Dlaczego wały napędowe ulegają awarii?

Wał napędowy jest jednym z ważniejszych elementów układu napędowego w pojeździe. Występują w samochodach, które są napędzane na tylną oś lub posiadają napęd na cztery koła. Świetnie sprawdza się on również w innych pojazdach. Niestety ulega on czasem awarii. Dlaczego? Jak regenerować wał napędowy?

Do czego służy wał napędowy?

Jest on odpowiedzialny za przenoszenie momentu obrotowego między każdym z elementów układu napędowego i pozostałych podzespołów. W budowie wykorzystuje się najczęściej jeden lub dwa wały napędowe. Ich głównym zadaniem jest wytrzymywanie obciążeń, a także odporność na eksploatację.

Do głównych elementów budowy wały napędowego zaliczamy:

  • przegub krzyżakowy;
  • rurowy korpus;
  • połączenie przesuwne – wielopust;
  • złącze kołnierzowe;
  • łożysko podporowe;
  • osłony i łączniki.

W jakich pojazdach występuje wał napędowy?

Wał napędowy to element układu napędowego, który spotkamy najczęściej w samochodach osobowych, jak już wspomnieliśmy – na tylną oś lub w autach z napędem na wszystkie cztery koła. Ponadto występują także w maszynach rolniczych i leśnych, autach dostawczych oraz ciężarowych, pojazdach szynowych, a także urządzeniach przemysłowych. Dlatego na rynku znajdziemy wały napędowe do koparek oraz innych pojazdów i urządzeń. Świadczy to o tym, że wały są nie tylko uniwersalnymi, ale bardzo potrzebnymi elementami w wielu pojazdach.

Wał napędowy jest elementem występującym najczęściej w pojazdach osobowych takich jak samochody. Jest istotny zwłaszcza przy samochodach napędzanych na tylną oś bądź z napędem na cztery koła. Spotkamy go również w maszynach rolniczych oraz leśnych, a także innych pojazdach przemysłowych. Ze względu na ich występowanie możemy się przekonać, że są one istotne zwłaszcza w maszynach, które przystosowane są do dużych przeciążeń.

Awarie wałów napędowych – dlaczego się pojawiają?

Niestety, wały napędowe ulegają awariom, jak wszystkie inne elementy pojazdów. Odpowiadają one za przeniesienie momentu obrotowego na tylną oś i koła, co wiąże się z wieloma przeciążeniami. Ze względu na konstrukcję tego elementu pojazdu, często ulegają one zatarciom, przez co stają się zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.

Sprawdź, jak przeprowadza się skuteczną regenerację półosi napędowych: https://takiewaly.pl/regeneracja-polosi-napedowych/

Objawy awarii wały napędowego często możemy pomylić z innymi awariami samochodu, dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie tych części samochodu. Dzięki temu uda nam się w porę wyłapać awarię i nie dopuścić do poważnych konsekwencji.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapoznaj się z cennikiem regeneracji i naprawy wałów napędowych: https://takiewaly.pl/cennik-regeneracji-i-naprawy-walow-napedowych/

Regeneracja wału napędowego – podsumowanie

Jak widzisz, odpowiednie dbanie o elementy układu napędowego jest niezwykle ważne. Pamiętaj, że awarie wału napędowego nie muszą oznaczać od razu konieczności wymiany całego elementu na nowy. Z powodzeniem możemy poddać go regeneracji i cieszyć się jego skuteczną pracą przez długi czas.

Źrodło zdjęć: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie