Niedobory testosteronu i suplementacja adoptogenami

Testosteron, jako najważniejszy męski hormon płciowy, odgrywa szczególną w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niedobory danego hormonu przyczyniają się do szeregu schorzeń – od problemów z erekcją po otyłość i stany depresyjne. Poznaj najlepsze naturalne metody na podniesienie poziomu testosteronu!

Jaką rolę w organizmie odgrywa testosteron?

Testosteron stanowi podstawy męski steroidowy hormon płciowy, wytwarzany w głównej mierze przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach. W okresie dojrzewania odpowiada za rozwój męskich narządów rozrodczych oraz nieustanne podtrzymywanie ich funkcji w życiu dorosłym.

Oprócz tego, testosteron pełni szczególną rolę w natężeniu libido, głębokości głosu, wzroście mięśni i rozkładzie tkanki tłuszczowej.

Skutki niedoboru testosteronu

Między 20. a 80. rokiem życia poziom testosteronu w organizmie drastycznie spada o ponad 50%. Na tempo danego procesu ma wpływ szereg czynników, takich ja styl życia, dieta bądź stan zdrowia. Do odczuwalnych skutków niedoboru testosteronu zalicza się:

  • poczucie zmęczenia,
  • brak energii,
  • osłabienie i zanik mięśni,
  • zmniejszone libido,
  • zwiększenie tkanki tłuszczowej.

Zmiana diety

Podejmując działania w kierunku zwiększenia poziomu testosteronu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na dietę. Unikaj węglowodanów prostych w wysoce przetworzonej żywności, napojach gazowanych i ciastach. Na produkcję testosteronu negatywnie będą wpływać estrogeny, zawarte głównie w soi i warzywach nawożonych pestycydami.

Wprowadź do swojej diety produkty, takie jak:

  • czerwone mięso – wysoka zawartość białka, tłuszczy i cholesterolu,
  • ryby – podstawowe źródło kwasów omega-3,
  • owoce i warzywa,
  • orzechy.

Trening fizyczny

Każda aktywność fizyczna, niezależnie od wykonywanych ćwiczeń, wspiera produkcję testosteronu w organizmie. Omawiany hormon należy do grupy anabolicznych, w związku z czym w pierwszej kolejności odpowiada za procesy regeneracyjne.

Ciężkie treningi będą sygnałem dla organizmu, mówiącym o zwiększonym zapotrzebowaniu na testosteron. Powstałe na siłowni mikrouszkodzenia będą mogły być dzięki temu naprawione, co pozwoli na wzrost i wzmocnienie mięśni.

Suplementacja adaptogenami

Jednym z naturalnych sposobów na podniesienie testosteronu są adaptogeny. Jako nietoksyczne związki roślinne mają szczególny wpływ na ludzie ciało i umysł, zwiększając możliwości adaptacyjne do warunków zewnętrznych.

Najpopularniejszym adaptogenem jest ashwagandha, stosowana od setek lat w medycynie ajurwedyjskiej. Przeprowadzone badania potwierdzają jej silne działanie antyoksydacyjne i optymalizujące gospodarkę hormonalną. Praktyka dowodzi, że suplementacja ashwagandhą może przyczynić się do zwiększenia testosteronu od 15 do nawet 40%.

Do omawianej grupy roślin zaliczany jest kordyceps chiński, zwany również „himalajską viagrą”. Wchodzący w skład mieszanki adaptogenów o nazwie Czarodziej mothers protect, która stymuluje wydzielanie testosteronu bezpośrednio przez komórki Leydiga.

Warto przy tym wspomnieć, że działanie adaptogenów zostało potwierdzone tysiącami niezależnych badań, w tym wielu spełniających tzw. „złoty standard”. W internecie odnaleźć można szereg pozytywnych opinii na temat danych roślin, napisanych przez osoby stosujące aktywną suplementację. Jedna z nich zamieszczona została na stronie naturaonline.pl.

Redukcja poziomu stresu

Największym oponentem wysokiego testosteronu jest z całą pewnością kortyzol, zwany również hormonem stresu. Z tego względu, szczególne znacznie ma uporządkowanie życia zawodowego, problemów rodzinnych i spraw finansowych, w celu zmniejszenia napięcia odczuwanego w życiu codziennym.

Redukcja stresorów i zadbanie o wypoczynek skutkować będą znacznym zwiększeniem poziomu testosteronu w organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie