Pierwszy samochód – jakie auto dla młodego kierowcy?

Pozytywne ukończenie kursu prawa jazdy sprawia ogromną radość każdemu człowiekowi. Ileż nauki, stresu i pokonywania własnych lęków kosztowało uzyskanie wymarzonego „prawka” wie tylko ten, kto to przeżył. Następnym krokiem jest kupno swojego pierwszego samochodu. Stajesz przed decyzją – jakie auto będzie idealne na początek przygody z motoryzacją? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Podczas wybierania samochodu dla początkującego kierowcy najważniejszym kryterium powinno być bezpieczeństwo. Dobrze, by auto miało systemy, które wspierają przemierzanie kolejnych kilometrów. Co to za systemy? Przede wszystkim ABS oraz poduszki powietrzne. Dzięki temu pierwszemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg, a taka pomoc – zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych kierowców – może okazać się nieoceniona. Drugi wspomniany element wyposażenia, czyli poduszki powietrzne, w razie wypadku ratują życie. Dobrze, aby były przynajmniej dwie dla osób siedzących z przodu.

Wygodny, lecz bez przesady

Jak wielu zwykło mówić – wygoda przede wszystkim. W zasadzie sama jazda samochodem jest komfortowa. Brak konieczności dzielenia przestrzeni z ludźmi w autobusie czy tramwaju oraz samodecydowanie o godzinach odjazdu, bez konieczności dopasowywania się do rozkładu jazdy – to zdecydowanie wygoda. Komfortowy pierwszy samochód powinien mieć wspomaganie. Jest to obecnie norma w nowo produkowanych autach, jednak kupując straszy pojazd możesz natknąć się na egzemplarze bez tego systemu. Jeżeli w szkole jazdy jeździłeś samochodem, który takie wspomaganie posiadał, to dobrze, aby Twój samochód go miał. Docenisz je zwłaszcza podczas parkowania, które często jest zmorą niedoświadczonych kierowców. Przydatne i wygodne są także elektryczne szyby i lusterka oraz centralny zamek. Nie sposób nie wspomnieć o klimatyzacji, bez której oczywiście można jeździć, lecz wcześniej czy później będziesz o niej marzył.

Nie za drogie

Jako pierwszy samochód lepiej kup auto tańsze niż to, o którym docelowo marzysz. Dlaczego? Otóż każdy początkujący kierowca wraz z doświadczeniem zdobywa cenną wiedzę i umiejętności. Same lekcje w szkole jazdy nie wystarczą. Od razu po zdaniu „prawka” nie będziesz mógł powiedzieć, że jesteś świetnym kierowcą i w każdej sytuacji dasz sobie radę. Lekkomyślne byłoby wydanie wszystkich oszczędności na samochód tuż po uzyskaniu prawa jazdy. Pierwsze manewry na parkingu, a nawet na własnym podjeździe, mogą zakończyć się drobną rysą lub wgnieceniem. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji wzrasta kilkukrotnie, jeśli kierowca jest początkujący. Oczywiście nie należy zakładać, że świeżo upieczona za kierownicą osoba zarysuje pojazd, jednak szansa na to jest znacznie większa niż w przypadku praktykującego kierowcy.

Przyzwyczajenie

Prawdą jest, że jako pierwszy samochód najlepiej sprawdzi się model, na którym uczyłeś się jeździć. Czujesz się w nim najbezpieczniej, potrafisz wyczuć sprzęgło, biegi wchodzą płynnie, a do tego wiesz, jaki skręt uzyskasz podczas wykonywania konkretnego obrotu kierownicą. Być może właśnie taki model samochodu jak ten, w którym zdobywałeś pierwsze doświadczenia przy prowadzeniu pojazdu, będzie tym właściwym na początek?

Nie za mocny

Pierwsze mocne auto to niezbyt dobry pomysł. Nawet jeżeli jesteś miłośnikiem dynamicznej jazdy, to moc nie zawsze będzie Twoim sprzymierzeńcem. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że im mocniejszy silnik, tym więcej paliwa będzie potrzebował, a częste tankowanie jest kosztowne i potrafi zniechęcić. Ponadto mocny samochód to z reguły także duża pojemność silnika. A co za tym idzie – nawet kilkukrotnie większe opłaty za ubezpieczenie, niż w przypadku mniejszej jednostki napędowej. Oczywiście zwolennicy mocnych samochodów pokrywają wszystkie dodatkowe koszty bez mrugnięcia okiem, jednak warto te kwestie rozważyć przed zakupem pierwszego pojazdu.

Po zakupie nie zapomnij

Kiedy już staniesz się posiadaczem swojego pierwszego samochodu, pamiętaj o jego właściwej eksploatacji. Regularna wymiana olejui filtrów, systematyczne mycie oraz naprawa zużywający się części to obowiązek każdego właściciela auta. Jeżeli kupiłeś pojazd używany, to warto od razu wlać nowe ciecze. W poszukiwaniu właściwego oleju i filtrów koniecznie zajrzyj na nocar.pl, gdzie proponujemy możliwość dopasowania sprzedawanych elementów do modelu pojazdu, a nasze ceny są naprawdę atrakcyjne. W razie potrzeby zawsze możesz do nas napisać, z chęcią pomożemy.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie