Noktowizor jest popularnym urządzeniem, wykorzystywanym przez służby porządku publicznego i wojsko. Obecnie coraz częściej sięgają po niego także osoby prywatne, zrzeszone w oddziałach paramilitarnych czy klubach myśliwskich, a także hobbyści, w tym survivalowcy i miłośnicy rozgrywek ASG. Co zatem warto o nim wiedzieć, pragnąc dołączyć do znajomych, spędzających noce poza domem?
Działanie noktowizora
Noktowizor cyfrowy jest obecnie najpopularniejszym rodzajem tego urządzenia, pozwalającym na obserwację otoczenia w nocy w dobrej jakości. Jego działanie opiera się wybiciu elektronów z płytki światłoczułej, ich przechwyceniu przez sensor i wzmocnieniu, aż do uzyskania wyraźnego obrazu. Aby jednak nastąpiło wybicie elektronów, na światłoczułą warstwę padać muszą fotony światła. Do prawidłowej pracy noktowizora wystarcza tzw. światło szczątkowe, czyli rozproszone światło księżyca i gwiazd. Kiedy jednak i jego zabraknie, niezbędne jest samodzielne oświetlenie okolicy w taki sposób, aby noktowizor działał, a równocześnie abyśmy sami nie zostali wykryci.
Iluminator podczerwieni
W odpowiedzi na potrzebę oświetlenia okolicy światłem, które jednocześnie nie ujawni naszej obecności, powstały promienniki podczerwieni, zwane także iluminatorami podczerwieni. Są to urządzenia pozwalające na wspomaganie pracy noktowizora, a ze względu na to, iż transmitują czerwone światło, doskonale sprawdzają się wśród myśliwych, gdyż nie płoszą zwierzyny. Promiennik podczerwieni może być wbudowany do noktowizora albo może stanowić oddzielne urządzenie, z możliwością dopięcia do noktowizora.
Najkorzystniej: noktowizor z iluminatorem podczerwieni
Najlepszym wyborem, pozwalającym uniknąć późniejszego montażu, jak również kupowania dwóch różnych urządzeń, jest noktowizor z wbudowanym promiennikiem podczerwieni. Przykładem takiego rozwiązania może być Yukon Photon RT 4,5×42. Jest to noktowizor wysokiej klasy, pozwalający na uzyskanie dobrej jakości obrazu. Odznacza się wbudowanym dwukrotnym zoomem cyfrowym, możliwością wykonywania zdjęć i nagrań, łatwym protokołem komunikacji z innymi urządzeniami oraz dobrymi parametrami technicznymi. Jednocześnie, posiada wbudowany iluminator, który emituje fale podczerwone, o długości 850 nm. Tego typu iluminator zapewnia dobre oświetlenie nawet w całkowitej ciemności. Ważnym atutem noktowizora Yukon Photon RT jest jego niewrażliwość na ostre światło. Dzięki tej właściwości, może on być bezpiecznie używany w miejscach o dużym naświetleniu.
Oddzielne rozwiązania
Istnieje także możliwość dokupienia oddzielnie funkcjonującego iluminatora do posiadanego już modelu noktowizora. Jako przykład niech posłuży nam iluminatory Nayvis N850, dostępny w sklepie Kolba. Służy on wspomaganiu urządzeń noktowizyjnych w warunkach całkowitej ciemności.
W tym przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób montażu promiennika. Istnieją dwa sposoby jego zamontowania – pierwszy z nich to tzw. dove tail, drugi z kolei to weaver. Każdy z nich pasuje do innych rodzajów urządzeń i promiennik powinien być tak dopasowany, by jego późniejsza instalacja na broni nie stanowiła kłopotu. Oczywiście podane przykłady są tylko wybranymi modelami spośród szeregu innych, dlatego zachęcamy do odwiedzenia sklepu i porównania ich właściwości pomiędzy sobą.
fot. materiały prasowe