Jaką męską koszulę kupić?

Większość mężczyzn w swojej garderobie posiada kilka koszul. Ilość koszul zależy głównie od potrzeb mężczyzny, niemniej jednak warto sprawdzić, dlaczego jedna nie wystarczy? Większość kobiet zwraca uwagę na elegancję u mężczyzny. Warto zatem zadbać odpowiednio o poziom detali, które nadadzą nam spójność w wyglądzie.

Jaki rodzaj koszuli wybrać?

Wybór koszuli może stanowić niemałe wyzwanie, jednak skoro myślimy o zakupie koszuli to na pewno chcemy wyglądać elegancko. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo rodzajów koszul, które dalej można podzielić na kilka kategorii. Główny podział to oczywiście: koszule męskie, koszule damskie, koszule chłopięce. Wybór między takimi kategoriami to najmniejszy problem. Trudność w wyborze koszuli pojawia się wówczas, kiedy podzielimy je według rodzaju materiału użytego do produkcji.

Koszula męska – jaki rodzaj materiału?

Kierując się chociażby porami roku, jakie występują w naszym klimacie, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania koszuli. Obecnie używa się różnych materiałów do produkcji koszul: poliestru, bawełny, jedwabiu oraz lnu. Sam ten fakt sprawia, że koszule są grubsze lub bardziej przewiewne.

Koszula lniana męska

Tak na przykład koszule wykonane z lnu doskonale nadają się na lato, dokładnie mówiąc na upalne dni. Nie są jednak wystarczająco eleganckie na wesela i inne tego typu imprezy. Jest to bardziej model koszuli do noszenia na co dzień, czyli tzw. koszula Casual.

Koszula lniana dzięki wykonaniu jej właśnie z lnu, pozwala ciału oddychać, ponieważ charakterystyka splotu włókien sprawia, że jest bardziej przewiewna. Len jest materiałem, w którym bakterie nie mają dobrych warunków do przetrwania. Ta właściwość daje nam pewność, że nasza lniana koszula dłużej zachowa swoją świeżość.

Koszula flanelowa dla mężczyzny

Wykonana jest z bawełny. Jednak rodzaj splotu włókien jest zupełnie inny, niż w koszulach eleganckich, dlatego tak bardzo różnią się od siebie. Dość często spotyka się, że koszula flanelowa używana jest jako koszula robocza. To wszystko ze względu na jej wygodę. Koszula flanelowa jest bardzo miękka w dotyku, jest też cieplejsza od tradycyjnych wizytowych koszul. Warto też wspomnieć, że koszula flanelowa dla mężczyzny, nie zawsze ma usztywniany fiszbinami kołnierzyk. Koszule flanelowe najczęściej występują z długim rękawem.

Koszula bawełniana męska

Bawełna to materiał, z którego wykonuje się większość odzieży. Nie bez powodu używana jest także do produkcji męskich koszul. Koszule z bawełny są miękkie i przyjemne w dotyku, a także bardzo eleganckie. Męskie koszule bawełniane nadają się, jako ubiór wizytowy. Jeżeli bawełniana koszula posiada sploty typu: zefir lub batyst, wówczas podobnie jak koszula lniana doskonale będzie sprawdzać się w upalne dni.

Koszule bawełniane nie pozostają jednak bez wad. Jedną z wad koszul bawełnianych jest to, że wyglądają one elegancko dopóki się nie wgniotą. Dlatego też coraz częściej producenci stosują domieszki innych materiałów, które zmniejszają podatność koszuli na zagniecenia. Istnieją jednak lepsze techniki, aby materiał się nie gniótł i dłużej zachowywał swoją elegancję.

Na metce przy koszuli można zauważyć w niektórych przypadkach oznaczenie 2-Ply lub two-ply. Oznaczenie to może nam wiele powiedzieć o koszuli i o tym, jak będzie się materiał zachowywał podczas użytkowania. Znak two-ply na koszuli męskiej informuje nas o rodzaju splotu, który został użyty podczas tkania materiału. 2-ply oznacza, że splot bawełny jest podwójny.

Koszula bawełniana męska

Dzięki takiemu ułożeniu włókien, koszula bawełniana jest bardziej odporna na zagniecenia, podnosi wytrzymałość materiału, pozwala odczuć lepszy komfort, a także ładniej się układa. Dzięki zastosowaniu splotu two-ply, koszula bawełniana zachowuje swoją eleganckość i nie wymaga domieszek materiałowych.

Kolejnym rozwiązaniem na zachowanie elegancji, są koszule męskie z oznaczeniem non-iron. Koszule typu non-iron wykonane są z materiału, którego włókna nasączone są amoniakiem. Dzięki tej technologii włókna zachowują swój rozprostowany charakter. Niestety należy bardzo uważać, ponieważ i ta technologia nie jest wolna od wad. Mowa tu o amoniaku, który może spowodować uczulenie bądź podrażniać skórę.

Splot włókien to oczywiście bardzo ważna kwestia, niemniej jednak znaczenie ma jakość samej bawełny. Słynącymi ze swojej wyjątkowości i doskonałej jakości są trzy gatunki bawełny: Sea Island, bawełna egipska oraz Pinpoint.

Koszula Jeansowa (koszula dżinsowa)

Męskie koszule jeansowe wykonane są z bawełny, a swoją niesamowitą fakturę zawdzięczają odpowiedniej budowie splotu nici. Splot nici w Jeanowym materiale nazywany jest splotem diagonalnym. Jeans swoją barwę zawdzięcza również barwie włókien, najczęściej białych i niebieskich o różnych odcieniach.

Koszule jeansowe dla mężczyzn bardzo dobrze prezentują się w codziennych stylizacjach, dlatego też męskich koszul dżinsowych nie powinno się łączyć z garniturem oraz krawatem.

Koszula jedwabna

Koszule jedwabne męskie posiadają drobną przewagę nad koszulami z bawełny. Przede wszystkim szybciej schną. Należy o tym pamiętać, nie tylko pod kątem prania, ale także intensywnego trybu życia.

Kolejną zaletą jaką może pochwalić się męska koszula jedwabna jest fakt, że nie wymaga prasowania. Jedwab w dotyku jest delikatny, miękki i śliski. Sprawia wrażenie, że koszula wykonana z tego materiału opływa nasze ciało. Koszule wykonane z jedwabiu są bardziej elastyczne, a do tego również eleganckie.

Niestety jedwab nie jest wolny od wad. Jedną z nich jest fakt, że szybciej się starzeje, jego włókna stają się mniej sprężyste i tracą na wytrzymałości. Dodatkowym minusem jest podatność jedwabnej koszuli męskiej na działanie promieni słonecznych, które mogą powodować żółknięcie materiału. Dlatego choć bardzo przyjemnie jest włożyć jedwabną koszulę na lato, musimy mieć świadomość, że będzie się szybciej starzeć od promieni światła.

Koszulom z jedwabiu nie służy także kontakt z wodą. Jedwab bardzo dobrze pochłania nawet wilgoć z powietrza, jednakże bezpośredni kontakt z wodą może spowodować odkształcenia materiału. Należy tutaj także wspomnieć, że dzięki swoim higroskopijnym właściwościom, jedwab nie jest materiałem odpornym na pleśń czy mole.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajny wpis. Od 2 lat kupuje koszule online ze strony osovski, którą bardzo polecam. Mają bardzo szeroki wybór, każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie