Co lepiej wybrać do ochrony wyświetlacza szkło hartowane czy folię na iPad Air 4

Poza smartfonami i laptopami, które stanowią główny produkt sprzedażowy Apple, w ofercie producenta znajdziemy również tablety. Urządzenia te stanowią ciekawą opcję dla wszelkiej maści artystów, a także są świetnym rozwiązaniem dla fanów gier i filmów. Tablety z serii iPad nie mają sobie równych, cechują się wysoką precyzją działania oraz ponadczasowym designem. Ostatni rok pozwolił na wyłowienie bestsellera wśród iPad’ów Apple, którym został iPad Air 4. Urządzenie to, zachowuje doskonały balans między funkcjonalnością znaną z iPad’ów Pro, a niską ceną charakterystyczną dla budżetowej serii iPad Air. Nic więc dziwnego, że wiele osób zainteresowanych zakupem tabletu zdecydowało się właśnie na ten model.

ochrona wyświetlacza

Z całej oferty Apple, iPad Air 4 jest najbardziej uniwersalną propozycją, która świetnie sprawdzi się w przypadku artystów, graczy i maniaków filmowych. Urządzenie posiada łudząco podobną specyfikację do modeli Pro, a dodatkowo współpracuje z rysikiem drugiej generacji. Akcesoria takie, jak szkła czy folie są konieczne do zachowania idealnego stanu naszego tabletu, jednak w różny sposób wpływają na użyteczność tabletu. To, który z tych dwóch produktów wybierzemy, przede wszystkim będzie zależało od tego, do czego używamy nasz tablet.

W poniższym poradniku zostały zebrane najważniejsze informacje, pokazujące wady i zalety folii ochronnej oraz szkła hartowanego.

Folia ochronna vs Szkło hartowane. Jakie są wady i zalety obydwóch produktów?

Wady i zalety folii ochronnej iPad Pro

Nie każdy rodzaj produktu ochronnego na wyświetlacz, nadaje się dla każdego użytkownika. W zależności od sposobu wykorzystywania tabletu, każdy z nas będzie potrzebował nieco innych właściwości. Folia ochronna na ekran przede wszystkim jest świetnym rozwiązaniem dla osób rysujących i piszących na tablecie. Tego typu produkty znane są jako folia do rysowania, folia paperlike czy paper film. Już sama ich nazwa sugeruje nam, że ma ona coś wspólnego z papierem. Otóż jest ona lekko szorstka oraz chropowata co sprawia, że rysik nie ślizga się po niej, jak po zwykłym szkle, a dodatkowo podczas styku z nią wydaje charakterystyczny dźwięk typowy dla rysowania po naturalnej kartce.

Skuteczna ochrona wyświetlacza do iPad 1

Brzmi świetnie, prawda? Jednak i folia ma swoje małe wady. Jedną z wad folii ochronnej jest zakłócanie jakości wyświetlanego obrazu. Ekran pokryty folią do rysowania wygląda na nieco bardziej zaszumiony, co jest spowodowane chropowatym wykończeniem produktu. Dodatkowo folia zużywa się szybciej niż zwykłe szkło, ponieważ jest bardziej miękka, a zatem i bardziej podatna na odkształcenia powstałe na skutek kontaktu z ostrymi przedmiotami.

Niemniej jednak folia paperlike iPad Air 4 jest najlepszym rozwiązaniem dla osób piszących i rysujących na tablecie, ponieważ jako jedyna sprawia, że poruszanie rysikiem po tablecie wydaje się być bardziej naturalne w odczuciu.

✔ Doskonała do pisania i rysowania
✔ Prosty i przystępny sposób montażu
✔ Oddaje naturalną fakturę kartki papieru

✘ Nieznacznie wpływa na jakość obrazu
✘ Miękkie wykończenie szybciej się rysuje

Przykładowe produkty:

Folia ochronna ESR Paperlike Film iPad Air 4 (Cena etui 59.00 zł)

Folia ochronna Spigen Paper Touch iPad Air 4 2Pack (Centa etui 129.00 zł)

Folia ochronna apple ipad

Wady i zalety szkła hartowanego iPad Pro

Szkło hartowane posiada zupełnie inne właściwości niż folia ochronna, co wynika przede wszystkim z większej twardości. Nie tylko jest dużo bardziej wytrzymałe na zniszczenia, ale posiada również błyszczące wykończenie, które sprawia, że szkło pozostaje niemal niewyczuwalne na ekranie. Dzięki temu, że szkło jest idealnie gładkie oraz błyszczące, świetnie sprawdza się podczas oglądania filmów czy obróbki zdjęć, ponieważ zachowuje naturalne i w pełni nasycone kolory. Dodatkowo szkło hartowane zapewnia również wyższy poziom ochrony niż folia, ponieważ różnica między jednym i drugim produktem jest aż trzykrotna. Szkło hartowane jest świetnym rozwiązaniem, jeśli połączymy je w parę np. z etui bez klapki, a zatem takim, które samo z siebie nie zakrywa ekranu.

Szkło hartowane do iPad Air 4

Szkło hartowane do iPad Air 4 bez wątpienia jest doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na jak najlepszym zabezpieczeniu ekranu. Jednak i ono ma swoje niewielkie wady. Jedną z nich jest stosunkowo trudna instalacja, która wynika z dużej powierzchni samego produktu. Odpowiednie wypozycjonowanie szkła może stwarzać drobne problemy, a krzywe przyklejenie może być trudne do poprawy. Podważenie szkła w celu jego ponownej instalacji niestety może skończyć się pęknięciem. Ważne jest, by szkło zamontować poprawnie już za pierwszym razem.

Podsumowując szkło hartowane jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie zamierzają używać tabletu do rysowania czy zbyt częstego pisania. Akcesorium to posiada całkowicie gładką powierzchnię, która powoduje ślizganie się rysika, jednak które jednocześnie w żadnym stopniu nie zniekształca wyświetlanego obrazu. To świetna opcja dla miłośników gier i filmów, którzy przykuwają uwagę do najwyższej jakości obrazu.

✔ Nie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu
✔ Duży poziom twardości idealnie zabezpiecza ekran
✔ Świetne dla miłośników filmów i gier

✘ Nieco trudniejsza instalacja
✘ Z czasem może kruszyć się na krawędziach

Przykładowe produkty:

Szkło hartowane Spigen Glas.TR Slim (Cena 79.00 zł)

Szkło hartowane ESR Temepered Glass (Cena 59.00 zł)

folię czy szkło hartowane do iPada

Co wybrać folię czy szkło hartowane do iPada?

Decyzja odnośnie tego, który z produktów będzie dla nas lepszy, zależy tak naprawdę od tego, które właściwości szkła czy folii, są dla nas ważniejsze. Jeśli zależy nam na pisaniu i rysowaniu, z całą pewnością warto rozważyć zakup szkła, nawet kosztem lekkiego pogorszenia jakości obrazu. Jednak nie zrozummy się źle, ponieważ jakość ta nie będzie bardzo mocno zniekształcona, a jedynie odrobinę. W codziennym użytkowaniu nie powinno to absolutnie przeszkadzać. W przypadku szkła hartowanego mamy natomiast pewność, że obraz zachowa swój naturalny kolor, a dodatkowo samo akcesorium dobrze ochroni wyświetlacz przed pęknięciem.

Poza szkłem hartowanym i folią ochronną, inne ciekawe akcesoria, w jakie można wyposażyć tablet to między innymi etui do iPad Air 4 czy też etui do Apple Pencil, do wyboru mamy także wszelkiego rodzaju stojaki od tych, które można postawić na biurku po te, które zamontujemy w samochodzie, na zagłówku fotela. To świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku osób lubiących oglądać filmy, czy też w przypadku podróżowania samochodem z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie