Co to jest numer VIN?
VIN to unikatowy numer dla każdego pojazdu mechanicznego, poruszającego się po drogach, składający się z ciągu 17 liczb i cyfr. Jest to skrót od anglojęzycznej nazwy: Vehicle Identification Number. Numer VIN, jak wskazuje rozwinięcie skrótu, służy do identyfikacji pojazdu. Warto tutaj wspomnieć o całkowitym wyłączeniu znaków: O, I oraz Q z numeracji, wszystko po to, aby numer nie został pomylony, a odczytane dane były jednoznaczne.
Rodzaje numeru VIN
Obecnie istnieją dwa rodzaje numeracji VIN:
- według normy ISO-3779, która stosowana jest także w Europie,
- numeracja Ameryki Północnej.
Te dwa rodzaje różnią się od siebie numeracją kontrolną, która występuje w amerykańskiej wersji kodu na 9 miejscu. Jak już mowa o miejscach w kodzie, to sam numer podzielony jest na kilka sekcji.
Znaczenie znaków VIN, czyli jak rozszyfrować numer VIN
W kolejności czytania, znak:
- 1: określa region;
- 2-3: nazwę producenta;
- 4-8: określają typ pojazdu, rodzaj konstrukcji nadwozia. Uzależnione są od lokalnych regulacji prawnych. Każdy z producentów używa swojego ciągu znaków. Sekcja ta zawiera dodatkowo: dane o specyfikacji pojazdu, opcje wyposażenia, rodzaj napędu, dane silnika;
- 9: numer kontrolny kodu VIN;
- 10: kod roku produkcji auta, oznaczony literą alfabetu;
- 11: identyfikacja fabryki producenta;
- 12-17: ostatnie znaki to numer serii produkcyjnej modelu, zazwyczaj oznacza, jako który z kolei został wyprodukowany.
Po co nam numer VIN?
VIN potrzebny jest, aby pojazd zidentyfikować. Czyli VIN potrzebny jest przy kontroli na stacji diagnostycznej podczas badania technicznego lub podczas kontroli policyjnej. Nam natomiast będzie potrzebny przy zakupie pojazdu. Jest cennym źródłem informacji o jego historii, kraju pochodzenia, producencie, stanie przebiegu, rodzaju silnika, a także o przebytych wypadkach. Nie należy lekceważyć sprawdzenia numeru VIN pojazdu, gdyż za darmo możemy także dowiedzieć się, czy pojazd został zgłoszony jako kradziony.
Numer VIN może nam stać się potrzebny, jeszcze na długo przed tym, jak będziemy chcieli pojazd sprzedać. Stanowi on cenne źródło informacji o użytych do budowy pojazdu podzespołach i częściach. Coraz częściej przed wysyłką, przy zakupach w Internecie, sprzedający pytają właśnie o numer identyfikacyjny. Wszystko to, aby sprawdzić według katalogu czy wybrane przez nas części, tym bardziej zamienniki, będą pasować do naszego modelu auta.
Znajomość numeru identyfikacyjnego lub miejsca, gdzie można go odnaleźć, przyda się również pechowcom. Do wydania nowego kompletu kluczy do naszego autka, numer VIN będzie niezbędny. Tak więc, kiedy zagubicie, zniszczycie lub zwyczajnie stracicie klucze do auta, należy udać się do ASO z numerem VIN. Oczywiście są inne specjalistyczne warsztaty, gdzie na podstawie tych samych danych, możecie otrzymać nowy komplet kluczyków.
Gdzie za darmo sprawdzić VIN?
Mając na uwadze, że samo sprawdzenie kosztuje nas tylko trochę czasu, warto zainwestować go i sprawdzić pojazd jeszcze przed zakupem lub oględzinami. Można tego dokonać na stronie: https://historiapojazdu.gov.pl.
Należy tylko przygotować sobie wcześniej kilka informacji na temat: numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji- będą one bowiem potrzebne do wypełnienia formularza.
Gdzie znaleźć VIN w samochodzie?
Aby znaleźć pojazd w bazie danych, trzeba mieć numer VIN. Najprostszym sposobem jest zajrzeć do dowodu rejestracyjnego i odnaleźć komórkę E.
Co w przypadku, kiedy nie mamy dowodu, ponieważ dopiero zamierzamy kupić pojazd? W takim przypadku pozostaje nam tylko napisać prośbę do sprzedającego o podanie danych do sprawdzenia historii pojazdu w bazie, o ile sprzedający nie podał wcześniej takich informacji w ogłoszeniu. Dane te powinny zostać udzielone bez żadnego problemu, chyba że historia pojazdu jest wątpliwa, a sprzedający ma tego świadomość. Wówczas możemy spotkać się z niechęcią podania takich danych.
Jeżeli, to my jesteśmy sprzedającym, to przydadzą nam się informacje, gdzie możemy znaleźć w swoim pojeździe numer VIN. Tak jak wspominałem wcześniej, można VIN z łatwością odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Jednak, jeżeli chcemy upewnić się nawet przy zakupie, że numer VIN nie został przebity, warto znać kilka miejsc, w których numer identyfikacyjny występuje. Szczególne znaczenie ma numer VIN przy pojazdach klasycznych, które nie posiadają dokumentacji. Możemy je zarejestrować na żółtych tablicach, jako klasyk, jednak numer VIN musi być jednakowy w każdej części nadwozia.
Numer VIN znajduje się w zależności od producenta:
- w bagażniku przy kole zapasowym lub na podłodze wybity na karoserii;
- na grodzi – przegrodzie czołowej, w okolicach wlotu powietrza;
- w okolicach gniazda przedniego amortyzatora;
- w komorze silnika, na prawym wzmocnieniu bocznym;
- na środkowym słupku karoserii od kierowcy lub pasażera;
- na wzmocnieniu czołowym, z przodu między lampami;
- na przednim wzmocnieniu bocznym z prawej lub lewej strony;
- na podłodze przed fotelem pasażera;
- pod tylnym siedziskiem kanapy;
- na obudowie od deski rozdzielczej od strony kierowcy;
- na podłużnicy za prawym tylnym lub przednim kołem.
Co po sprawdzeniu numeru VIN?
Jeżeli chcielibyśmy sprawdzić historię pojazdu sprowadzanego, to w naszym krajowym rejestrze nie odnajdziemy takich informacji. Przed pierwszą rejestracją pojazdu w kraju, nie będzie żadnych śladów o jego istnieniu. Zostają one monitorowane dopiero po przerejestrowaniu auta.
W takim przypadku należy skierować odpowiednie pismo do organu zajmującego się ewidencją pojazdów w kraju, z którego nasz pojazd został sprowadzony. W ten wydłużony przez formalną wersję sposób wart jest wysiłku, ponieważ dzięki temu sprowadzający auta nie wprowadzi nas w błąd.
Podsumowanie
Numer do identyfikacji pojazdu jest bardzo waży, jednak nie sposób go zapamiętać, ponieważ nie należy do krótkich numerów i codziennie się nie przydaje. Warto jednak wiedzieć, gdzie znaleźć numer VIN lub uzyskać do niego dostęp. Znajomość historii pojazdu może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami pospiesznego zakupu.
VIN zawsze warto sprawdzić, bo teraz coraz więcej sprzedawców ukrywa historię pojazdu – zawsze tylko słyszy się, że poprzedni właściciel tylko do kościoła jeździł. Taa, jasne…