Podczas wakacji mamy wyjątkową okazję, aby poznawać kuchnie różnych zakątków świata. Każda z nich jest inna i posiada swoje charakterystyczne dania oraz produkty. Warto szukać wśród nich takich, które są ciekawe nie tylko ze względu na swój smak i aromat, ale także ze względu na cenne składniki jakie w nich występują.

FIT POSIŁKI Z RÓŻNYCH ZAKĄTKÓW ŚWIATA

Nie sposób wymienić tu wszystkich zakątków świata i niezwykle ciekawych produktów jakie możemy znaleźć w różnych krajach. Dlatego przyjrzymy się tylko wybranym z nich, aby sprawdzić czy podczas podróży możemy jeść zarówno smacznie, jak i zdrowo.

Fit posiłki kuchni azjatyckiej

Kuchnia azjatycka słynie przede wszystkim z dań na bazie soi, ryżu, ryb oraz owoców morza, które podawane są w towarzystwie licznych warzyw i charakterystycznych przypraw. Nieodłącznym elementem kuchni azjatyckiej jest także herbata zielona. Zawarte w niej polifenole mogą uchronić nas przed rozwojem nowotworów czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Z kolei soja wzbogaca fit posiłki w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, a także liczne witaminy i składniki mineralne. Na uwagę zasługują również fermentowane produkty sojowe, takie jak tofu czy tempeh. Jeszcze do niedawna mało kto o nich słyszał. Obecnie rosnąca popularność diety roślinnej sprawia, że goszczą one coraz częściej na naszych stołach. W kuchni azjatyckiej oprócz soi, owoców morza czy ryb pojawia się mięso będące źródłem pełnowartościowego białka. Najczęściej jest to mięso z kurczaka, choć w Chinach bardzo popularnym gatunkiem mięsa jest również kaczka. Mówiąc o kuchni azjatyckiej nie można zapomnieć o aromatycznych przyprawach, takich jak imbir i kurkuma o silnych właściwościach przeciwzapalnych, trawa cytrynowa czy kolendra. Dania azjatyckie cechują się wyrazistym aromatem, a przyprawy jakie w nich znajdziemy są dla nas czasami dość egzotyczne. Do mniej znanych przypraw, które są powszechnie stosowane w kuchni azjatyckiej zalicza się, np. zielony pieprz, liście kaffiru, miętę wietnamską czy adżwan.

Fit posiłki charakterystyczne dla Ameryki Południowej

O ile Ameryka Północna kojarzy nam się przede wszystkim z daniami fast-food, o tyle podróżując w stronę Ameryki Południowej można znaleźć kilka ciekawych fit posiłków i produktów. Należą do nich, m.in.:

  • nasiona chia
  • fasola (około dwudziestu gatunków)
  • bataty
  • chili
  • kakao

mąka kukurydziana (która wykorzystywana jest coraz częściej również w naszym kraju przez osoby stosujące dietę bezglutenową)

Część z tych produktów znamy od dawna, a część dopiero niedawno zdobyła nasze serca (np. nasiona chia, bataty). W kuchni charakterystycznej dla Ameryki Południowej pojawiają się również tak wartościowe produkty, jak migdały, cynamon, orzechy arachidowe czy pasta sezamowa.

Dieta krajów basenu Morza Śródziemnego

Dieta śródziemnomorska jest znana i polecana przez specjalistów z zakresu żywienia od lat. Charakteryzuje się dużym spożyciem świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych zbóż, orzechów i nasion, a także oliwy z oliwek. Ważne miejsce w diecie śródziemnomorskiej zajmują także świeże zioła, które posiadają wiele cennych właściwości.

  • Tymianek – jest źródłem silnych przeciwutleniaczy, a także związków grzybobójczych. Posiada również właściwości wykrztuśne oraz antybakteryjne.
  • Bazylia – ułatwia trawienie, a także łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nudności i wymioty. Może nam pomóc również w walce z przeziębieniem, ponieważ działa przeciwzapalnie. Mało kto wie, że związki zawarte w bazylii korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i działają antydepresyjnie.
  • Rozmaryn – wykazuje działanie rozgrzewające przez co jest szczególnie polecany przy przeziębieniu. Oprócz tego, ułatwia trawienie stymulując wydzielanie żółci. Związki jakie znajdują się w rozmarynie mogą pozytywnie wpływać również na naszą pamięć i koncentrację.

Ze względu na to, że dieta śródziemnomorska obfituje w bardzo wartościowe produkty, jest zalecana w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, cukrzycy typu drugiego czy chorób neurodegradacyjnych.

Więcej o fit posiłkach z różnych zakątków świata można poczytać na: jakiepudelko.pl/blog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie