Strona główna Moto Dlaczego wały napędowe ulegają awarii?

Dlaczego wały napędowe ulegają awarii?

Wał napędowy jest jednym z ważniejszych elementów układu napędowego w pojeździe. Występują w samochodach, które są napędzane na tylną oś lub posiadają napęd na cztery koła. Świetnie sprawdza się on również w innych pojazdach. Niestety ulega on czasem awarii. Dlaczego? Jak regenerować wał napędowy?

Spal zbędne kalorie REDOX HARDCORE Innowacyjny spalacz tłuszczu

Do czego służy wał napędowy?

Jest on odpowiedzialny za przenoszenie momentu obrotowego między każdym z elementów układu napędowego i pozostałych podzespołów. W budowie wykorzystuje się najczęściej jeden lub dwa wały napędowe. Ich głównym zadaniem jest wytrzymywanie obciążeń, a także odporność na eksploatację.

Do głównych elementów budowy wały napędowego zaliczamy:

  • przegub krzyżakowy;
  • rurowy korpus;
  • połączenie przesuwne – wielopust;
  • złącze kołnierzowe;
  • łożysko podporowe;
  • osłony i łączniki.

W jakich pojazdach występuje wał napędowy?

Wał napędowy to element układu napędowego, który spotkamy najczęściej w samochodach osobowych, jak już wspomnieliśmy – na tylną oś lub w autach z napędem na wszystkie cztery koła. Ponadto występują także w maszynach rolniczych i leśnych, autach dostawczych oraz ciężarowych, pojazdach szynowych, a także urządzeniach przemysłowych. Dlatego na rynku znajdziemy wały napędowe do koparek oraz innych pojazdów i urządzeń. Świadczy to o tym, że wały są nie tylko uniwersalnymi, ale bardzo potrzebnymi elementami w wielu pojazdach.

Wał napędowy jest elementem występującym najczęściej w pojazdach osobowych takich jak samochody. Jest istotny zwłaszcza przy samochodach napędzanych na tylną oś bądź z napędem na cztery koła. Spotkamy go również w maszynach rolniczych oraz leśnych, a także innych pojazdach przemysłowych. Ze względu na ich występowanie możemy się przekonać, że są one istotne zwłaszcza w maszynach, które przystosowane są do dużych przeciążeń.

Awarie wałów napędowych – dlaczego się pojawiają?

Niestety, wały napędowe ulegają awariom, jak wszystkie inne elementy pojazdów. Odpowiadają one za przeniesienie momentu obrotowego na tylną oś i koła, co wiąże się z wieloma przeciążeniami. Ze względu na konstrukcję tego elementu pojazdu, często ulegają one zatarciom, przez co stają się zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.

Sprawdź, jak przeprowadza się skuteczną regenerację półosi napędowych: https://takiewaly.pl/regeneracja-polosi-napedowych/

Objawy awarii wały napędowego często możemy pomylić z innymi awariami samochodu, dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie tych części samochodu. Dzięki temu uda nam się w porę wyłapać awarię i nie dopuścić do poważnych konsekwencji.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapoznaj się z cennikiem regeneracji i naprawy wałów napędowych: https://takiewaly.pl/cennik-regeneracji-i-naprawy-walow-napedowych/

Regeneracja wału napędowego – podsumowanie

Jak widzisz, odpowiednie dbanie o elementy układu napędowego jest niezwykle ważne. Pamiętaj, że awarie wału napędowego nie muszą oznaczać od razu konieczności wymiany całego elementu na nowy. Z powodzeniem możemy poddać go regeneracji i cieszyć się jego skuteczną pracą przez długi czas.

Źrodło zdjęć: freepik.com

Zadbaj o kondycję Witaminy dla mężczyzn Bądź sprawny i silny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz Inne