Białaczka, inaczej nazywana leukemią, to nowotwór krwi, który charakteryzuje się nadmiernym i nieprawidłowym rozrostem układu białokrwinkowego. W wyniku tego we krwi pojawia się duża ilość niedojrzałych białych krwinek. Jakie ma to skutki? Czym jest ostra białaczka szpikowa?

Białe krwinki, nazywane leukocytami, są istotnym elementem układu odpornościowego. To one chronią organizm przed atakiem bakterii, wirusów, grzybów i nieprawidłowymi komórkami oraz substancjami obcymi.

Leukocyty, które działają prawidłowo zapewniają organizmowi ochronę. W przypadku białaczki, gdy komórki nie działają poprawnie, organizm staje się podatny na różnego rodzaju ataki.

Nazwa choroby – białaczka – wywodzi się od białawego koloru próbki krwi pacjenta chorującego na ostrą białaczkę. Krew chorego charakteryzuje się bowiem jakościowymi i ilościowymi zmianami białych krwinek we krwi, szpiku, a także w narządach wewnętrznych (m.in. w węzłach chłonnych i śledzionie). Dzięki temu nieocenione w diagnostyce białaczki jest badanie… morfologii krwi. Choć nie pozwala ono jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć choroby może znacznie pomóc w jej wykryciu.

Jakie wyróżnia się nowotwory krwi?

Białaczki dzieli się na te o charakterze ostrym i przewlekłym. W związku z tym wyróżnia się m.in. ostrą białaczkę szpikową (AML), przewleką białaczkę szpikową (CML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL), a także wywodzące się z układu chłonnego chłoniaki.

Rodzaje białaczek – przewlekłe i ostre białaczki

Ostre białaczki szpikowe to zróżnicowana grupa chorób krwi o ostrym przebiegu, która najczęściej dotyka osób dorosłych i w starszym wieku. W przypadku ostrych białaczek dochodzi do zwiększonej produkcji komórek, a także zahamowania ich wzrostu i różnicowania. Więcej na temat białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Przewlekła białaczka szpikowa powstaje zaś wskutek klonalnego rozrostu komórek linii granulocytowej. W wyniku tego w szpiku i we krwi obecne są komórki linii granulocytowej na wszystkich szczeblach ich dojrzewania – m.in. promielocyty, mielocyty, mieloblasty i neutrofile. Najczęściej na ten rodzaj białaczki chorują mężczyźni, a szczyt zachorowań przypada na 40-50 rok życia.

Objawy białaczki

Chorzy cierpiący na białaczkę najczęściej zgłaszają się do lekarza z ogólnym osłabieniem, gorączką o nieokreślonej przyczynie, bólem kości i stawów, a także objawami skazy krwotocznej. Jednym z objawów tej choroby jest także wrzodziejące zapalenie jamy ustnej i gardła, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony.

Białaczki stanowią 2,5 proc. nowotworów złośliwych. Coraz częściej, dzięki nowym metodom terapii, udaje się je wyleczyć. Kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia ma jednak wczesna diagnoza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie