Mieszkanie w domu wiąże się z wieloma korzyściami, jednak w przeciwieństwie do życia w bloku wymaga określonych kroków w zakresie zabezpieczenia. Podstawą bezpieczeństwa jest dobry zestaw monitoringu domu. Jak działa, z czego powinien się składać i na co warto zwrócić uwagę?

Podstawowe elementy zestawu do monitoringu domu

Współcześnie nie trzeba być fachowcem, aby dobrać odpowiedni zestaw do monitoringu domu i go zainstalować. Przed wyborem warto jednak dowiedzieć się, z czego powinien się on składać. Monitoring domu wymaga przede wszystkim pięciu elementarnych składników.

W naturalny sposób pierwszym elementem monitoringu domu są kamery, odpowiadające za obserwację. O ile kamery są pewnego rodzaju „oczami” kompletnego systemu monitoringowego, o tyle rejestratory mogą być uznane za „serce” systemu. Odpowiadają one bowiem za przekaz sygnału wideo przesyłanych z kamer monitoringu. Trzecim elementem systemu jest pamięć, na której zapisywany i przechowywany jest obraz. Wielkość pojemności dysku pamięci powinna być uzależniona m.in. od liczby zainstalowanych kamer. Czwartą częścią systemu jest monitor podłączony do rejestratora. W oczywisty sposób służy on bieżącemu oglądowi wideo. Obecnie nowoczesne systemu monitoringu oferują także zdalny dostęp zarówno do oglądu widoku z kamer, jak i ich konfiguracji. Systemy te występują także w formie aplikacji, z których można korzystać m.in. przez telefon lub tablet. Ostatnim składnikiem kompletnego i sprawnego zestawu monitoringu domu są akcesoria montażowe. W ich skład wchodzi przede wszystkim elektryka – wszelkiego rodzaju okablowania, zasilacze do kamer i puszki montażowe.

Najpopularniejsze rodzaje monitoringu

Świadomość, z czego składa się zestaw do monitoringu domu, to jednak nie wszystko, aby od razu podjąć decyzję zakupową. Można wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje systemów monitoringowych – analogowy, hybrydowy i cyfrowy (IP).

Monitoring analogowy wykorzystuje kable koncentryczne do połączenia rejestratora z kamerami. Jest to najstarsze rozwiązanie, które może się jednak sprawdzić w zwykłym użytku domowym. Najnowocześniejszy jest monitoring cyfrowy, wykorzystujący protokół IP. Cechuje się przede wszystkim ogromnym zasięgiem i dlatego polecany jest zwłaszcza do dużych nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że ze względu na działanie w oparciu na protokole IP systemy te muszą być dodatkowo odpowiednio zabezpieczone, gdyż są podatne na potencjalne ingerencje z zewnątrz bądź awarie. Trzecie rozwiązanie, monitoring hybrydowy, zgodnie z nazwą, łączy cechy obydwu powyższych rozwiązań. Zwykle opiera się na serwerze wizyjnym i hybrydowym rejestratorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie