Jak skutecznie walczyć z nadmierną potliwością
Jak skutecznie walczyć z nadmierną potliwością

Wielu mężczyzn zmaga się z nadmierną potliwością. Często jest to powodem ich kompleksów. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, począwszy od problemów hormonalnych, przez rozedmę płuc, aż na nowotworach kończąc. Jeżeli nadmierna potliwość występuje w nocy, to warto skonsultować się z lekarzem. Jeżeli natomiast pocicie się z powodu stresu, to przygotowaliśmy dla Was skuteczne sposoby, jak radzić sobie z tym problemem.

Naturalne sposoby na nadmierną potliwość

Pocenie się jest czynnością w pełni naturalną, przy czym nie można się oszukiwać, jeżeli człowiek poci się zbyt dużo, to może odczuwać z tego powodu dyskomfort. Trzeba tutaj wiedzieć, że pocenie to odruch organizmu, dzięki któremu można utrzymać prawidłową temperaturę ciała, a także wydalić zbędne produkty przemiany materii. Na początek na pewno warto postawić na naturalne sposoby, które w wielu przypadkach są naprawdę skuteczne. Pamiętajcie, że kapsaicyna, a także piperyna, które zawarte są w ostrych potrawach powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a to przekłada się na wzrost przepływu krwi i podniesienie temperatury ciała. Naturalną reakcją organizmu jest więc pocenie się. Z tego powodu z jadłospisu należy wykluczyć wszelkiego rodzaju ostre potrawy, np. chilli, sos tabasco, czy imbir, a nawet curry. Jeżeli zapach Waszego potu jest naprawdę nieprzyjemny, to zastanówcie się, czy przypadkiem nie spożywacie zbyt dużej ilości cebuli oraz czosnku. Bardzo pomocne może być ziołolecznictwo. Aby znormalizować pracę gruczołów łojowych należy codziennie wypić szklankę rumianku. Napar z kory dębu czy też szałwii można stosować miejscowo, obmywając skórę pod pachą czy na plecach. Zaleca się też stosowanie ziół o właściwościach moczopędnych. Dzięki temu dochodzi do zwiększonego wydalania moczu, a więc mniej płynów będzie wydalanych przez skórę. 

Właściwa higiena 

Jednorazowe umycie skóry pod pachą nie wystarczy, by zachować higienę. Jeżeli zmagacie się z nadmierną potliwością, przynajmniej kilka razy w ciągu dnia powinniście wziąć prysznic bądź przynajmniej przemyć miejsca narażone na nadmierną potliwość. Warto, a nawet trzeba zastosować odpowiedni antyperspirant. Trzeba wiedzieć, że antyperspirant dla mężczyzn powinien posiadać system pochłaniania wzbogacony o magnezję. Zapobiega ona poceniu się, a także zwiększa skuteczne tarcie, a więc Wasze dłonie nie będą mokre z potu. Kosmetyk nie powinien zawierać alkoholu, który może podrażniać skórę. Należy także przycinać bądź golić włosy pod pachami, gdyż dzięki temu można uzyskać lepszą higienę i ograniczyć namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. 

Aktywność fizyczna przy nadmiernym poceniu – co należy wiedzieć?

Jeżeli żyjecie w ciągłym stresie, co powoduje również nadmierne pocenie się, to czas coś z tym zrobić. Rzecz jasna nie można całkowicie wyeliminować stresu z życia, ale można złagodzić jego odczuwanie. Na szczęście jest wiele sposobów, dzięki którym można to zrobić. Najbardziej skuteczna jest aktywność fizyczna. Wyobraźcie sobie, że ćwiczenia ruchowe osłabiają reakcję stresową organizmu. Do tego wszystkiego przeciwdziałają efektom przewlekłego stresu, a przy tym zapewniają lepszą tolerancję. Zmniejsza się więc ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, których przyczyną może być nadmiar stresu. Ponadto zadbajcie o swoje samopoczucie, a więc starajcie się każdego dnia znaleźć choć chwilę dla siebie. W wolnym czasie możecie czytać książki, spacerować czy też słuchać relaksacyjnej muzyki.            

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie