Ostatnimi czasy wiele słyszy się o diecie ketogenicznej oraz o jej cudownych skutkach. Zanim zdecydujemy się na ten właśnie sposób walki z „oponką” i „boczkami” jakie pytania powinniśmy zadać specjalistom z dziedziny dietetyki?
Czy zadajemy słuszne pytania dietetykom?
Dieta zawsze kojarzy się z odchudzaniem, redukcją masy i zmianą sylwetki. Czy jednak podstawowymi pytaniami, na które powinniśmy szukać odpowiedzi, przed wprowadzeniem diety nie powinny być pytania o wpływ na nasze zdrowie, a nie to ile kilogramów utracimy?
Czym tak naprawdę jest dieta ketogenna?
Dieta ketogeniczna, zamiennie nazywana też dietą ketogenną, polega na utrzymywaniu takich proporcji makroskładników w jadłospisie, aby ograniczyć spożycie węglowodanów oraz zwiększyć ilość dostarczanych tłuszczy. Jeśli zdecydujesz się na dietę ketogenną, przygotuj się na to, że twoje posiłki będą musiały składać się nawet w 90 procentach z produktów tłuszczowych.
Plusy i minusy diety ketogenicznej zostały szczegółowo opisane przez portal skoknawage.pl
Nawyki żywieniowe
Taki talerz może wywoływać w nas sprzeciw i wydawać się niezdrowy. Jesteśmy przyzwyczajeni do piramidy żywieniowej, u której podstawy mamy produkty bogate w węglowodany. Żeby zrozumieć taki sposób żywienia, warto pochylić się nad przykładem Innuitów.
Przykład Innuitów
Eskimosi, do tej nazwy też udało się nam już przyzwyczaić, to ludzi prowadzący wędrowny tryb życia na terenach skutych lodem przez większość roku. Takie warunki nie pozwalają na prowadzenie diety bogatej głównie w węglowodany, a energie do codziennej aktywności oraz walki z mrozem Innuici pozyskują właśnie ze swojej wysokotłuszczowej diety.
Mając te wiedze, wróćmy do kluczowego pytania, które zadaliśmy na samym początku.
Czy spożywanie produktów tłuszczowych na diecie ketogenicznej jest bezpieczne?
Weźmy pod uwagę to, co już ustaliliśmy i uprośćmy to przydługawe pytanie. Dieta ketogeniczna, w swym założeniu, jest oparta o zwiększoną podaż tłuszczy, więc pytanie mogłoby brzmieć: Czy spożywanie dużej ilości tłuszczu jest bezpieczne?
Co już wiemy?
Praktyka pokazuje, że może być, żyją tak od bardzo dawna Innuici. Niemniej jeden dobry przykład nie czyni reguły. Spróbujmy więc ustalić, czy mamy przykłady negatywnego wpływu zwiększonej podaży tłuszczy.
Oczywiście, że mamy takie przykłady, są one związane z sytuacją, kiedy tłuszczu będzie się spożywało zbyt dużo. Zbyt duża ilość tłuszczu, to zbyt dużą ilość kalorii, ale nie tylko, niemniej najczęstszym problemem, jest choroba przewlekła zwana otyłością, czyli to, czego staramy się pozbyć, przechodząc na jakąkolwiek dietę.
Co myśleć o zwiększonej podaży tłuszczy?
Należy podkreślić, że spożywanie produktów tłuszczowych nie może być zakwalifikowane jako bezpieczne lub niebezpieczne. Wszystko zależne będzie od ilości i jakości pożywienia oraz indywidualnych zachowań organizmu w różnych warunkach.
Z czym się wiąże stan ketozy?
Przykładów na pozytywny wpływ diety wywołującej stan ketozy znaleźć można mnóstwo, mimo że standardem w początkowej fazie jest występowanie:
- ospałości,
- zaparć,
- zawrotów głowy.
Z reguły niepożądane skutki ketozy ustępują. Jednym z pozytywnych przykładów jest fakt, że wspomniany stan sprzyja spalaniu tłuszczy. Sama dieta zaliczana jest do grona diet odchudzających i prozdrowotnych, a dietetycy zalecają ją, jako środek wspomagający leczenie:
- lekoopornej padaczki u dzieci,
- cukrzycy,
- nadciśnienia tętniczego,
- otyłości.
Otyłość i jej negatywne skutki
Z drugiej strony, źle prowadzona dieta, w tym dieta wysokotłuszczowa, prowadzi do otyłości, co sprzyja występowaniu:
- cukrzycy typu 2,
- nadciśnienia tętniczego,
- choroby wieńcowej,
- nowotworów (np. macicy, gruczołu sutkowego, jelita grubego i żołądka).
Idąc do sedna sprawy, należy zawsze pamiętać o podstawach zdrowego żywienia. Jeśli wprowadzamy jakąkolwiek zmianę w nasze nawyki żywieniowe, powinniśmy pamiętać, że każdy organizm jest inny i nie ma złotej zasady lub złotej diety dla wszystkich. Tylko obserwacja reakcji naszego organizmu oraz konsultacja ze specjalistą zadecyduje o powodzeniu w przeprowadzaniu diety, ale co najważniejsze, zadecyduje też o naszym zdrowiu i bezpieczeństwie.