choroby prostaty
choroby prostaty

Problemy z prostatą zwykle dotyczą panów po 60. roku życia. Są jednak sytuacje, kiedy pojawiają się u zdecydowanie młodszych mężczyzn. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i o czym mogą świadczyć.

Prostata to mały gruczoł, który może przysporzyć dużych problemów. Oczywiście zmiany w obrębie prostaty nie muszą od razu świadczyć o poważnej chorobie. Niemniej jednak wszystkie niepokojące objawy zawsze powinny być konsultowane ze specjalistą. Bagatelizowane, mogą doprowadzić do raka prostaty. Jest to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów wśród mężczyzn.

Czym jest prostata i jakie funkcje spełnia?

Prostata, inaczej stercz, to gruczoł krokowy wielkości orzecha włoskiego. Występuje wyłącznie u mężczyzn i jest częścią układu moczowo-płciowego (zobacz więcej…).

Umiejscowiona jest w miednicy mniejszej – poniżej pęcherza moczowego. Jej tylna część bezpośrednio przylega do odbytnicy. Z kolei przez jej część wewnętrzną przebiega cewka moczowa. Stąd właśnie, przy rozroście stercza, pojawiają się problemy z oddawaniem moczu.

Gruczoł krokowy odgrywa ważną rolę w układzie rozrodczym mężczyzny. Produkuje płyn, który wchodzi w skład nasienia i jest nośnikiem plemników, a jednocześnie stanowi dla nich substancję odżywczą. Dzięki niemu plemniki są w stanie przetrwać nawet kilka dni.

Choroby gruczołu krokowego

Problemy z prostatą zwykle dotykają mężczyzn po 60. roku życia. To właśnie u nich najczęściej dochodzi do łagodnego przerostu stercza. Trzeba jednak pamiętać, że choroby prostaty to nie tylko jej przerost. To również zapalenie i rak prostaty.

Żadnej z nich nie można bagatelizować. Wszystkie wymagają leczenia. Nie tylko dlatego, że utrudniają życie seksualne, ale przede wszystkim negatywnie wpływają na stan układu moczowego, a w przypadku raka prostaty – mogą zagrażać życiu.

Przerost prostaty – objawy, diagnostyka i leczenie

Za prawidłowe funkcjonowanie prostaty odpowiadają męskie hormony płciowe. One także mogą sprawiać, że prostata zbyt mocno się powiększa i dochodzi do jej przerostu. Powiększone stercze uciska cewkę moczową i powoduje parcie na pęcherz. Niestety wizyta w toalecie zazwyczaj kończy się oddaniem kilku kropli moczu. Wśród innych objawów chorej prostaty wymienia się:

  • nocne oddawanie moczu
  • ból prostaty
  • oddawanie moczu przerywanym strumieniem
  • ból cewki moczowej i nietrzymanie moczu

Choć przerost prostaty dotyka głównie mężczyzn dojrzałych, pierwsze objawy mogą pojawić się nawet przed 40. rokiem życia.

Wdrożenie leczenia jest tu kwestią niezwykle ważną. W przeciwnym razie może dojść do obrzęku gruczołu i całkowitego zatrzymania moczu. Konsekwencje tego są groźne. Często prowadzą do niewydolności nerek i zatrucia organizmu. Jest to stan zagrażający życiu.

Wszystkie choroby prostaty – również przerost – wymagają wizyty u urologa. Na pierwszej wizycie lekarz zleci badania moczu i wykona badanie „per rectum”, a więc przez odbyt. Jeśli będzie taka potrzeba, może dodatkowo wykonać USG prostaty i jamy brzusznej. Następnie dobierze odpowiednie leczenie.

Łagodny przerost gruczołu krokowego zwykle nie wymaga interwencji chirurga. W większości przypadków wystarcza farmakoterapia.

Rak prostaty – objawy, diagnostyka i leczenie

O ile na samym początku rak prostaty nie daje wyraźnych symptomów, o tyle w zaawansowanym stadium przyczynia się do zatrzymania moczu. Wśród innych objawów choroby nowotworowej prostaty wymienia się krwiomocz, wyczuwalny guz w okolicach podbrzusza oraz bóle kostne.

Ryzyko choroby jest większe, jeśli w rodzinie były już przypadki tego typu nowotworu.

W jaki sposób diagnozuje się raka prostaty? Skuteczną metodą jest określenie stężenia PSA – antygenu specyficznego prostaty. Badanie to pozwala na wykrycie nawet wczesnego stadium nowotworu. Oprócz niego, niezbędne jest badanie proktologiczne, przez odbyt.

Pomocne w diagnostyce nowotworu prostaty jest również badanie TRUS – ultrasonograficzne, wykonywane przez odbytnicę.

Leczenie uzależnione jest od kilku czynników, między innymi wieku pacjenta i stopnia zaawansowania nowotworu. Możliwa jest radioterapia, terapia hormonalna, leczenie operacyjne.

Zapalenie prostaty – objawy, leczenie, diagnostyka

Do zapalenia prostaty najczęściej dochodzi w wyniku zakażenia bakteryjnego. Winowajcą jest zwykle pałeczka okrężnicy. Oprócz bakterii, zapalenie stercza mogą wywołać rozmaite czynniki, jak na przykład stres, siedzący tryb życia, aktywne życie seksualne lub częsta zmiana partnerek seksualnych.

W przypadku stanu zapalnego, objawy chorej prostaty pojawiają się nagle. Należą do nich:

  • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
  • silny ból okolicy narządów płciowych
  • wysoka temperatura i dreszcze
  • bóle kręgosłupa w okolicy krzyżowej
  • obecność w moczu krwi lub ropy (zwykle w zaawansowanym stadium choroby)

W przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, które nie jest związane z zakażeniem bakteryjnym, podstawowym symptomem jest ból okolicy krocza. Poza nim może pojawić się uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Leczenie uzależnione jest od rodzaju zapalenia. Najczęściej obejmuje antybiotykoterapię. Pacjentowi zaleca się również zmianę diety – unikanie alkoholu i ostrych przypraw, właściwą higienę miejsc intymnych, ograniczenie kontaktów seksualnych.

Koszty leczenia chorób prostaty

W przypadku prostaty niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka oraz systematyczne wykonywanie badań. Te nowoczesne i bardziej zaawansowane mogą być obciążeniem dla domowego budżetu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ratują życie, nie warto z nich rezygnować.

Komfortowym rozwiązaniem jest płatność ratalna w systemie MediRaty. To pionier pożyczek medycznych w Polsce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, sfinansujesz planowane zabiegi i plany leczenia w sposób całkowicie bezpieczny i wygodny. Nie potrzebujesz przy tym żadnego wkładu własnego. Cała procedura jest krótsza i prostsza niż wzięcie pożyczki w banku.

Dzięki usłudze oferowanej przez MediRaty Twoje oszczędności pozostaną nienaruszone, a niezbędne badania czy leczenie nie będzie już takim obciążeniem finansowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie