Święta zbliżają się wielkimi krokami. Jest to doskonała okazja, aby rzucić się w wir zakupów i znaleźć idealne prezenty dla swoich bliskich. Dużym wyzwaniem jest wybór odpowiedniego podarku dla dziecka w wieku przedszkolnym. Jaki prezent kupić sześciolatkowi? Oto najlepsze pomysły na pożyteczne oraz rozwojowe podarunki dla sześciolatka lub sześciolatki na święta i nie tylko!
Czy warto kupić klocki magnetyczne?
Klocki magnetyczne mogą być strzałem w dziesiątkę zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek. Taka zabawka pozwala w kreatywny oraz interesujący sposób wypełnić czas. Rozwija wyobraźnię, precyzyjność, zręczność, logikę, umiejętność myślenia przestrzennego, cierpliwość oraz są okazją do nauczenia malucha zasad fizyki i matematyki.
Zabawa polega na łączeniu ze sobą namagnesowanych kulek i patyków. Ważne jest dopasowanie do siebie odpowiednich biegunów. Jeżeli dziecko połączy niewłaściwe bieguny, klocki będą się od siebie odpychać.
Z klocków magnetycznych można układać najróżniejsze kształty, konstrukcje przestrzenne, płaskie tory dla samochodów, labirynty, mosty, czy nawet tory przeszkód.
Co ciekawe — klocków magnetycznych używa się podczas terapii w przypadku osób po udarach mózgu oraz wypadkach, w wyniku których pacjent stracił sprawność manualną. Jest to zatem wyraźny dowód na to, że dziecko może dalej rozwijać manualne zdolności wraz z koncentracją.
Trampolina pokojowa z poręczą
Sześcioletnie dzieci są pełne energii. Nie jest im łatwo usiedzieć w miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup takiej trampoliny. Umożliwia wyszaleć się dziecku nawet w małych pomieszczeniach oraz aktywnie ćwiczyć mięśnie nóg. Skoki na trampolinie wzmacniają również stawy i kości.
Urządzenie dzięki poręczy jest w pełni bezpieczne. Mogą z niej zarówno korzystać dzieci, jak i dorośli, pod warunkiem, że oczywiście wybierzemy sprzed w odpowiedniej kategorii wagowej.
Kule do Bocce
Bocce jest grą, która przyniesie korzyści oraz wspaniałą zabawę nie tylko sześcioletniemu dziecku, ale i rodzicom oraz starszemu rodzeństwu. Rozgrywka jest lekcją koordynacji ruchowej, współzawodnictwa, precyzji oraz taktyki.
Gra pochodzi z czasów imperium rzymskiego. Rozgrywka odbywa się pomiędzy dwoma osobami albo dwoma drużynami złożonymi z maksymalnie czterech zawodników. Gra polega na potoczeniu swojej kuli jak najbliżej tej wskazanej (tak zwanej „świnki”).
Kule mogą być wykonane z drewna, metalu lub plastiku, ale dla maluchów najbardziej wskazane są drewniane. Rzut drewnianymi kulami nie stanowi problemu dla dziecka oraz nie ma ryzyka przygniecenia palców w przypadku wypuszczenia kuli z rąk.
Zestaw małego ogrodnika
Sześciolatki są bardzo ciekawe świata i niesamowicie szybko się uczą. Ich mózgi chłoną wiedzę jak gąbka wodę. Jest to odpowiedni moment, aby nauczyć malucha szacunku do przyrody i podstaw ogrodnictwa. Praca w ogrodzie relaksuje oraz jest wspaniałą okazją do wspólnego spędzenia czasu.
Taki zestaw zazwyczaj składa się z łopatki, grabek oraz wiaderek.
Ciastolina, plastelina lub modelina
Masa plastyczna jest to klasyk wśród zabawek kreatywnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ugniatanie, krojenie, naciskanie, modelowanie, rzeźbienie to doskonały trening motoryki, płynności ruchów oraz precyzyjności. Taka zabawa również pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność.
Z masy plastycznej można tworzyć zarówno proste figury, jak i przestrzenne konstrukcje wymagające czasu. Masy mają różne kolory, są miękkie oraz mogą pięknie pachnieć — wpływa to pozytywnie na rozwój sensoryczny sześciolatka.
Na rynku dostępne są zestawy z samymi masami oraz z akcesoriami, które pozwalają na wycinanie, nadawanie wszelakich kształtów.
Specjaliści zalecają, aby nie poprawiać dzieła dziecka z masy plastycznej. Może to obniżyć jego samoocenę.
Guma do skakania
Gra w gumę jest podwórkowym wspomnieniem nie jednego rodzica. Sześcioletnie dzieci uwielbiają skakać. Jeżeli pokaże im się zasady tej gry, z pewnością ją pokochają.
Guma pozwala na ćwiczenie koordynacji ruchowej, równowagi, pamięci oraz wzmacnia kości i mięśnie. Jest to wysoce rozwijające zabawa szczególnie w przypadku dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami mowy. Kultowa gra na przykład w “Dni tygodnia” uczy zapamiętywania sekwencji ruchu oraz jego powtarzania.
Można bawić się samemu (przy pomocy dwóch krzeseł) lub w grupie. Na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych jest wiele gum do wyboru, jednak najlepsza jest ta szeroka, ponieważ jest najbardziej wytrzymała.
Czy instrument muzyczny jest odpowiedni dla sześciolatka?
Według badań dzieci grające na instrumencie muzycznym osiągają lepsze wyniki w nauce niż ich niegrający rówieśnicy. Gra na instrumentach rozwija pamięć werbalną oraz mięśniową, wyobraźnię, empatię, uczy samodyscypliny, cierpliwości i dążenia do wyznaczonych celów.
Wybór instrumentów jest ogromny — od dzwonków chromatycznych po gitary elektryczne. Wybierając sprzęt, warto wziąć pod uwagę:
- jaka muzyka najbardziej podoba się dziecku,
- charakter oraz jego osobowość — dzieci lubiące być w centrum uwagi najchętniej grają na flecie lub trąbce, nieśmiałe wolą instrumenty wspierające, a dzieci niezależne zazwyczaj wybierają niecodzienne instrumenty takie jak na przykład waltornia,
- czy dziecko jest rytmiczne, muzykalne — jeżeli nie, to warto kupić skrzypce. Grając na skrzypcach, odbiera się dźwięki nie tylko uszami, ale całym ciałem.