Sok z buraka na kaca

Lekarstwa na kaca jeszcze nie wymyślono, są domowe lub medyczne sposoby na przyspieszenie regeneracji i zniwelowanie skutków upojenia alkoholowego.

Za szybkość trzeźwienia odpowiada wątroba i nie można przyspieszyć tego procesu, można jedynie wspomóc odpowiednio organizm, dla złagodzenia kaca.

Skąd się bierze kac?

Lekarstwa na kaca nie wymyślono od czasu wynalezienia alkoholu tj. od ponad 5000 lat. Kac pojawia się przez enzymy wytwarzane w wątrobie dehydrogenaza: aldehydowa i alkoholowa. Powodem wytworzenia enzymów jest spożycie napoju alkoholowego, w wyniku którego procentowy trunek przekształcany jest w aldehyd octowy i kwas octowy.

Aldehyd octowy pojawienie się substancji w organizmie, daje odczucie ciepła, przyspieszonego tętna, czerwienieje twarz i zwiększa się ciśnienie, w wyniku którego najczęściej następnego dnia boli głowa i pojawiają się mdłości.

Kwas octowy (kwas etanowy) – powstaje w wyniku fermentacji octowej, znany jest także jako konserwant E260, pomaga w trawieniu, ma właściwości higroskopijne, co wywołuje pragnienie.  Kwas octowy działa drażniąco na ściany żołądka.

Kac pojawia się wówczas, kiedy dawka alkoholu spożytego w czasie 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na kilogram masy ciała, np. 250 ml wódki lub 2,5 litra piwa na 80 kg wagi.

Jak pić żeby nie mieć kaca

Czego unikać przy kacu

Kwas octowy w stężeniu do 10% jest nieszkodliwy, dlatego na kaca warto unikać produktów, do których jest dodawany (E260): marynata warzywna, owocowa, grzybowa i rybna, sosy majonezowe, majonez, musztarda oraz chrzan, chleb wytwarzany na zakwasie, ocet spożywczy każdego rodzaju.

Jak zmniejszyć skutki kaca przed piciem?

  • Wypocznij, zmęczony organizm jest bardziej podatny na działanie alkoholu.
  • Przygotuj kwaśną zupę przed piciem, kapuśniak, żurek, oraz zupa ogórkowa dostarczają witaminy C, której organizm domaga się walcząc z objawami kaca.
  • Dla spowolnienia procesu wchłaniania alkoholu warto godzinę przed piciem najeść się tłustych potraw, które stworzą na ściankach żołądka i dwunastnicy warstwę ochronną. To spowalnia proces przenikania alkoholu do krwi, ale także spowalnia proces trzeźwienia.
  • Nie mieszaj rodzajów trunku, grozi to ogromnym kacem.
  • Jeżeli jesteś palaczem, to unikaj o poranku zatrucia nikotyną, która potęguje zatrucie alkoholem.
  • Dla ochrony wątroby dobrze jest, zjeść przed zakrapianą imprezą młode szparagi, które chronią wątrobę przed szkodliwym metabolitami alkoholu.

Jak pić, żeby nie mieć kaca?

  • Organizm potrzebuje 20 minut na wchłonięcie pierwszej dawki alkoholu, dlatego powinno się między drinkami robić 20-minutowe przerwy.
  • Połykanie zamiast przetrzymywania trunku w ustach spowalnia proces upojenia alkoholowego, ponieważ już 20% alkoholu wchłania się w jamie ustnej.
  • Unikaj mieszania alkoholi z napojami zawierającymi dwutlenek węgla (piwo szampan), który przyspiesza wchłanianie alkoholu.
  • Pij czysty mocny alkohol zamiast ciężkich alkoholi, zawierających metanol, który potęguje kaca.
  • Każdą porcję alkoholu popij szklanką niegazowanej wody lub innego niegazowanego płynu bezalkoholowego.
  • Po piciu jeszcze przed snem wypij 2 szklanki wody, alkohol przyspiesza wydalanie wody z organizmu (diureza), dlatego pojawia się poranna suchość w ustach.
  • Przed snem warto dostarczyć porcję witaminy C do organizmu oraz aspirynę.
  • Zapewnij wentylację w pomieszczeniu, w którym śpisz, najlepiej spać przy otwartym oknie.

Poranna walka z kacem

  • Dzień zacznij od zimnego prysznica, który orzeźwia ciało i przyspiesza metabolizm.
  • Nawadniaj organizm:
    • czystą niegazowaną wodą z minerałami,
    • napojem izotonicznym (uzupełnia w ciele mikroelementy i minerały),
    • sokiem pomidorowym (usprawnia układ nerwowy, dzięki wysokiej zawartości potasu),
    • wodą z miodem lub spożywając owoce (fruktoza przyspiesza spalanie alkoholu).
  • Zjedz śniadanie, odpowiednim wyborem jest jajecznica, żytnie pieczywo i sok pomidorowy.
  • Na drugie śniadanie dobrze jest wypić koktajl z banana, jagody, pietruszki i soku z cytryny.
  • Unikaj leków, alkohol wzmacnia ich działanie, co może być powodem przedawkowania.
  • Wyjdź na spacer lub do sklepu, dawka świeżego powietrza postawi Cię na nogi.
  • Unikaj tłustych potraw, które dodatkowo obciążają wątrobę.
Poranny kac

Co najlepiej zjeść/pić na kaca domowe sposoby

Dobrze wybrane potrawy zawierające składniki mineralne oraz witaminę C wraz z tymi z grupy B, szybko uzupełnią dawkę niedoborów, zwłaszcza braki potasu, wapnia i żelaza.
Co więc najlepiej jeść na kaca?

Kiszona kapusta – zawiera bakterie probiotyczne, poprawiające florę bakteryjną jelit oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Największą dawkę wartościowych bakterii można uzyskać z soku z kapusty kiszonej, szklanka soku na czczo skutecznie gasi pragnienie.

Sok z kiszonych buraków – uzupełnia witaminy i minerały, a ponadto wpływa na detoksykacje organizmu. Zaleca się 3 szklanki soku buraczanego w ciągu dnia po posiłku (dla złagodzenia smaku dobrze jest kwaśny sok z buraka, połączyć ze świeżym sokiem jabłkowym).

Sok z pomidorów – w efekcie wypłukania z organizmu potasu, można odczuć kołatanie serca i drżenie ciała, sok pomidorowy przywraca równowagę i uzupełnia braki potasu, regulując tym samym napięcie mięśni oraz normując rytm serca.

Miód – zawiera fruktozę podobnie jak naturalne soki owocowe, wspiera metabolizm i oczyszcza organizm z zatrucia alkoholowego. Wystarczy jedna łyżka miodu rozpuszczona w szklance wody, połączenie napoju z cytryną wzmacnia działanie mikstury. Zaleca się spożycie 2 szklanek napoju dziennie (łyżka miodu i plaster cytryny).

Rumianek z miętą – zaparzone zioła są doskonałym sposobem na uniknięcie ociężałej głowy i mdłości.

Napój izotoniczny – najlepiej zamiast energetyka, w ten sposób do organizmu trafią odpowiednie elektrolity, bez kofeiny, która powoduje wydalenie wody z organizmu.

Imbir – działa jak lekarstwo na nudności i wymioty.

Co pić na kaca

Czego unikać do picia na kacu?

Stare przysłowie mówi: „Czym się strułeś, tym się lecz” lub obecnie popularne „klin klinem” niestety organizm nie znosi dobrze dodatkowej dawki alkoholu na następny dzień, a kac zostaje odroczony na parę godzin po to, aby ponownie wrócić. Podobnie z kawą, która pozornie powinna postawić na nogi, zamiast pobudzenia, dodatkowo odwodnimy organizm. To właśnie kac jest jedną z odczuwalnych przyczyn odwodnienia organizmu. Popularna kawa z cytryną, również nie przyniesie ulgi, ponieważ dodana cytryna do gorącej kawy utraci witaminę C, której organizm potrzebuje.

Co jest dobre na kaca? Naturalne energetyki 

Grejpfrut – jest witaminową bombą, odżywiająca organizm i przyspieszającym przemianę materii.

Kiwi – niweluje dolegliwości układu pokarmowego.

Banan – źródło potasu, regulujące napięcie mięśni, drgawki i kołatanie serca.

Czekolada i migdały – to doskonała dawka magnezu, którą wcześniej wypłukał z organizmu alkohol.

Najlepsza na kaca jest woda mineralna z cytryną lub koktajl z wyżej wymienionych owoców.

Jakie elektrolity na kaca?

Elektrolity wpływają na poprawne funkcjonowanie organizmu, układu nerwowego i mięśniowego, ich niedobór może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Dla przywrócenia równowagi w organizmie zaleca się dostarczyć elektrolitów, podane ilości na każdy litr płynu:

  • Magnez – 25 mg
  • Wapń – 100 mg
  • Sód – 3250 mg
  • Potas – 156 mg

Kalkulator trzeźwienia

Wątroba eliminuje 0,15% alkoholu na godzinę, poniżej znajdują się przybliżone dane, dla celów orientacyjnych, w jakim czasie organizm zneutralizuje toksyczny alkohol.

Stężenie alkoholu we krwi [‰]Wódka w mlPiwo w mlCzas trzeźwienia [godz.]
0,51207003
1,024014007
1,5360210010
2,0480280013
2,5600350017
3,0720420020
3,5840490023
4,0960560027
4,51080630030
5,01200700033
Jak pozbyć się szybko kaca

Co pomaga na kaca – tabletki z apteczki

Przeciwbólowe tabletki na pewno uśmierzą ból głowy, jeżeli w domowej apteczce znajdziesz tabletki z kompleksem witamin i minerałów, to z pewnością warto zażyć dawkę zgodnie z ulotką. Dobrym sposobem są także saszetki lub tabletki musujące w formie multiwitaminy, jednak naturalne źródła minerałów i witamin są zdrowszym sposobem, który nie obciąża nadszarpniętej wątroby. Jeżeli męczą Cię nudności, ból mięśni, a w domowej aptece masz leki przeciwzapalne (przeciwbólowe leki bazujące na aspirynie, ibuprofenie lub naproksenie) to możesz sobie nieco pomóc. Dawkę należy przyjmować z umiarem, ponieważ leki przeciwzapalne działają drażniąco na błonę śluzową żołądka. Kij jak to mówią, ma dwa końce, aspiryna hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej, co zwiększa stężenie alkoholu we krwi i wydłuża czas utrzymania go w organizmie – trzeźwienie się wydłuża.

Unikaj paracetamolu, który w zetknięciu z alkoholem staje się toksyczny dla wątroby.

Najlepszym sposobem na brak kaca, jak mówią stare mądrości, jest abstynencja alkoholowa, ale rozumiemy również, że odstawanie od towarzystwa także nie jest komfortowe. Jeżeli jednak chcesz uniknąć kaca, to pamiętaj, że najbardziej szkodliwe dla organizmu jest szybkie trzeźwienie, dlatego czas powinien być Twoim sprzymierzeńcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie