Zegarki firmy Omega są jednymi z najbardziej znanych na świecie ekskluzywnych zegarków. Swój sukces zawdzięczają w równym stopniu jakości wykonania, docenianej przez najlepszych ekspertów na świecie, jak i genialnemu marketingowi. Zegarki omega noszone są między innymi przez najsławniejszego szpiega na świecie, samego agenta 007, Jamesa Bonda. Niewielu ludzi jednak wie, że zegarek Omega Speedmaster był pierwszym zegarkiem na powierzchni księżyca.

Kwalifikacja zegarków

Historia pierwszego zegarka na księżycu zaczyna się w 1962 roku, kiedy to NASA zdecydowała się wybrać zegarek dla swoich astronautów. W finalnych testach zmierzyły się ze sobą zegarki trzech gigantów przemysłu: Omega, Rolex i Longines-Wittnauer. Chronometry tych firm musiały przejść niezwykle rygorystyczne testy:

  • 48 godzin w temperaturze 71℃ i 30 minut w 93℃
  • 4 godziny w temperaturze -18℃
  • 15 cykli ogrzewania do 71℃ przez 45 minut i schładzanie do -18℃ przez 45 minut, przy ciśnieniu wynoszącym 0,000001 atmosfery
  • 250 godzin w temperaturach pomiędzy 20℃ a 71℃ przy wilgotności powietrza wynoszącej 95%
  • 48 godzin w temperaturze 71℃ przy ciśnieniu wynoszącym 0,35 atmosfery i w środowisku składającym się w 100% z tlenu
  • Sześć uderzeń o sile 40g z różnych stron
  • Przyśpieszenie od 1g do 7.25g w 333 sekundy
  • 90 minut przy ciśnieniu wynoszącym 0,000001 atmosfery w 71℃ i 30 minut w temperaturze 93℃
  • 1.6 atmosfery przez godzin.

Ze wszystkich ekskluzywnych zegarków poddanych testom, to właśnie zegarek Omega przeszedł je pomyślnie. NASA było szczególnie pod wrażeniem faktu, że nawet poddany tak agresywnemu reżimowi zegarek omega nie spóźnił się o więcej niż 5 sekund w ciągu dnia. W ten sposób Zegarek Omega Speedmaster został oficjalnym zegarkiem amerykańskiego programu kosmicznego.

Pierwszy zegarek ma księżycu

16 lipca 1969 roku w kosmos wyruszyła najsławniejsza misja kosmiczna świata. Apollo 11. Astronauci znajdujący się na pokładzie rakiety wyposażeni byli w zegarki Omega, których używali do mierzenia czasu i nawigacji. Jednak to 20 lipca tego roku miał okazać się dniem historycznym dla zegarków Omega.

Wtedy to na księżycu wylądowali Neil Armstrong i Buzz Aldrin. To właśnie drugi człowiek na księżycu założony miał swój zegarek omega. Swoją decyzję usprawiedliwiał tym, że mimo iż nie ma nic mniej ważnego niż wiedza która godzina jest w Teksasie, gdy przechadzasz się po powierzchni księżyca, to on lubił zawsze mieć przy sobie zegarek.
To właśnie wtedy, Omega Speedmaster stał się pierwszym ekskluzywnym zegarkiem na powierzchni księżyca.
Przyszłość zegarków w kosmosie

Zegarki Omega okazały się być kluczowe w podboju kosmosu już rok później. Kiedy to w trakcie misji Apollo 13 pękł zbiornik z tlenem. Astronauci musieli użyć lądownika księżycowego by wrócić na ziemię, by to zrobić silnik lądownika musiał być aktywny jedynie przez 13 sekund. Sekunda więcej, lub mniej oznaczałaby, że Apollo 13 nie znajdzie się na kursie pozwalającym mu powrócić na ziemię. Zegarek Omega Speedmaster został użyty by zmierzyć ten czas, tylko dzięki dokładności szwajcarskiego zegarka wszyscy astronauci wrócili bezpiecznie na ziemię.

Co stało się z zegarkiem, który był na księżycu?

Niestety, pierwszy ekskluzywny zegarek na księżycu zaginał. Został on zagubiony podczas przewozu do Instytutu Smithsona. Do dzisiaj nikt nie ma pojęcia, gdzie znajduje się zegarek, który umożliwił ludzkości lądowanie na księżycu, a Ameryce wygranie wyścigu kosmicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie