Pożyczasz samochód? Sprawdź, czy ochrona ubezpieczeniowa wciąż obowiązuje

Jeśli Twoje auto regularnie użytkuje również inny kierowca, powinieneś zgłosić jego dane ubezpieczycielowi. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. Jakie?

Pani Anna, 55-letnia właścicielka Opla Corsy ma prawo jazdy od 30 lat. Jeszcze kilka lat temu kobieta używała auta od czasu do czasu. Po niegroźnej stłuczce spowodowanej przez innego kierowcę zdecydowała, że po mieście będzie poruszać się komunikacją miejską. Kiedy jej 25-letni syn zdał egzamin na prawo jazdy, bez żalu oddała mu wysłużonego Opla. Nie zgłosiła jednak dodatkowego kierowcy w zakładzie ubezpieczeń. Czy w przypadku kolizji spowodowanej przez młodego kierowcę ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Komunikacyjne OC — ubezpieczenie przypisane do pojazdu

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli spowodujesz wypadek, kolizję lub stłuczkę dzięki OC unikniesz bardzo wysokich kosztów. To ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za szkodę i wypłaci odszkodowania osobom poszkodowanym. Co ważne, zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu. W praktyce oznacza to, że bez względu na to, kto będzie kierował autem, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.

Niestety, właściciel auta, który nie zgłosił ubezpieczycielowi dodatkowego kierowcy, może ponieść inne konsekwencje. Jakie?

Stłuczka spowodowana przez innego kierowcę — rekalkulacja składki

Jeśli zdarzenie drogowe spowoduje kierowca, który nie został uprzednio zgłoszony ubezpieczycielowi, firma ubezpieczeniowa może zażądać rekalkulacji składki. Czym jest rekalkulacja składki? Rekalkulacja składki to ponowne wyliczenie stawki OC przy uwzględnieniu danych dodatkowego kierowcy, który spowodował kolizję. Jeśli tak jak w przypadku pani Anny jest nim młoda osoba, cena ubezpieczenia może znacząco wzrosnąć. Z powodu braku doświadczenia i brawury za kółkiem to właśnie młodzi, niedoświadczeni kierowcy płacą bowiem najwyższe na rynku stawki OC.

Autocasco — konsekwencje podania nieprawdziwych danych

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które rekompensuje kierowcy straty finansowe, powstałe z tytułu działania czynników atmosferycznych, żywiołów czy osób trzecich. Jeśli masz AC, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po kradzieży, uszkodzeniu pojazdu przez ulewny deszcz czy spotkaniu z dzikim zwierzęciem. Naprawi także auto na swój koszt. Nawet jeśli to Ty spowodujesz szkodę (szczegółowy zakres ochrony AC zależy od TU i wybranego pakietu).

Jeśli nie poinformujesz ubezpieczyciela o tym, że Twoje auto będzie użytkował także inny kierowca, zostanie to potraktowane jako podanie fałszywych danych. Konsekwencje takiej decyzji zależą od konkretnego ubezpieczyciela.

Jeśli ubezpieczyciel zastosuje najłagodniejszy wymiar kary, dokona rekalkulacji składki, uwzględniając dane dodatkowego, niezgłoszonego wcześniej kierowcy. W takim przypadku musisz liczyć się ze wzrostem stawki i koniecznością pokrycia różnicy.

Towarzystwo może także pomniejszyć odszkodowanie, a nawet odmówić wypłacenia jakiekolwiek rekompensaty (więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://mubi.pl/poradniki/pozyczenie-samochodu-a-ubezpieczenie/).

Chcesz uniknąć kosztów? Zgłoś dodatkowego kierowcę ubezpieczycielowi

Jeśli nie zgłosisz ubezpieczycielowi dodatkowego kierowcy, narażasz się nie tylko na koszty, ale również na potężną dawkę stresu. Nie da się bowiem ukryć, że interwencja ubezpieczyciela oraz konieczność ponownego wyliczenia składki nie należą do przyjemnych. Zgłoszenie ubezpieczycielowi dodatkowego kierowcy pozwoli jednak nie tylko uniknąć kosztów, ale również… obniżyć stawkę OC. Zwłaszcza jeśli kolejnym kierowcą jest osoba z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę. Aby szybko sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić na takim ruchu, skorzystaj z porównywarki OC AC mubi.pl. Wystarczy, że w formularzu umieścisz dane dodatkowego kierowcy. W ciągu zaledwie kilku minut Mubi przedstawi Ci propozycje najlepszych TU. Wraz z cenami i zakresem dodatkowych świadczeń. Jeśli któraś z ofert spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Bez wychodzenia z domu w 100% online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie