Wazektomia - męska antykoncepcja

Wazektomia, co to jest?

Wazektomia to stała opcja antykoncepcyjna dla mężczyzn, która eliminuje ryzyko zapłodnienia kobiety. Wywołanie wazektomii może być odwracalne. Procedura odwrócenia jest bardzo kosztowna i w miarę upływu czasu może być mniej skuteczna. Nie ma również gwarancji, że odwrócenie zadziała.

Wykonanie wazektomii polega na zamknięciu przepływu spermy w nasieniowodzie. Bez zapłodnienia, ciąża nie jest możliwa. Kiedy zapobiega się wydostaniu nasienia z organizmu mężczyzny, możemy mówić prawie o 100% skuteczności antykoncepcji.

W jaki sposób wazektomia zapobiega ciąży?

Plemniki powstają w jądrach mężczyzny, następnie przechodzą przez najądrza, gdzie rozwijają się i są magazynowane. Podczas stosunku trafiają do gruczołu prostaty, gdzie mieszają się z płynami nasiennymi, tworząc nasienie. Zastosowanie wazektomii zapobiega przedostawaniu się plemników do gruczołu prostaty, a tym samym do płynu nasiennego.

Plemniki zamiast wytrysku są wchłaniane do organizmu. Zapobiegając wydostaniu się nasienia z organizmu nie mogą zapłodnić jaja, a co się z tym wiąże- ciąża nie jest możliwa.

Czy wazektomia jest skuteczna?

Wykonanie wazektomii jest prawie w 100% skutecznym środkiem antykoncepcji. Jest to najskuteczniejsza metoda kontroli przed ciążą, którą może wybrać mężczyzna, oprócz abstynencji i stosunku zewnętrznego. Niestety na skuteczność tej metody trzeba poczekać. Plemniki po zabiegu pozostają jeszcze w nasieniowodzie przez okres wynoszący około 3 miesięcy. Dlatego też ważnym elementem jest, aby po wazektomii stosować metody antykoncepcji wtórnej, np. prezerwatywę, aby zapobiec ciąży. W celu oczyszczenia nasieniowodu, mężczyzna musi wytrysnąć około 15 razy. Dzięki temu stare plemniki opuszczą przewody i wszystkie ich zakamarki. Zabieg oczyszczania można wykonać poprzez masturbację lub z użyciem prezerwatywy.

Po upływie 3 miesięcy należy udać się do lekarza w celu analizy nasienia. Podczas wizyty lekarz określa czy procedura wazektomii została wykonana pomyślnie. Bardzo rzadko, bo 1 na 1 000 przypadków możliwe jest, że nasieniowody odrosną lub procedura stanie się bezskuteczna. Jeżeli tak się stanie, konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu wazektomii i po raz kolejny będą musiały upłynąć 3 miesiące z antykoncepcją wtórną.

Warto pamiętać, że wykonanie zabiegu wazektomii nie zabezpiecza partnerki przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mogą one również pojawić się nawet, gdy spermy nie ma w nasieniu. W celu zmniejszenia ryzyka infekcji, należy stosować męską prezerwatywę lub prezerwatywę dla kobiet.

Jakie są zalety wazektomii?

Główne zalety wazektomii to bezpieczeństwo, prostota, wygoda i trwałość. Jest to jednorazowy zabieg, który nie wymaga podtrzymywania, jak tabletki antykoncepcyjne u kobiet lub plastry. Ponadto wazektomia pozwala kobiecie i mężczyźnie cieszyć się seksem bez obawy o zajście w ciążę.

Inne korzyści płynące z zabiegu wazektomii to fakt, że nie ma ona wpływu na:

  • hormony,
  • seksualność lub przyjemność seksualną,
  • wytrysk,
  • wszelkie narządy i gruczoły,
  • możliwość pozostania we wzwodzie.

Jest to również jedna z niewielu opcji antykoncepcji dla mężczyzn, dająca  większą kontrolę nad własną przyszłością. Ponadto przed zabiegiem można oddać plemniki do banku nasienia. Zostają one zamrożone, dzięki czemu będą dostępne do późniejszego wykorzystania. Co do tej metody nie ma gwarancji, ale dzięki temu mamy dodatkową możliwość na kolejne dzieci.

Jakie są wady wazektomii?

Zabieg nie jest wskazany, jeżeli mężczyzna:

  • nie jest pewien, czy kiedykolwiek będzie chciał mieć dziecko swojego pochodzenia biologicznego;
  • żyje pod presją rodziny, przyjaciół lub partnera;
  • ma nadzieje na rozwiązanie problemu, który ma charakter tymczasowy, taki jak:
    • problemy seksualne,
    • problemy małżeńskie,
    • krótkoterminowe choroby o podłożu psychicznym lub fizycznym.

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu wazektomii ważne jest rozważenie innych metod antykoncepcji, które nie są trwałe. Należy być w 100% przekonanym, że opcja podjęcia się zabiegowi wazektomii jest odpowiednia.

Odwrócenie zabiegu jest bardzo trudne, w niektórych przypadkach nawet niemożliwe, a do tego bardzo kosztowne. Nie ma gwarancji, że odwrócenie zadziała. Zależy to od różnych czynników, takich jak: jak dawno temu nastąpiła procedura, czy rozwinęły się przeciwciała przeciwko plemnikom oraz od sposobu wykonania zabiegu.

Chociaż szanse są niewielkie, po wykonaniu zabiegu można nabawić się infekcji. Objawy, jakie wskazują na infekcję po wazektomii to: gorączka, widoczne wycieki ropne, krew w miejscu nacięcia lub nadmierny ból i obrzęk. Można zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji, poprzez wybranie metody przeprowadzenia wazektomii bez skalpela.

Inne możliwe, choć rzadkie komplikacje, które mogą wystąpić to:

  • regeneracja przerwanego przewodu nasieniowodu (eliminując tym samym efekty zabiegu),
  • zmniejszenie pożądania seksualnego lub niezdolność do wzwodu.

Jest to częściej spowodowane emocjami niż ryzykiem fizycznej ingerencji:

  • dyskomfort lub ból w jądrach;
  • siniaki – to zwykle ustępuje samoistnie po wyleczeniu moszny;
  • wodniak jądra – obrzęk, który zawiera płyn i powoduje szczególną wrażliwość w okolicy jąder;
  • krwiaki – obrzęki zawierające krew;
  • choroba ziarniniakowa – mała grudka pod skórą w miejscu, w którym doszło do zabiegu, spowodowana wyciekiem nasienia.

Kiedy wazektomia jest właściwym rozwiązaniem?

Wazektomia jest właściwym rozwiązaniem, gdy mężczyzna:

  • nie chce mieć biologicznych dzieci do końca życia;
  • nie chce przekazywać chorób dziedzicznych;
  • chce cieszyć się seksem nie martwiąc się o to, czy jego partnerka będzie w ciąży;
  • martwi się o skutki uboczne innych metod kontroli urodzeń;
  • chce oszczędzić partnerce podwiązywania jajowodów (ta metoda może być droższa i bardziej skomplikowana),
  • uważa, że inne metody kontroli są nieodpowiednie lub niedopuszczalne.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie