Jak dbać o swoje finanse 6 skutecznych sposobów
Jak dbać o swoje finanse 6 skutecznych sposobów

Skoro zainteresował Cię tytuł artykułu, to znaczy, że chcesz coś zmienić w swoim życiu finansowym. Być może jesteś w trudnej sytuacji lub chcesz po prostu świadomiej zarządzać swoim portfelem. Dobrze trafiłeś, przedstawimy Ci 6 skutecznych sposobów, by zadbać o swoje finanse.

Jak dbać o swoje finanse?

W poniższym zestawieniu przedstawimy Ci kilka podstawowych zasad, jak dbać o swoje finansowe zasoby. Warto oczywiście pogłębiać temat zarządzania swoimi pieniędzmi, swojego stosunku i przekonań względem pieniędzy oraz skutecznych sposobów oszczędzania i inwestowania. Jeśli wdrożysz te fundamentalne kroki, możesz być spokojny o swoją finansową przyszłość. Zaczynamy:

1. Nigdy nie wydawaj więcej niż zarabiasz

Niby taka oczywistość, jednak nie do wszystkich dociera. Z budżetem domowym jest dokładnie tak samo, jak z dobrze prosperującą firmą. Oczywiście zdarzają się sytuacje podbramkowe, kiedy nie mamy wyboru i korzystamy z przyznanego limitu na koncie, ale na co dzień, należy z pełną stanowczością przestrzegać zasady nr 1.

2. Prowadź budżet domowy

Budżet domowy to idealna forma kontroli przychodów i wydatków. Skąd mamy wiedzieć, na co i ile wydajemy, jeśli tego nie policzymy? Nie dowiemy się również, gdzie pieniądze przepływają nam przez palce jeśli tego zjawiska skrupulatnie nie odnotujemy. Bardzo często tracimy spore kwoty, po zliczeniu tych najdrobniejszych wydatków. Co trzeci dzień kawa na mieście? Napój na siłowni? Wypad z dzieckiem do kina i dodatkowo popcorn, a później pizza lub lody? Z jednej małej przyjemności w skali miesiąca zrobił się całkiem spory wydatek. Dopiero budżet uświadomi nam, na co wydajemy za dużo.

3. Spłać swoje zadłużenia

Każdy dług jest sporym obciążeniem dla psychiki i portfela. Im szybciej spłacimy kredyty gotówkowe, kredyty pozabankowe, leasingi za samochód, czy zakupy na raty, tym lepiej dla nas. Jedynie wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego może nie być korzystna – często wiąże nie z karami umownymi.

4. Zwróć uwagę na koszty życia

Dostałeś awans lub podwyżkę? Wpadło dodatkowe zlecenie? Nie zwiększaj kosztów, nie zmieniaj tryby wydawania pieniędzy. Zaoszczędzone fundusze przeznacz na inwestycje. Inaczej może Cię dosięgnąć tzw. inflacja stylu życia, czyli zasada, która mówi o tym, że gdy więcej zarabiasz, więcej wydajesz. Koniec końców wychodzi na to, że pomimo podwyżki i tak ciągle jesteś na minusie. Przed każdym zakupem zastanów się, czy jest Ci to naprawdę potrzebne, czy jest niezbędne i czy nie możesz kupić tańszego odpowiednika? 

5. Określ cel

Jeśli myślisz tylko o tym, że musisz oszczędzać i nie zwerbalizujesz, na co dokładnie chcesz przeznaczyć pieniądze, to możesz być pewien, że rozejdą się w okamgnieniu. Dopiero jasno określony i sprecyzowany, ważny cel pozwoli Ci ponieść „koszty” oszczędzania. Może to nowy sportowy rower, a może wyjazd do Azji? Na swoje przyjemności łatwej się odkłada.

6. Poduszka finansowa

Stwórz swoją własną poduszkę finansową, która posłuży jako pieniądze awaryjne w przypadku, awarii lodówki, czy samochodu. Poduszka taka, daje niesamowite poczucie komfortu, że w razie trudnej sytuacji możesz czuć się bezpiecznie.

Jeśli krok po kroku zaczniesz wdrażać powyższe zasady, to już po kilku miesiącach powinieneś poczuć wyraźną poprawę swojej finansowej kondycji, a dodatkowo poczujesz dumę, że zadbałeś o swoje i finanse i poczucie bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie