Jak wybrać dobry ekspres do kawy?

Ekspresy do kawy są niezbędnym elementem wyposażenia domu każdego kawosza. Dzięki nim, możemy przygotować różnorodne rodzaje kawy, o wspaniałym aromacie i smaku. Dodatkowym ich atutem, jest stosunkowo krótki czas, potrzebny do przygotowania tego napoju. Okazuje się, że na rynku mamy szeroki wybór tego typu urządzeń, o różnych parametrach i funkcjach. Jaki ekspres do kawy kupić? Jaki sprawdzi się najlepiej?.

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy?

Jaki ekspres do kawy kupić? Przelewowy czy ciśnieniowy?, to jedne z najczęściej zadawanych pytań, podczas wyboru urządzenia. Otóż oba te rodzaje znacznie się od siebie różnią. Ekspresy przelewowe to stosunkowo proste urządzenia. Składają się z:

 • dzbanka- wykonanego najczęściej z tworzywa żaroodpornego.
 • pojemnika na kawę
 • filtra- często jest on papierowy, przeznaczony do jednokrotnego użytku. Dostępne są też modele z filtrem siatkowym, które należy umyć po każdym użyciu.
 • płyty grzewczej- podgrzewa ona wodę i utrzymuje temperaturę kawy.

Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, a także prostota obsługi. Po zamontowaniu filtra po prostu wsypujemy kawę do pojemnika. Musi być ona uprzednio zmielona. Na końcu wlewamy wodę do pojemnika i gotowe. Cały proces zajmuje kilkanaście minut, a potem możemy cieszyć się świeżą aromatyczną kawą.

Sprawdź jak kupić dobry tani ekspres do kawy https://expresdokawy.pl/jaki-tani-ekspres-do-kawy-wybrac-ranking-i-opinie/

Ekspresy ciśnieniowe, wykorzystują do przygotowania kawy, wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dostarczana jest, z wykorzystaniem specjalnej pompy, do pojemnika z kawą, a następnie do zbiornika lub filiżanki. Te ekspresy cechują się wysoką funkcjonalnością. Tego typu urządzenia dzielą się na :

 • kawiarki- niezwykle proste, popularnie nazywane ekspresami niskociśnieniowymi. Pozwolą przygotować mocną i aromatyczną kawę.
 • ekspresy półautomatyczne ciśnieniowe- popularnie zwane korbowymi. To rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem, chcących korzystać z wielu funkcji oferowanych przez ekspres.
 • ekspresy automatyczne ciśnieniowe- to modele najbardziej zaawansowane. Urządzenia te same dozują kawę oraz wodę. Wyposażone w młynek, zapewniają kawę o najlepszym smaku i aromacie.

Jaki ekspres do kawy kupić?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Kupmy taki ekspres, by spełniał nasze oczekiwania i mieścił się w granicach naszego budżetu. Jednak jest kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Warto wziąć pod uwagę sposób parzenia, dodatkowe funkcje, ale przede wszystkim istotne parametry techniczne. Wpłyną one na komfort użytkowania, a także wytrzymałość urządzenia. Oto najważniejsze z nich:

 • moc- im większa moc, tym szybciej przygotujemy wymarzoną kawę. Zależna jest ona nie tylko od ceny, ale też rozmiarów urządzenia.
 • ciśnienie- ten parametr dotyczy ekspresów ciśnieniowych. Ciśnienie wyrażane w Barach, oznacza to z jaką siłą wtłaczana jest woda lub para, do pojemnika z kawą. W przypadku niskiego ciśnienia, czas parzenia znacznie się wydłuża. W przypadku ekspresów wysokociśnieniowych, czas ten skraca się nawet do 30 sekund.
 • płyta podgrzewająca- wykorzystana w urządzeniu płyta, powinna utrzymywać temperaturę kawy przez dłuższy czas.
 • wymiary- ekspres, szczególnie w kuchni nie grzeszącej rozmiarami, nie powinien skupiać na sobie całej uwagi.
 • rozmiar pojemników- pamiętajmy im większe pojemniki na wodę i kawę, tym rzadziej będziemy musieli je uzupełniać.

Szuka więcej informacji? Sprawdź ranking ekspresów do kawy https://hiperceny.pl/ranking-top-10-ekspres-do-kawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie