W ostatnim kwartale 2018 roku po raz pierwszy wartość płatności bez gotówki przekroczyła wartość wypłat z bankomatów! Popularność transakcji bezgotówkowych i, co za tym idzie, dostęp do terminali płatniczych wciąż rosną w naszym kraju!

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale 2018 roku Polacy wydali za pomocą kart płatniczych 87,4 miliardów złotych podczas gdy z bankomatów pobrali 85,2 miliardów złotych. O rosnącej popularności płatności bezgotówkowych świadczy także fakt, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku przeprowadziliśmy 1,455 miliardów transakcji kartami płatniczymi, a rok wcześniej – 1,218 miliardów.

Płatności bezgotówkowe są szybkie i wygodne. To właśnie, jak wynika z licznych badań opinii, najbardziej cenią w nich Polacy. Dzięki płatnościom kartą nie trzeba odliczać gotówki ani czekać na wydanie reszty co pozwala skrócić kolejki. Utrata karty nie oznacza też jednoznacznie, w przeciwieństwie do gotówki, utraty pieniędzy.

Nie dziwi więc fakt, że pod koniec 2018 roku w portfelach Polaków było już ponad 41,2 milionów kart płatniczych choć jeszcze trzy miesiące wcześniej było ich o 800 tysięcy mniej. Najwięcej, bo prawie 33 miliony, mamy kart debetowych. Blisko 6 milionów to karty kredytowe.

Fenomenem w Polsce są jednak płatności zbliżeniowe. Okazuje się, że jesteśmy jedynym krajem na świecie, w którym wszystkie terminale, lub niemal wszystkie, umożliwiają płatności zbliżeniowe.

Jednak Polacy płacą nie tylko kartami. Coraz częściej do płatności służy nam… smartfon. By dokonać zakupów nie trzeba mieć przy sobie nawet portfela. Smartfonem, np. za pomocą systemu BLIK, można już zapłacić np. za parking, taksówkę czy bilet komunikacji miejskiej.

Zapłacić bez gotówki nie można bez terminala płatniczego. Dlatego dużym utrudnieniem dla osób posługujących się kartą jest brak urządzenia płatniczego np. w warzywniaku, salonie fryzjersko-kosmetycznym czy warsztacie samochodowym.

W Polsce działa program upowszechniania płatności bezgotówkowych o nazwie Polska Bezgotówkowa. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą otrzymać do trzech darmowych terminali płatniczych.

Program cieszy się dużą popularnością, a przedsiębiorcy, którzy z niego skorzystali chętnie polecają go innym. By otrzymać darmowy terminal płatniczy wystarczy bowiem wejść na stronę bezgotowki.pl, wybrać odpowiednie urządzenie i wypełnić zgłoszenie. Po przejściu weryfikacji sprzęt trafia do przedsiębiorcy kurierem. Co więcej, uczestnicy programu Polska Bezgotówkowa przez 12 miesięcy zwolnieni są z opłacania prowizji od dokonanych transakcji, a ci, którzy skorzystają z oferty eService zwolnieni są z opłat prowizji m.in. od transakcji systemem BLIK. Chcesz wiedzieć więcej o ofercie eService w ramach programu Polska Bezgotówkowa? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie