Dlaczego polskie firmy korzystają z biur rachunkowych online
Dlaczego polskie firmy korzystają z biur rachunkowych online

Wielu przedsiębiorców wciąż uważa, że bezpośredni kontakt z księgowym to coś, bez czego właściwie nie da się prowadzić firmy. Tymczasem księgowość online z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, co dowodzi, że biuro rachunkowe online musi mieć konkretną przewagę. Jaką konkretnie?

Wybierasz najlepszych

Prawdopodobnie najlepszym powodem, żeby wybrać internetowe biuro rachunkowe, jest dowolność wyboru. Można poszukać księgowych, którzy specjalizują się w obsłudze bardzo konkretnego typu firm: podatników vat czynnych, firm z konkretnej branży, jednoosobowych działalności na ryczałcie, podmiotów zajmujących się obrotem towarami rejestrowanymi i tak dalej. Tego rodzaju specjalistyczne biuro księgowe nie będzie siłą rzeczy dostępne w każdym mieście, dlatego dopiero obsługa w formie elektronicznej pozwala na prawidłowe rozliczenia podatkowe takich firm.

Jest wygodniej

Jak sugerują eksperci z JB Solutions, księgowość internetowa to przede wszystkim wygoda. Możliwość samodzielnego wystawiania faktur, przeglądania dokumentów wynikowych, analizy danych, a to wszystko z dala od siedziby biura rachunkowego w dowolnym czasie To atuty niemożliwe do przecenienia. Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie, ale, jak wskazuje ekspert, „dane są weryfikowane przez księgowych, jeśli stwierdzimy braki, prosimy klienta o ich uzupełnienie”. W tej formie współpracy z biurem rachunkowym online klient ma nad wszystkim kontrolę, ale korzysta z profesjonalnego wsparcia na każdym kroku.

Łatwiejsza archiwizacja

Księgowość online pokonuje księgowość stacjonarną zdecydowanie pod względem archiwizacji danych. Faktury kosztowe i przychodowe, rozliczenia, deklaracje podatkowe, umowy i wszystkie inne dokumenty mogą być nie tylko przekazywane elektronicznie, ale też w tej formie archiwizowane. To istotne, ponieważ dziś wielu przedsiębiorców zmienia relatywnie często miejsce prowadzenia działalności i bez księgowości online ryzyko zagubienia dokumentów byłoby naprawdę znaczące. Obsługa księgowa przez Internet w pewnym sensie zdejmuje też z przedsiębiorcy konieczność trwałego związania z jednym adresem, a nawet krajem.

Internetowe biuro rachunkowe jest tańsze

Korzystanie z usług księgowych w tradycyjnym formacie generuje spore koszty. Po pierwsze dlatego, że usługi księgowe są kosztowne same w sobie, ale po drugie dlatego, że angażuje się dedykowaną księgową w biurze rachunkowym do wykonywania zadań, które może zrobić każdy. Wystawienie faktury czy oznaczenie opłacenia składek ZUS nie jest trudne, przedsiębiorca sam może wprowadzić dane do ewidencji przychodów i rozchodów, oszczędzając czas księgowych i swoje pieniądze. W pewnym sensie usługi księgowe online polegają na tym, że o ile sporą część formalności przedsiębiorca może wykonać sam, to dokumenty księgowe pozostają pod profesjonalną kontrolą i w razie potrzeby można zwrócić się o pomoc do osoby, która ma wgląd we wszystkie potrzebne dane.

Księgowość internetowa ułatwia legalną optymalizację podatkową

W praktyce jest równo odwrotnie. Biuro rachunkowe online to zwykle tylko jedna gałąź działalności biura księgowego, które musi spełniać bardzo ścisłe normy i podlega odpowiedniej kontroli. Księgowi nadzorujący rachunkowość online będą w stanie pomóc w legalnej optymalizacji podatkowej, ale będą też pierwszymi, którzy wskażą każde, nawet najdrobniejsze działania, które mogłyby być niezgodne z obowiązującymi przepisami. To zatem znakomity sposób, by bronić się przed zakusami urzędu skarbowego

To prawda, że 10 lat temu biura rachunkowe online miały pewne ograniczenia, ale dziś jest to najwygodniejszy, najpewniejszy i najtańszy sposób na zapewnienie firmie każdej wielkości i z każdej branży terminowego, poprawnego i bezpiecznego wykonania obowiązków podatkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie