Co musisz wiedzieć o regeneracji wałów napędowych?

Dokonując przeglądu pojazdów, pomijane zostaje sprawdzenie stanu wałów napędowych. Należy chociaż raz do roku ocenić sprawność tego elementu, aby zapobiec nieprzewidzianym awariom samochodów. Poluzowany wał napędowy oznacza nieodpowiednią uwagę, która może doprowadzić następnie do szybszego zużycia się wielu elementów w aucie. Co zatem warto wiedzieć o procesie regeneracji wałów napędowych?

Wał napędowy – co to za element?

Wał napędowy przenosi moment obrotowy do podzespołów, które są od niego oddalone oraz napęd z wałka głównego na most napędowy z tyłu. Sam wał to po prostu walec, który obraca się wokół własnej osi. Zamocowane na nim zostały elementy takie jak koło zębate, piasta, czy tarcza hamulcowa. Pełni on zatem niezwykle ważną rolę w układzie napędowym pojazdu oraz samej pneumatyki. Warto wiedzieć, że do czynienia z wałem napędowym nie mamy tylko w samochodach osobowych, ale również ciężarowych, dostawczych oraz maszynach (np. rolniczych i budowlanych) oraz pojazdach szynowych.

Regeneracja wałów napędowych – na czym polega?

W przypadku, gdy pojawi się problem, należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego celem przeglądu technicznego auta. Będziemy mieć wówczas pewność, z jaką usterką mamy do czynienia i jakie należy podjąć działania. Najczęściej nie musimy wymieniać całego wału napędowego, a jedynie poddać go regeneracji. Zostaną wyczyszczone wszystkie części, a zepsute elementy zostaną wymienione nowymi. To szybsze rozwiązanie, ale także mniej kosztowne niż wymiana całego wału w samochodzie. Jak dokładnie przebiega regeneracja tego elementu? Przede wszystkim demontowane są wszystkie części, aby moc zlokalizować przyczynę niesprawności. Aby ustalić wszystkie uszkodzenia, stosuje się piaskowanie i śrutowanie, aby oczyści wszystkie miejsca. Następnie zniszczone części są wymieniane. Tutaj do najczęstszych usterek dochodzi w przypadku podpory, krzyżaków, półosi, czy przegubu. Następnie po zamontowaniu nowych elementów, dochodzi do zespawania oraz wyważania wału napędowego. Wyważanie umożliwia sprawdzenia, jak zachowuje się ten element po jego ponownym umieszczeniu w samochodzie lub maszynie. Regeneracja wałów napędowych pozwala na dokładne wyeliminowanie wszystkich usterek, a my nie musimy martwić się kolejnymi nieprawidłowościami w samochodzie. Jednak podczas przeglądów okresowych, jak i innych napraw u mechanika, warto sprawdzić stan wałów, aby móc zapobiec niepotrzebnym wydatkom.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie