Co wybrać? Soundbar czy kino domowe?

Zestawy kina domowego niegdyś cieszyły się ogromną popularnością. Generowały dźwięk przestrzenny, szczególnie pożądany przez wszystkich miłośników filmów. Mimo iż wydaje się, że tradycyjne kina domowe odchodzą w zapomnienie, wciąż znajdzie ich szerokie grono ich zwolenników. Rynek szturmem zdobywa modny i wszechstronny soundbar, który z powodzeniem zastępuje domowy zestaw kinowy. Dobrej jakość sprzęt, gwarantuje najwyższa klasę dźwięku. Co warto kupić? Kino domowe czy soundbar?.

Kino domowe czy soundbar?

Nie podlega dyskusji, że obecnie produkowane płaskie telewizory, nie gwarantują dobrego nagłośnienia. Ich kształt i smukłość zawdzięczają temu, że zrezygnowano w nich z dodatkowych głośników. Bezapelacyjnie jeśli zależy nam na dźwięku przestrzennym, rodem z sal kinowych, zestaw domowego kina jest niezastąpiony. Jednak wymaga on sporo wolnej przestrzeni, by odpowiednio zagospodarować jego poszczególne elementy. Musimy rozmieścić subwoofer, amplituner i co najmniej 5 głośników. Wszystko to musi zostać połączone kablami i przewodami. Kino domowe sprawdzi się, gdy mamy odpowiednio dużo miejsca, a także jeśli robimy remont i z powodzeniem będziemy wstanie ukryć plątające się kable. Wtedy oprócz efektów dźwiękowych, zadbamy również o estetykę. Soundbary natomiast są stosunkowo nowym urządzeniem. Sprawdzą się w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe głośniki lub po prostu chcemy zaoszczędzić trochę przestrzeni. Wspomoże on niewystarczający dźwięk z telewizora. Soundbar jest również o wiele łatwiejszy w obsłudze. Niezbędne przewody ograniczają się do kabla HDMI i zasilania. W przypadku kina domowego zyskujemy więcej możliwości, jednak soundbar nie zostaje daleko w tyle. Co zatem wybrać? Kino domowe czy soundbar?. Odpowiedz jest jedna, to co odpowiada naszym preferencjom, budżetowi, a także to co dopasuje się do naszej domowej przestrzeni.

Soundbar a kino domowe- różnice

Oba sprzęty mimo, że mają podobne zastosowanie znacznie się od siebie różnią. W soundbarach znajdziemy kilka głośników, natomiast kina domowe to najczęściej zestawy 5.1.2 a także 5.1.4, przy czym głośniki są o wiele większe pod względem gabarytowym. Soundbary to również urządzenia w bardziej przystępnej cenie. Więc jeśli nie spędzamy całego dnia przed telewizorem, do poprawy dźwięku sprzęt ten sprawdzi się idealnie. Kino domowe natomiast, generuje dźwięk przestrzenny, co cenią sobie miłośnicy filmów, zestaw ten jest również o wiele droższy. Kolejną różnicą jest sposób ich podłączenia. Podczas gdy soundbar wymaga minimalnej ilości kabla- do telewizora i zasilania, kino domowe może stanowić prawdziwe wyzwanie. Rozstawione po pokoju głośniki, a także często dodawane głośniki tzw. efektowe, umieszczane na suficie, wymagają kilometrów przewodów. Cały zestaw jest więc bardzo mocno okablowany.

Pamiętajmy jednak, że to my będziemy użytkować dane sprzęty i mają one spełnić nasze wymagania i oczekiwania. Dopasujmy je więc do własnych potrzeb i preferencji, ale także do możliwości budżetowych. Zobacz jaki soundbar warto wybrać w specjalnie przygotowanym poradniku i rankingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie