10 cech, które musi posiadać Doradca ds. sprzedaży samochodów
10 cech, które musi posiadać Doradca ds. sprzedaży samochodów

Myślisz o pracy w handlu, jednak nie wiesz, czy to dla Ciebie? Interesujesz się samochodami i widzisz swoją przyszłość w branży motoryzacyjnej? Sprawdź, czy możesz zostać doradcą sprzedaży w salonie samochodowym! Oto 10 cech, które powinien posiadać każdy dobry doradca ds. sprzedaży samochodów!

Czy Doradca sprzedaży samochodów musi się na nich znać?

Warto na początek wyjaśnić sobie, jak dużo o samochodach musi wiedzieć potencjalny sprzedawca w salonie samochodowym. Pewna wiedza jest ważna, aby móc odpowiedzieć na pytania klienta, jednak doradca ds. sprzedaży to nie mechanik. Musi jednak wiedzieć, co sprzedaje, a to bez empirycznego doświadczenia jest ciężkie. Podstawowa znajomość motoryzacji i marki są zatem niezbędne.

Cechy dobrego doradcy ds. sprzedaży

1. Musi wiedzieć, co sprzedaje.

Jak już ustaliliśmy, musi posiadać podstawową wiedzę o samochodach, by móc udzielać rzeczowych odpowiedzi kupującemu. Być może wystarczy szkolenie produktowe, zapoznanie się z ofertą i nauka na miejscu, warto mieć to jednak na uwadze.

2. Powinien mieć nienaganny wizerunek.

Efekt halo jest niezwykle ważny w handlu. To, jakie pierwsze wrażenie na kliencie wywrze doradca, może zaważyć na tym, czy sprzedaż dojdzie do skutku. Jeżeli pracownik nie zachęca swoją aparycją, to nawet w przypadku chęci zakupu produktu, klient potencjalnie uda się w inne miejsce. Doradca musi wzbudzić zaufanie. Ważny jest tu schludny ubiór, postawa, mowa ciała, spokój i odpowiednie do sytuacji zachowanie. Ciężko udzielić tu konkretnych porad — każdy przypadek wypadałoby rozpatrywać indywidualnie.

3. Musi być komunikatywny.

Doradca nie może wstydzić się klienta. Musi być w stanie dobrze sformułować swoje myśli w słowa i tak przekazać je klientowi, by ten je zrozumiał.

4. Musi posiadać umiejętność aktywnego słuchania.

Klient musi czuć się zrozumiany. Czasami słuchać nie oznacza słyszeć — potrzeby wyrażone mogą być gdzieś między słowami, czasem może nawet nie zdawać sobie z ich sprawy sam klient. Umiejętność wyłapywania takich subtelnych niedopowiedzeń jest dużym atutem i może pozwolić np. na zaoferowanie dodatkowego wyposażenia, na które chętnie zgodzi się kupujący. To, że narzeka na cenę, nie oznacza, że musi chcieć rabatu. Może potrzebuje wyjaśnienia, jakie korzyści kupuje, a może potrzebuje dodatkowej zachęty.

5. Musi być uczciwy.

W dzisiejszych czasach większość kupujących jest świadoma. Ciężko jest złapać ludzi na nieuczciwe sztuczki, a próby takiego zachowania spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem. Dlatego warto postawić na szczerość i jasno wyłożyć fakty. Dziś sprzedaż opiera się na relacjach, a dobre intencje są wyczuwalne i bardzo ważne.

6. Powinien być inteligentny.

Relacje z klientem przeprowadzane są w czasie rzeczywistym. Często wymaga to od doradcy wymyślania na bieżąco odpowiedzi, które muszą być zgodne ze stanem faktycznym, a jednocześnie zadowolić klienta. Nie jest to zadanie łatwe i z pewnością wymaga inteligencji.

7. Musi być systematyczny i zorganizowany.

Praca doradcy ds. sprzedaży w każdej branży, nie tylko motoryzacyjnej, wymaga umiejętności planowania, organizowania terminarza, kontrolowania spraw całego swojego portfela klientów na raz. Jeżeli pracownik nie jest zorganizowany, może przegapić spotkanie, rozmowy telefoniczne i w konsekwencji zacznie tracić klientów.

8. Musi lubić wyzwania.

Nie wszyscy klienci przychodzą do salonu z przekonaniem, że muszą tam coś kupić. Część klientów jest trudna, roszczeniowa, czasami także niegrzeczna. Dobry doradca potrafi zbudować relację z każdym i doprowadzić do udanej transakcji mimo początkowych trudności. Bardzo dobremu doradcy sprawia to dodatkową satysfakcję.

9. Musi wykazać się empatią.

Większość komunikatów w trakcie rozmowy przekazujemy niewerbalnie. Oznacza to, że część nastawienia drugiej osoby wyczuwa się niejako instynktownie. Dlatego doradca sprzedaży w salonie samochodowym musi posiadać umiejętność rozumienia drugiej osoby i potrafić wczuć się w jej sytuacje. To pozwoli na odpowiednie doradztwo.

10. Musi być opanowany i dobrze radzić sobie ze stresem.

Praca z klientem ma to do siebie, że często bywa nieprzewidywalna. Jeżeli klient będzie niegrzeczny, sprzedawca nie może dać wyprowadzić się z równowagi, ani dać po sobie znać, że jest zdenerwowany. Rozmowy z obcymi ludźmi dla wielu bywają stresujące — nie mogą jednak takie być dla doradcy ds. sprzedaży samochodów. Podobnie jak nieprzewidziane zdarzenia, np. przebita opona w trakcie jazdy testowej. Dobry doradca musi umieć przyjmować takie rzeczy ze spokojem i rozładować ewentualne napięcie pojawiające się w kliencie.

Praca jako doradca ds. sprzedaży w salonie samochodowym

Jeżeli czytając powyższe rozważania, widziałeś opis swojej osoby, praca doradcy sprzedaży w salonie samochodowym może być dla Ciebie! Warto jednak wybrać renomowanego pracodawcę, aby zdobyć wartościowe doświadczenie, pracować w odpowiednich warunkach i zdobyć cenny wpis w CV. Doradców sprzedaży poszukują m.in. salony BMW. Więcej informacji można znaleźć na praca-dealerbmw.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie