Jaką męską koszulę kupić?

Krój koszuli męskiej

Jest kilka rodzajów kroju samej koszuli, które odróżniają się od siebie kołnierzykiem, mankietami, a także wcięciem w talii. Koszule męskie, jakie można znaleźć w zależności od wcięcia w tali, to modele typu: slim fit, regular fit oraz custom fit.

Jaki kołnierzyk w koszuli męskiej?

Jaki kołnierzyk?

Kołnierzyk jest jednym z tych elementów, który może dodać lub popsuć poczucie komfortu i elegancji. Jeżeli kołnierz koszuli ciasno przylega do szyi, wówczas może nas dusić i ciężko będzie nam skupić się na ważnych rzeczach. Kołnierzyk może być dobrany pod krawat, muchę czy nawet pełnić funkcję ozdobną, bez tych dodatków.

Kołnierzyk Prosty – Kent

Kołnierzyk tego typu jest najczęstszym kołnierzykiem, jaki możemy spotkać w koszulach męskich. A to wszystko dlatego, że jest on uniwersalny i dzięki temu nadaje się na każdą okazję. Uniwersalny charakter kołnierzyka, pozwala na noszenie koszuli bez krawata, wówczas nasz ubiór staje się półformalny.

Kołnierzyk Włoski – Cutaway / Spread / Semi-Spread

Charakteryzuje się szerokim rozstawieniem końców – wyłogów. Idealnie sprawdzi się na bardzo formalne imprezy, a duży rozstaw wyłogów pozwala wyeksponować krawat. Kołnierzyk tego typu można nosić z krawatem lub bez. Szerokie rozstawienie kołnierza pozwala wyeksponować materiał krawata. Należy jednak pamiętać, że opcja bez krawata, dotyczy tylko kołnierzyka w wersji Spread.

Kołnierzyk buttondown – kołnierzyk na guziki

Dzięki guzikom na kołnierzyku, koszula męska uzyskuje nieformalny charakter. Co z tym się wiąże, krawat pasuje do koszuli z kołnierzykiem na guziki, jednak nie jest wymagany. Jeżeli chcemy wyglądać elegancko, ale zachować półformalny wizerunek, wybór takiej koszuli będzie dobrym rozwiązaniem.

Kołnierzyk łamany

W tradycji jest, aby koszulę smokingową z kołnierzykiem łamanym zakładać tylko do fraku i smokingu. Należy mieć na uwadze, że do tego typu koszuli zakładamy tylko muchę.

Koszula męska ze stójką

Kołnierzyk jest jednym z bardzo ważnych elementów, lecz jak się okazuje nie jest tak istotny jakby się wydawało. Choć w pierwszym momencie można mieć wrażenie, że przecież podobny ubiór mają księża, to nic bardziej mylnego. Koszule ze stójką są przeznaczone dla tych mężczyzn, którzy lubią przełamywać schematy. Wprowadzają do naszej garderoby szczyptę ekstrawagancji. Koszule ze stójką, najlepiej prezentują się bez krawata i marynarki, można je założyć na mniej oficjalne wydarzenia czy spotkania. Zdecydowanie na spotkanie biznesowe polecalibyśmy trzymać się klasycznego kołnierzyka.

Koszula męska a mankiety

Mankiety podobnie jak kołnierzyk, są bardzo ważnym elementem koszuli, choć czasami bagatelizowanym, a przecież koszula bez mankietów bardziej wyglądałaby jak koszula z krótkim rękawem. Mankiet to część koszuli, która ma za zadanie wystawać delikatnie spod marynarki. Mankiet jest wykonany z grubszego, a co za tym idzie- sztywniejszego materiału. Mankiety możemy spotkać z jednym guzikiem, z dwoma, przygotowanym pod spinki pojedynczym zapięciem czy podwójnym, w stylu francuskim. Zapięcia mankietów spinkami na pewno dodają elegancji i szyku.

Koszula z krótkim rękawem

Korzenie historyczne koszuli z krótkim rękawem sięgają lat 30 ubiegłego wieku. Ich początek wywodzi się ze sportu, gdzie elegancja, szyk i swoboda ruchu były pożądane przez sportowców.

Niewątpliwie jest to rozwiązanie na letnie upały, kiedy za wszelką cenę trzeba zachować klasę i elegancję. Absolutnie nie zakłada się koszul z krótkim rękawem do garnituru, podobnie nie pasuje krawat. Nawet biała koszula bez rękawów staje się mniej formalna. Półformalna koszula z krótkim rękawem pozwala połączyć ją z krótkimi spodenkami.

Krawat czy mucha?

Szczególne znaczenie przy wyborze krawata czy muchy ma kształt naszej twarzy. Jeżeli mamy pociągłą twarz, wówczas możemy pozwolić sobie na muchę. Jeżeli nasza twarz jest bardziej okrągła, lepiej dobrać estetyczny krawat. Nikt nam przecież nie zabroni mając okrągłą twarz założyć muchy, jednak chcąc zachować proporcjonalny i miły dla oka wygląd, powinniśmy mieć to na uwadze.

Jeżeli zdecydujemy się na muchę, musimy mieć na uwadze kilka rzeczy. Przede wszystkim jej wielkość. Mucha powinna być proporcjonalna do klapy w marynarce oraz kołnierzyka. Kołnierzyk powinien delikatnie wystawać jeszcze pod muchą. Wielkość muchy powinniśmy dopasować na podstawie własnej twarzy i jej wielkości.

Krawat czy mucha?

Spinka do krawata – szpilka do krawata

Jej zadaniem jest utrzymać krawat w odpowiednim położeniu, dlatego nie zakładamy jej do kamizelki, która zastępuje w tym momencie szpilkę. Spinka do krawata nie nadaje się na oficjalne spotkania i formalne okazje. Jest delikatnym elementem przyozdabiającym i swoim wyglądem nie powinna odwracać uwagi od reszty ubioru. Przy dwurzędowej marynarce też nie powinnyśmy zakładać szpilki, ponieważ krawat jest trzymany przez zapięte guziki.

Gdzie zatem można założyć szpilkę trzymającą krawat?
Przede wszystkim na uczelnie, do szkoły, do pracy oraz wydarzenia wieczorne. Dzięki temu, tańcząc lub nachylając się, krawat pozostanie na swoim miejscu.

Szpilką należy spiąć krawat w miejscu, gdzie mamy splot słoneczny, jest to miejsce między trzecim a czwartym guzikiem.

Spinki do mankietów

Podstawową zasadą jest dopasować spinki do mankietów koszuli. Kiedy mankiety są zaokrąglone, należy wybierać spinki o owalnym, bądź okrągłym kształcie. Spinki to element, który może wydawać się drobnym detalem. Prawda jest jednak taka, że spinki do mankietów podnoszą stopień elegancji. Dodatkowo poprzez kolorystykę i kształt pozwalają nam wyrazić swoją osobowość i charakter.

Spinki do mankietów nadają spójny charakter całości formalnego ubioru. Zdecydowanie nie jest to ubiór na wypad z kolegami czy na grilla. Koszula ze spinkami doskonale prezentuje się na spotkaniach biznesowych i jest podstawowym elementem ubioru pana młodego na ślubie.

Jak prać koszule męskie?

Niewątpliwie najlepszym wyjściem byłoby kupować na każdą okazję nową koszulę. Na szczęście nie jest to konieczne. Każdą koszulę możemy prać ręcznie lub w pralce. Należy przede wszystkim pamiętać o wyjęciu Fiszbinów z kołnierzyka. Dzięki temu koszula zachowa swój elegancki kształt. Fiszbiny wkładamy do koszuli dopiero po prasowaniu, ponieważ mogą one ulec odkształceniu podczas kontaktu z wysoką temperaturą. Zazwyczaj koszule pierzemy w 40 stopniach. Warto przed włożeniem do pralki sprawdzić, co zalecił producent. Cenną wskazówką może być fakt, że dzięki dolaniu niewielkiej ilości octu do prania koszuli białej, możemy pozbyć się przebarwień od potu oraz uzyskać jaskrawszą biel.

Koszuli z jedwabiu nie należy namaczać, a do prania używamy ciepłej wody. Sam proces prania nie powinien trwać zbyt długo.

Rady i przestrogi?

  • Krawat i koszula w innym kolorze.
  • Krawat powinien być ciemniejszy od koszuli.
  • Koszula do garnituru tylko z długim rękawem.
  • Szpilki trzymającej krawat nie zakładamy do dwurzędowej marynarki oraz kamizelki.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajny wpis. Od 2 lat kupuje koszule online ze strony osovski, którą bardzo polecam. Mają bardzo szeroki wybór, każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie