznaczać obszary o podobnej kolorystyce. Oprócz podstawowych funkcji program oferuję pracę na warstwach i przełączanie się między kartami, co jest wygodne jak używanie przeglądarki internetowej.

Programy graficzne do rysowania

CorelDRAW Graphics Suite – Program graficzny do rysowania dla artystów, których ograniczać powinna tylko wyobraźnia, nie natomiast funkcjonalność. Program niewątpliwie dla profesjonalistów umożliwia tworzenie grafiki wektorowej, edycji zdjęć i układu strony. Program doskonale sprawdzi się do tworzenia banerów z reklamą, ilustracji czy logotypu. Program ten wyróżnia edycję zdjęć bitmapowych w dokładności do pikseli. Narzędzie w łatwy sposób umożliwia przesłanie gotowych obrazów do popularnych serwisów, takich jak Fotolia czy Flickr.

Profesjonalne programy graficzne

Adobe Photoshop CC – programy graficzne Adobe to edytory na bazie, których tworzone są inne narzędzia. Niewątpliwie wytycza trendy w branży od 1988 roku. Program jest uznany za jeden z pierwszych w branży graficznej. Program graficzny do rysowania posiada zaawansowane funkcje do edycji modeli 3D oraz kryształów wektorowych, co staje się niezbędne w rynku komercyjnym. Używany w zakładach poligraficznych, czy redakcjach zyskał miano najbardziej popularnego. Posiada niezliczone opcje do tworzenia i edycji graficznej, opierającej się między innymi na warstwach, przy zachowaniu najlepszej jakości. Programy graficzne płatne w tym Photoshop wyposażone są w funkcje dodawania efektów, modyfikowania grafik, umożliwiające łączenie w sposób estetycznych ze sobą różnych warstw. Dowodem na profesjonalizm, jest wsparcie dla 10-bitowych monitorów oraz zapisywanie automatyczne projektów.

ikony Adobe

Adobe Illustrator CC – kolejna propozycja od Adobe, program graficzny umożliwia tworzenie grafik wektorowych dla projektów graficznych, podobnie jak Photoshop, służy do użytku prywatnego oraz komercyjnego. Ilustrator najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia ilustracji w komiksach, przez grafików, projektantów gier, rysowników blogerów czy do treści reklamowych. Zaawansowane funkcje umożliwiają tworzenie filmów, zawartości do urządzeń mobilnych czy aplikacji interaktywnych. Można posłużyć się programem do tworzenia logotypu, ikon, etykiet, ilustracji, czy banneru reklamowego. Program pozwala na import własnych fotografii czy obrazów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie

Zobacz Inne

- Advertisment -