Wazektomia - męska antykoncepcja

Czy wazektomia jest bezpieczna?

Większość mężczyzn stosuje się do zaleceń wynikających z procedury wazektomii. Jednak przy wszystkich procedurach medycznych istnieje pewne ryzyko. Aby dowiedzieć się więcej na temat wazektomii i efektów ubocznych, należy porozmawiać z lekarzem.

Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia procedur wazektomii:

  • metoda nacinania, która zajmuje od 20 minut i więcej;
  • metoda bezinwazyjna (bez użycia skalpela) – zajmuje ona mniej czasu niż metoda nacinania, a także jest mniej inwazyjna. Czas zabiegu jest ściśle związany z uwarunkowaniem anatomicznym pacjenta. Jednak samo jego wykonanie zazwyczaj trwa około 9-15 minut. Nakłuwanie zamiast nacinania powoduje, że występuje jeszcze mniejsze ryzyko infekcji, a blizna po zabiegu wazektomii jest prawie niewidoczna. Warto również wspomnieć, że tego typu procedura sprawia znacznie mniejszy dyskomfort dla pacjenta, zmniejszając chociażby ryzyko krwawienia czy powstanie siniaków.

Czy wazektomia boli i jakie wywołuje skutki uboczne?

Zanim zabieg się rozpocznie, specjalista służby zdrowia znieczuli obszar moszny, na którym będzie wykonywać zabieg. Podczas samego zabiegu, jak to przy znieczuleniu, ciężko w ogóle coś poczuć. Kiedy zacznie działać odrętwienie, można odczuć tylko ogólne delikatne uderzenie w mosznę. Po samym zabiegu lekarz wręczy Ci harmonogram przyjmowania leków, także tych przeciwbólowych. Ma to na celu zmniejszenie obrzęku i bólu po zabiegowego. Negatywne efekty uboczne przy zabiegu wazektomii należą do rzadkości. Jeżeli przestrzegane są zasady określone przez lekarza, ból nie jest dokuczliwy i stopniowo zanika.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu, należy nosić pasek na podudzia, aby podtrzymać mosznę. Ma to na celu unieruchomienie moszny, aby nie była narażona na ruch. Jednym ze wskazań lekarza zapewne będzie także zmniejszenie ilości wykonywanego ruchu. Przede wszystkim ograniczenie chodzenia i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Szczególnie dostrzegane efekty uboczne wazektomii to niewielki dyskomfort i delikatny ból w pobliżu obszaru chirurgicznego. Opisywany pooperacyjny dyskomfort i ból przestaje być dostrzegany po upływie pierwszego tygodnia po zabiegu.

Jakie jest uczucie po wazektomii i ile trwa regeneracja?

Jeżeli mężczyzna nie stosuje się do zaleceń lekarza, to zapewne ból będzie bardziej dotkliwy. Nie można go całkowicie wyeliminować, nie stosując znieczulenia miejscowego. Będzie on lżejszy lub bardziej umiarkowany, jednak należy dać sobie czas na gojenie, poprzez zaoszczędzenie zbędnego ruchu i nie podnoszenie ciężkich przedmiotów. Warto przy tym zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe, aby zmniejszyć dyskomfort szczególnie w pierwszym tygodniu po zabiegu.

Pierwszego dnia należy spędzić dużo czasu na stojąco, aby nie narażać moszny na ucisk. Trzeba kontrolować, co się podnosi i nie dźwigać nic powyżej 15 kg. Ból może być bardziej odczuwalny drugiego i trzeciego dnia, ale stosując się do zaleceń lekarza, po tym czasie powinien stopniowo ustawać. Po całkowitym zagojeniu ran mężczyzna będzie czuć się tak samo, jak przed zabiegiem.

Ile kosztuje proces wazektomii i od czego zacząć?

Aby rozpocząć cały proces, należy udać się do lekarza rodzinnego i uzyskać skierowanie do specjalisty. Zainteresowanych czeka kilka spotkań, w których wypełnia się ankietę, formularze, ustala z lekarzem czy procedura wazektomii jest dla nich odpowiednia.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, ile kosztuje wazektomia. Niestety nie można wspomóc się refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt wazektomii waha się pomiędzy 1 400 a 4 000 zł, w zależności od lokalizacji i wybranego specjalisty. Może to wydawać się sporą inwestycją, jednak niektórzy specjaliści umożliwiają rozłożenie ceny na raty. W kalkulacji długofalowej wazektomia to oszczędna inwestycja, która z czasem zwraca się finansowo.

14 faktów o mężczyznach i wazektomii

  1. Wazektomia i prezerwatywy są jedynymi dostępnymi sposobami dla męskiej antykoncepcji.
  2. Wazektomia jest bardzo bezpieczna, a powikłania są rzadkie.
  3. Mężczyźni, którzy poddadzą się zabiegowi wazektomii mówią, że czują się bardziej swobodnie podczas seksu ze swoją partnerką, ponieważ nie muszą się martwić nieplanowaną ciążą.
  4. Zabieg wazektomii jest prostą procedurą ambulatoryjną.
  5. Około pół miliona mężczyzn poddaje się zabiegom w USA – są one jeszcze częstsze i bardziej popularne około marca, gdzie mężczyźni mogą powrócić do zdrowia podczas oglądania turnieju NCAA.
  6. Wazektomia nie wpływa na produkcję nasienia. Zamiast tego zapobiega transportowi plemników, w celu wymieszania ich z innymi płynami nasiennymi.
  7. Mężczyźni po zabiegu wazektomii nadal doświadczają normalnych orgazmów.
  8. Odwrócenie wazektomii jest możliwe, jeśli mężczyzna zmieni zdanie i zdecyduje się mieć dzieci. Jednak współczynnik sukcesu odwrócenia procesu wynosi od 40% do 90%.
  9. Naukowcy pracują nad urządzeniem okluzyjnym, które działa jak wazektomia. Jednak jego działanie antykoncepcyjne ma być naprawdę odwracalne.
  10. Procesu odwrócenia (rewazektomii) domaga się tylko od 3% do 5% mężczyzn.
  11. Wazektomia nie wpływa na funkcje seksualne mężczyzny, popęd seksualny lub życie seksualne.
  12. Zabieg i regeneracja są zwykle bezbolesne, a mężczyźni na ogół doświadczają minimalnych efektów ubocznych.
  13. Wazektomia w 99% skutecznie zapobiega nieplanowanym ciążom.
  14. Każdego roku mężczyźni i kobiety obchodzą Światowy Dzień Wazektomii.

Wazektomia – Podsumowanie

  • Trwałe rozwiązanie antykoncepcyjne dla mężczyzn.
  • Koszt wazektomii może wynosić od 1 400 do 4 000 PLN.
  • Skuteczna i bezpieczna procedura chirurgiczna.
  • Zapobiega ciąży poprzez sterylizację mężczyzny.
  • Nie zmienia koloru i ilości spermy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie