Jakie przewinienia drogowe są zagrożone mandatami Sprawdź nowy taryfikator

Chyba każdemu kierowcy zdarzyło się przekroczyć dopuszczalną prędkość. Tobie także? Zastanawiasz się, jakiej wysokości mandat grozi za takie przewinienie drogowe? My to sprawdziliśmy. Dodatkowo także inne wykroczenia, których konsekwencją jest otrzymanie mandatu. Najpowszechniejsze z nich prezentujemy w tym artykule. Dowiesz się zatem, jakie mandaty grożą za poszczególne wykroczenia.

Jakie mandaty grożą za przekroczoną prędkość?

Lista wykroczeń drogowych, których popełnienie przez kierowcę wiąże się z nałożeniem na niego mandatu, jest całkiem długa. Co więcej, czasem wydaje się nam, że dane przewinienie to błahostka, jednak w praktyce grozi za nie konkretna kara finansowa oraz najczęściej także punkty karne. Więcej na ten temat i w bardzo szczegółowym ujęciu przeczytasz w artykule ekspertów na https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/taryfikator-mandatow-2020-ile-zaplacimy-za-zlamanie-przepisow/. Tam również znajdziesz informację np. dotyczącą tego, ile masz czasu na opłacenie mandatu. My skupimy się na najpowszechniejszych wykroczeniach drogowych. W tym na mandatach za przekroczenie prędkości. Jak prezentuje się taryfikator mandatów, jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość?

Na to, jak wysoki będzie mandat, wpływ ma bezpośrednio liczba kilometrów, o którą przekroczyliśmy dozwoloną prędkość. Obowiązujący taryfikator mandatów wygląda następująco:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h to kara do 50 zł
  • przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h to kara od 50 do 100 zł oraz dodatkowo 2 punkty karne
  • przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h to kara od 100 do 200 zł oraz 4 punkty karne
  • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h to kara od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h to kara od 300 do 400 zł plus 8 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości powyżej 51 km/h to kara od 400 do 500 zł i 10 punktów karnych
Jakie przewinienia drogowe są zagrożone mandatami Sprawdź nowy taryfikator

Inne przewinienia, za które możemy otrzymać mandat

Z pewnością warto pamiętać, że nie tylko zbyt szybka jazda, ale i zbyt wolna to ryzyko otrzymania mandatu. Za tego typu utrudniania ruchu drogowego grozi mandat w wysokości od 100 do 300 zł. A za jakie inne wykroczenia przyjdzie nam jeszcze zapłacić?

Bardzo niestety powszechna jazda bez zapiętych pasów wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości 100zł. Przewóz dziecka bez fotelika to już z kolei kara w wysokości 150 zł. Okazuje się, że korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu to prawdziwa plaga wśród kierowców. A mandat za takie przewinienie jest całkiem wysoki, bowiem wynosi 200 zł. Jeszcze więcej zapłacisz za nieustąpienie pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu drogowego podczas włączania się do ruchu – 300 zł. A za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu już 350 zł. Poza tym, że niebezpieczna to i kosztowna jest jazda pod wpływem alkoholu. Tutaj wysokość mandatu to 500 zł. Najwięcej zapłacisz, jeśli zaparkujesz w miejscu dla niepełnosprawnych, nie posiadając do tego uprawnień. Będzie to kara w wysokości 800 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie