co zrobić żeby choinka stała dłużej

Choinki występują w kilku odmianach drzewek iglastych, do najpopularniejszych można zaliczyć jodłę oraz świerk. Niewątpliwie świerk pospolity pomimo przyjemnego zapachu, jest także bardziej wymagający. Nieodpowiednia pielęgnacja choinki może doprowadzić do przedwczesnej utraty igieł i kruchości gałęzi. Co wiec zrobić, aby drzewko bożonarodzeniowe wytrzymało do trzech króli?

jak dbać o choinkę

Wybór odpowiedniego drzewka

Już na samym początku, kiedy wybieramy drzewko, należy zwrócić uwagę na kondycję choinki. Powinna mieć giętkie gałązki i żywe kolory igieł. Warto także porównać wagę drzewek, przy tych samych gabarytach pnia i gęstości, im choinka jest cięższa, tym więcej pozostało jej wody w pniu. Drzewka iglaste po ścięciu stopniowo zużywają nagromadzone zasoby, dlatego bez wody, z czasem stają się lżejsze. Świeża choinka charakteryzuje się wilgotnym pniem i w przypadku świerku pospolitego wyczuwalnym zapachem.

Po zakupie choinki

Choinka cięta po zakupie z pewnością jest odwodniona, a koniec pnia obeschnięty. Aby przywrócić drzewku bożonarodzeniowemu, możliwość prawidłowego pobierania wody np. z wiadra, należy odciąć 3-centymetrowy plaster z dołu pnia. Do wiadra dobrze jest nalać ciepłej wody, ale nie gorącej. Podobnie jak w przypadku cięcia kwiatów, dobrze jest zwiększyć powierzchnię, przez którą drzewko będzie miało możliwość pobierania wody. Najlepszym sposobem jest delikatne obciosanie pnia w kształt zaostrzonego ołówka, z przyciętą podstawą, aby drzewko stało stabilnie. Ostateczny kształt końcówki pnia powinien mieć trapezowy przekrój, należy jednak pamiętać, aby nie obciosywać choinki zbyt wysoko, wysokość ścinania podstawy powinna stanowić połowę wysokości zalania wodą w stojaku. Choinkę przed przyniesieniem do domu należy zahartować.

Hartowanie drzewka iglastego

Drzewko, zanim trafi do domu, powinno przejść proces hartowania, co oznacza stopniowe przyzwyczajanie choinki do zmiany temperatury. Warto kupić drzewko iglaste około 2 tygodnie wcześniej, pozostawić je w piwnicy w wodzie, na tydzień, a potem dopiero przenieść do domu.

Sprzyjające warunki w domu

dobre miejsce na choinkę

Odpowiednia wilgotności powietrza

Choinka podobnie, jak organizm człowieka nie znosi dobrze suchego klimatu. Suche powietrze sprawia, że z drzewka szybciej odparowuje woda. Transport wody przez tkanki drzewa jest ograniczony, ponieważ drzewko nie ma swojego systemu korzeniowego,przez to ma ograniczone zdolności pobierania wody ze stojaka. Aby dodatkowo wydłużyć żywotność choinki, warto przynajmniej raz dziennie spryskać drzewko delikatnie mgiełką wody, oczywiście omijając sznury lampek choinkowych.

Temperatura

Im chłodniej, tym lepiej, oczywiście temperatury bliskie zera także nie są wskazane. Wysoka temperatura dla choinki, czyli taka powyżej 20°C spowoduje szybsze odparowanie wody z igieł, a przy ograniczonych możliwościach wchłaniania płynów bez korzeni drzewko zacznie usychać. Idealną temperaturą dla choinki jest 10°C, ale z wiadomych powodów w domu takiej temperatury raczej się unika. Szczególnym zagrożeniem dla choinki są wszelkiego rodzaje źródła ciepła – kaloryfer, grzejnik elektryczny, piecyk, kominek, nadmuch ciepłego powietrza z wentylacji itp. Ciepłe powietrze wraz z przewiewem działa podobnie jak suszarka do włosów. Dlatego dobrze jest wybrać miejsce z dala od źródła ciepła i przeciągów.

Odpowiednie nawadnianie

Dla długiej żywotności choinki dobrze jest codziennie dolewać porcję świeżej letniej wody, to jednak nie wszystko, samo nawadnianie to za mało, aby choinka długo utrzymała świeżość i zapach.

W środowisku naturalnym choinka ma dostęp do minerałów pobieranych bezpośrednio z gleby. Po ścięciu drzewko dalej potrzebuje minerałów i mikroelementów, jednak bez systemu korzeniowego nie jest w stanie już nic pobierać, tym bardziej z gleby. Takiego efektu doświadczają najczęściej właściciele drzewek w donicy z przyciętymi korzeniami. Aby dostarczyć minerałów choince, dobrze jest zaopatrzyć się w odżywkę dla choinki, które nie tylko dostarczają wymaganych składników, ale także hamują rozwój grzybów i glonów w wodzie, w której zanurzony jest pień drzewka iglastego. Jeżeli akurat nie masz żadnej odzywki dla iglaków pod ręką, skorzystaj ze starej sztuczki: na jeden litr wody dosyp 2 łyżki stołowe soli i cukru, wymieszaj dokładnie, następnie podlej ścięte drzewko.

Choinka w doniczce

Bezpieczna choinka w domu

Choinkę w domowym zaciszu mogą czekać licznie niebezpieczeństwa, począwszy od przeładowania ozdobami świątecznymi, skończywszy na dzieciach i zwierzątkach. Większość domowych choinek przyozdabia się światełkami i bombkami, dlatego warto wybrać sznury lampek LED, które nie grzeją tak jak klasyczne lampki. Ciepło jak wcześniej wspomnieliśmy, nie służy choince, tym bardziej w bezpośrednim kontakcie. Jeżeli w domu znajdują się zwierzęta lub dzieci, lepiej jest skorzystać z lekkich plastikowych bombek choinkowych, dzięki czemu gałęzie drzewka nie będą uginać się od ciężaru i nie zostanie zaburzona gospodarka wodna choinki. Ponadto plastikowe bombki są bezpieczniejsze, nie tłuką się, kiedy nawet choinka zostanie przewrócona. Plastikowe bombki docenią z pewnością rodzice dzieci, które po ściągnięciu błyskotek lubią nimi wystukiwać różne rytmy, klasyczna bombka, czy nawet szklane ozdoby przykuwają równie dobrze uwagę, a mogą się potłuc w dłoniach dziecka, wyrządzając krzywdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie