Problem z nadciśnień dotyka co trzeciego Polaka, to ponad 10 milionów osób, które wiedzą o swoim problemie. Nadciśnienie występuje najczęściej u osób prowadzących stresujący lub nieprawidłowy tryb życia. Domowe sposoby są naprawdę skuteczne i pozwalają zastąpić w niektórych przypadkach tabletki.
Brak odpowiedniego leczenia i zmiany trybu życia, mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka zawału serca lub wylewu. Jeżeli problem nadciśnienia pojawia się często, warto profilaktycznie skonsultować się z internistą, ponieważ przy bardzo wysokim ciśnieniu konieczne jest leczenie farmakologiczne.
Objawy nadciśnienia tętniczego
Mierzenie ciśnienia krwi określone jest na podstawie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg (milimetrów słupa rtęci), niewielkie odchylenia od normy nie zagrażają życiu, a mogą jedynie wywołać pogorszenie samopoczucia. Ciśnienie tętnicze na poziomie 140/90 można nazwać nadciśnieniem i jest to już wyraźny sygnał, że trzeba podjąć pierwsze kroki do jego obniżania.
Pierwsze sygnały nadciśnienia tętniczego objawiają się w postaci:
- Zawrotów głowy
- Zaburzenia snu
- Szumu w uszach
- Zaburzenia widzenia
- Nerwowości
- Zmęczenia
- Odczuwalnej pracy serca
- Bólu w klatce piersiowej
- Duszności
- Krwawienia z nosa
- Nudności
Przyczyny nadciśnienia
Przyczyny wzrostu ciśnienia krwi w układzie krwionośnym, spowodowane mogą być uwarunkowaniami genetycznymi oraz czynnikami środowiskowymi, na które osoba z nadciśnieniem ma bezpośredni wpływ.
Nagły wzrost ciśnienia najczęściej podyktowany jest nadmiernym spożyciem sodu (soli). Organizm potrzebuje dzienne około 0,5 g sodu, dopuszcza się maksymalną dzienną dawkę sodu na poziomie 1,5 g, co stanowi pół łyżeczki soli kuchennej (3,8 g). Najbardziej na ryzyko nadciśnienia tętniczego narażone są osoby, chorujące na cukrzycę, z niewydolnością nerek, osoby starsze, ale w szczególności te, których organizm jest wrażliwy na sód, stanowią one około 60% pacjentów z nadciśnieniem. Sód w różnych postaciach jest jednym z najczęściej wykorzystywanych konserwantów używanych w gastronomi, można go odnaleźć w gotowych, kupowanych produktach pod postacią soli kuchennej lub popularnego benzoesanu sodu. Popularnymi produktami zawierającymi sól są: wędliny, pieczywo, nabiał, przekąski oraz żywność wysoko przetworzona. Z tego właśnie względu w przeciętnej diecie znajduje się trzykrotnie więcej sodu niż dopuszczalna wartość.
Kolejną przyczyną wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest niski poziom aktywności fizycznej, który zazwyczaj idzie w parze z otyłością.
Jak powszechnie wiadomo, palenie wyrobów tytoniowych powoduje ogromne zniszczenia w organizmie, podobnie spożywanie alkoholu. Używki znacząco nasilają chorobę nadciśnienia tętniczego, jednocześnie sprzyjają rozwojowi pozostałych chorób układu krążenia.
Wzrost ciśnienia tętniczego można także zaobserwować u osób, które mają wrodzoną mutację genetyczną, odpowiadającą za rozwój nadciśnienia. W przypadku wrodzonych mutacji genowych występują skłonności do rodzinnego występowania nadciśnienia, to przyczynia się do zwiększenia podatności na czynniki środowiskowe, czego przykładem może być wcześniej wspomniana „sodowrażliwość”.
Osoby podatne na stres także narażone są na nagły wzrost ciśnienia, stresujące sytuacje wywołują przyśpieszany oddech, kołatanie serca i przyspieszony puls. Szereg czynników, na które wpływa stres, może wzbudzać agresję, złość, wywoływać płacz lub paraliżujący bezruch. Przewlekły stres wywołuje podwyższone ciśnienie i może prowadzić do zaburzeń snu. Desperackie próby zjedzenia stresu prowadzą do otyłości i zwiększają podatność na nałogi, to z kolei potęguje wystąpienie nadciśnienia.
Znając przyczyny nadciśnienia łatwo wywnioskować czego unikać i jakie podjąć dalsze kroki w celu zmniejszenia ryzyka wywołanego powikłaniami.
Powikłania wywołane nadciśnieniem
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu powikłań i dysfunkcji. Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko rozwoju:
- Udaru
- Niewydolności serca
- Miażdżycy
- Zawału mięśnia sercowego
- Sztywnienia tętnic
- Przerostu lewej komory serca
- Upośledzenia pracy nerek
- Zmian w siatkówce oka prowadzące do ślepoty
Szybki sposób na nadciśnienie
Potoczne „rozchodzenie stresu”, ma pozytywny wpływ na dotlenienie komórek ciała, codzienny 30-minutowy żwawy spacer z głębokim oddychaniem i 5-minutowymi przerwami może przynieść szybką ulgę. Rozchodzenie stresu polega na dotlenieniu mózgu, a co za tym idzie obniżeniem poziomu stężenia hormonu stresu, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi.
Dieta na nadciśnienie
Zmiana sposobu odżywiania nawet przy otyłości znacząco obniża ryzyko nadciśnienia. Około 1,5 miliona Polaków choruje na nadciśnienie przy chorobie współistniejącej zwanej cukrzycą. W przypadku nadciśnienia i cukrzycy kluczową funkcję pełni leczenie niefarmakologiczne skupiające się na odpowiedniej diecie. Pomocne w leczeniu nadciśnienia, jest wzbogacenie diety w potas, szczególnie kiedy diecie towarzyszy suplementacja, która w większości przypadków przy leczeniu wysokiego ciśnienia działa moczopędnie. Potas jak udowodniono pełni kluczową funkcję w obniżeniu nadciśnienia, najlepszym źródłem potasu są: nasiona soi, pomidory, banany i suszone śliwki.
Zioła na nadciśnienie
Pomocne w walce z nadciśnieniem mogą być także zioła, zaleca się jednak skonsultować z lekarzem czy obecne przyjmowane leki, nie będą wchodzić w interakcję z naturalnym ziołolecznictwem.
Zioła wspierające walkę z nadciśnieniem:
- Liście melisy – zmniejszają wrażliwość układu nerwowego, działają przeciwbakteryjnie i rozkurczają mięśnie gładkie jelit.
- Głóg dwuszyjkowy – poprawia przepływ wieńcowy krwi oraz działa rozkurczająco na naczynia krwionośne.
- Ziele jemioły – rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa częstotliwość skurczów serca.
- Ziele fiołka trójbarwnego – działa rozkurczowo i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
- Ziele ruty – działa uspokajająco, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i działa rozkurczowo.
- Ziele serdecznika – ma działanie delikatnie uspokajające, pomaga w stanach nerwowych i w delikatnym obniżeniu ciśnienia.
- Kurkuma – wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, a także rozszerza naczynia krwionośne.
- Korzeń mniszka – zawiera inulinę, która wpływa na poprawę gospodarki węglowodanowej organizmu, spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwiobiegu, obniżając indeks gimniczny spożywanego pokarmu oraz ciśnienie tętnicze.