Pielęgnacja samochodu po zimie

Jeśli chcemy cieszyć się przyjemną i komfortową jazdą samochodem, należy regularnie dbać o pojazd. W czasie roku są jednak takie miesiące, w których o auto należy zadbać szczególnie. Takim czasem jest z pewnością sezon wiosenny, gdy po kilku zimowych miesiącach, samochód jest zazwyczaj w gorszej kondycji.

Jak pielęgnować samochód po zimie – niezbędne zabiegi

Śnieg, błoto, mróz, sól oraz piach na drogach – to wszystko wpływa na stan samochodu w zimie. Aby nie dopuścić do powstania rdzy i innych, ciężkich uszkodzeń pojazdu, należy porządnie go wyczyścić i poddać określonym zabiegom pielęgnacyjnym. Należą do nich przede wszystkim:

  • Mycie samochodu
  • Czyszczenie felg i opon
  • Odświeżenie lakieru
  • Woskowanie

Oprócz tego, że na tych zabiegach skorzysta auto, ostateczny efekt wpłynie na zadowolenie kierowców, dla których jazda będzie jeszcze przyjemniejsza.

Mycie samochodu

Samochód można umyć samodzielnie lub skorzystać z myjni automatycznej. Należy pamiętać, żeby zmyć z pojazdu całą sól, także tę, która zalęgnie w ciężko dostępnych zakamarkach np. uszczelkach, nadkolach, progach, podwoziu oraz wnękach drzwi. „Najgorszy brud najlepiej usunąć wodą pod ciśnieniem, następnie nałożyć aktywną pianę, dokładnie spłukać i osuszyć. Nie można zapominać także o szybach, lusterkach i reflektorach, które ułatwiają nam widoczność i mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.” – wskazuje fachowiec ze sklepu iParts.pl.

Zadbaj o felgi i opony

Na szczególną troskę zasługują opony, zarówno letnie, jak i te zimowe, które będziemy przechowywać przez sezon letni. Warto zatem je dokładnie wyszczotkować, oczyścić i nawilżyć. Wszelkiego rodzaju otarcia i odpryski można zaszpachlować i polakierować. Bezpieczeństwo jazdy oparte jest również na prawidłowej geometrii kół, właściwym ciśnieniu w oponach oraz odpowiednim stanie bieżnika.

Naprawa lakieru

Miesiące zimowe to ciężki czas dla lakieru samochodowego. Szkody wyrządzić mogą: sól drogowa, zalegające na drogach kamyczki oraz opady atmosferyczne. Drobne rysy można zamaskować poprzez zastosowanie specjalnych past lub sprayów, natomiast z większymi odpryskami lepiej udać się do zakładu blacharskiego.

Woskowanie

Zadowalający efekt końcowy uzyskać można poprzez zabieg woskowania. Oprócz tego, iż nada on karoserii nienaganny wygląd, zapewni również jej ochronę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Wosk nałożyć należy na suchą karoserię, odczekać do wyschnięcia, a następnie wypolerować lakier.

1 KOMENTARZ

  1. Po zimie warto sprawdzić cały swój samochód, jednak na pierwszym miejscu jest wymiana opon i płynu do spryskiwaczy. Dodatkowo należy sprawdzić zawieszenie, czy jest z nim wszystko w porządku. Sprawny samochód to podstawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie