samochód bez prawa jazdy

Samochód bez prawa jazdy to obecnie fikcja, aby móc poruszać się czterokołowcem, należy mieć prawo jazdy kategorii AM lub wyższej. Skąd wzięło się mylne pojęcie, że lekki samochód można prowadzić bez prawa jazdy?

Na terytorium RP przed 2013 rokiem można było prowadzić po ukończeniu 18 lat motorower, bez kursów oraz uprawnień, wówczas czterokołowce zaliczały się do pojazdów, na które nie trzeba mieć ukończonego kursu, stąd skojarzenie, że aktualnie mini car również nie wymaga prawa jazdy.

Jaki samochód „bez prawa jazdy”?

Mały samochód bez prawa jazdy, czyli czterokołowiec lub Micro car, nie może przekraczać podstawowych parametrów, aby do jego prowadzenia, nie było potrzebne prawo jazdy kat. B, a wystarczyła kat. AM, B1 lub wyższa.

 • Masa całkowita pojazdu nie może przekroczyć 350 kg.
 • Prędkość maksymalna pojazdu do 45 km/h.
 • Pojemności silnika nie przekracza 50 cm³.

Od stycznia 2013 roku pojazdy czterokołowe, nie zaliczają się do grupy motorowerów. Co oznacza, że do prowadzenia quada (tylko po drogach publicznych) potrzebny jest kurs i prawo jazdy przynajmniej kat. AM dzięki czemu, nawet 14-latek może stać się pełnoprawnym użytkownikiem drogowym. Osoby, które ukończyły 18 lat przed 2013 rokiem, nawet mając kartę motorowerową, nie mają prawa do poruszania się pojazdami czterokołowymi.

Motorower bez prawa jazdy – jaka moc?

W rozumieniu prawa za motorower można uznać pojazd dwu lub trzykołowy, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm³, kryteria jasno określają również maksymalną moc silnika elektrycznego na poziomie do 4kW.

Jak rozpoznać mini car?

Pojazd często przypomina mały miejskie auto, jego pojemność nie powinna przekraczać 50 cm³, a waga 350 kg. Pojazd powinien posiadać homologację, z unijnym oznaczeniem L6e – świadczy o tym, że jest to pojazd czterokołowy lekki. Niewielka pojemność silnika pozwala na sprawne przemieszczanie się z prędkością 45 km/h przy niewielkim spalaniu (około 3 litrów/100 km), co doskonale sprawdza się przy miejskiej jeździe.

Wygląd samochodu na kategoriię AM

Ile kosztuje samochód „bez prawa jazdy”?

Ceny pojazdów używanych „bez prawa jazdy”, czyli z kat. AM, uzależnione są od stanu technicznego oraz wizualnego pojazdu i wąchają się miedzy 10 tys. a 20 tys. zł.

Dla kogo? Jakie dokumenty są wymagane?

Pojazdem czterokołowym do 350 kg może poruszać się osoba po ukończeniu 14 roku życia, która spełni wszystkie wymagane przez ustawę warunki.

Kiedy można prowadzić czterokołowca?

 • Mając lekarskie orzeczenie, o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami z grupy AM.
 • Odbywając po 30 godzin udokumentowanego szkolenia praktycznego i 10 teoretycznego.
 • Zdając egzamin państwowy teoretyczny i praktyczny.

Kurs na prawo jazdy – wiek

Trzy miesiące przed ukończeniem danego wieku można przystąpić do kursu, czyli szkolenia, które ma zapewnić wiedzę teoretyczną i praktyczną, pozwalającą tym samym, na zdanie Państwowego egzaminu.

Miesiąc przed ukończeniem minimalnego wieku, można przystąpić do egzaminu Państwowego.

Prawo jazdy można odebrać dopiero po ukończeniu wymaganego progu wiekowego.

 • W wieku 14 lat można przystąpić do prawa jazdy kat. AM (motorower do 50 cm³, quad o masie do 350 kg oraz prędkości maksymalnej 45 km/h)

Uprawnienia pozwalają poruszać się motorowerem i czterokołowcem lekkim – L6e.

 • W wieku 16 lat można przystąpić do prawa jazdy kat. B1 oraz A1.

Pozytywny wynik egzaminu umożliwia poruszanie się czterokołowcem – L7e oraz pojazdami z kategorii AM.

 • W wieku 18 lat można przystąpić do prawa jazdy kat. B.

Zdając egzamin Państwowy na kat. B, można poruszać się samochodami o masie do 3,5 t (z wyłączeniem autobusów i motorów o poj. powyżej 125 cm³ i 15 koni mechanicznych), z przyczepką lekka (do 750 kg.) oraz pojazdami z kat. AM (motorower do 50 cm³, motocykl o pojemności do 125 cm³). Kategoria B umożliwia przewóz do 9 osób łącznie z kierowcą oraz kierowanie pojazdami wolnobieżnymi (koparka, walec, kombajn rolniczy). Zdanie państwowego egzaminu na kat. B pozwala na kierowanie ciągnikiem rolniczym z przyczepą lekką lub podwieszonym rolniczym sprzętem (pług, siewnik, rozsiewacz nawozu).

Podłączenie do ciągnika roztrząsacza obornika albo kombajnu ziemniaczanego, wymaga kategorii B+E lub T.

Co oznacza B z kodem 96?

Kategoria B z kodem 96 umożliwia ciągnięcie przyczepy, która razem z pojazdem nie przekracza masy całkowitej 4250 kg – dobrym przykładem są lekkie przyczepy (do 750 kg) podczepiane do aut dostawczych. Należy pamiętać, że przyczepa nie może być cięższa od pojazdu, a dokładnie DMC pojazdu, musi być większa o 33% od DMC przyczepy, dodatkowym warunkiem jest wyposażenie przyczepy w hamulec najazdowy.

Prawo jazdy kategorii AM

Jakie są unijne oznaczenia kat. pojazdów i co znaczą?

 • kategoria L1e – motorowery dwukołowe;
 • kategoria L2e – motorowery trójkołowe;
 • kategoria L3e – motocykle dwukołowe bez bocznego wózka;
 • kategoria L4e – motocykle dwukołowe z bocznym wózkiem;
 • kategoria L5e – motocykle trójkołowe;
 • kategoria L6e – czterokołowce lekkie;
 • kategoria L7e – czterokołowce.

Jakie są mandaty za brak uprawnień?

 • Bezprawne prowadzenie motoroweru – 200 zł.
 • Bezprawne prowadzenie motoru lub samochodu – 300 zł.

Do tego należy doliczyć wezwanie pomocy drogowej w celu odholowania pojazdu, na koszt nieuprawnionego kierującego (chyba że osoba, która znajduje się na miejscu np. jadąca jako pasażer, ma uprawnienia i może kontynuować podróż). Przy odholowaniu pojazdu trzeba się liczyć z jego wykupem – cena za dobę:

 • Rower – 113 zł,
 • Motocykl – 233 zł,
 • Samochód do 3,5 t – 486 zł.

Jeżeli kierujący nie ma żadnych uprawnień do kierowania pojazdami, wówczas mandat wynosi 500 zł, co dość często łączy się z grzywną nałożoną przez sąd – 5 tys. zł.

Co można prowadzić bez prawa jazdy po 18 roku życia?

Rower, rower z napędem elektrycznym, wózek rowerowy, pojazd zaprzęgowy.

Od jakiego wieku można prowadzić czterokołowca?

Najwcześniej po ukończeniu 14 roku życia za zgodą rodziców, przygotowując się do egzaminu na kat. AM

Kiedy można przystąpić do kursu na kat. AM?

Do kursu można przystąpić na 3 miesiące przed ukończeniem 14 lat.

Co grozi za brak uprawnień?

200 zł za brak uprawnień do prowadzenia motoru. 300 zł za poruszenie się bez prawa jazdy motorem lub samochodem. Każde z przewinień może zostać również skierowane do sadu, gdzie wysokość grzywny może wynieść nawet 5000 zł.

Ile kosztuje kurs na kat. AM?

Sam kurs to wydatek 1000-1400 zł.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie