Pierwsze oznaki wizualnego zmęczenia, można zauważyć już po 25 roku życia i jeżeli zapobiegawczo rozpoczniemy proces odnowy, skutecznie unikniemy zabiegów chirurgicznych w dojrzałym wieku.
Problem posiniałej skóry, opuchlizny pod oczami i kurzych łapek kojarzony, jest z pierwszymi oznakami starości podobnie, jak siwizna na głowie. Stosując pewne zabiegi pielęgnacyjne, można zapewnić sobie młody wygląd, znacznie dłużej. Problemy ze skórą wokół oczu, wbrew pozorom nie są tylko oznaką starości, chociaż w dużej mierze od niej zależą.
Jak powstaje opuchlizna pod oczami?
Opuchlizna pod oczami i zaczerwienienie jest wynikiem słabego krążenia krwi w drobnych naczyniach krwionośnych wokół oczu. Obrzęk limfatyczny powstaje w połączeniu z obwisającą skórą , która traci swoją elastyczność wraz z wiekiem, ale także w wyniku utraty jędrności. Niski przepływ krwi powoduje niedostarczenie składników odżywczych do okolic, w których mieści się najcieńsza skóra na twarzy. Przy pierwszych oznakach wystąpienia „worków pod oczami” stosowanie suplementacji z pewnością może już nie być wystarczające. Konieczne jest stosowanie kosmetyków działających zewnętrznie lub zabiegów pobudzających krwiobieg w drobnych naczynkach.
Kurze łapki pod oczami
Kurze łapki, czyli pierwsze widoczne zmarszczki, występujące w zewnętrznych kącikach oczu, które jak dotąd uwidaczniały się tylko podczas uśmiechu, są wynikiem zwiotczenia skóry. Brak elastyczności włókien spowodowany jest niewystarczającą ilością kolagenu, który z wiekiem coraz słabiej produkowany jest w naturalnej postaci przez organizm. Skóra wokół oka pozbawiona jest tkanki tłuszczowej, a spadek produkcji przez organizm naturalnego kolagenu zmniejsza zdolność do syntezy. Zmarszczki się pogłębiają i nabierają wyrazistości, kolagen utrzymujący gładkość skóry przez napięcie struktury, stopniowo zanika z wiekiem.
Krem, czy domowe sposoby?
Krem na kurze łapki to tak naprawdę krem ujędrniająco-odżywczy, jeżeli ma zdolności regeneracyjne, to na wczesnym etapie zwiotczenia skóry, skutecznie poradzi sobie z pierwszymi oznakami starości. Aby krem działał skutecznie, warto zatrzymać promienie słońca padające na wrażliwą skórę wokół oczu. Promienie słońca skutecznie wysuszają skórę, a ponadto niszczą strukturę kolagenową przez promieniowanie UV. Warto zatem w słoneczne dni, stosować krem pod oczy nawilżający lub odżywiający z filtrem i dodatkowo zabezpieczać okolice oczu, okularami przeciwsłonecznymi.
Domowe sposoby na regeneracje skóry wokół oczu, bazują na dostarczeniu do organizmu odpowiedniej dawki aminokwasów i protein, które są niezbędnym elementem do syntezy kolagenu. Dostarczanie kolagenu z zewnątrz, w postaci kremów lub żelów, jest nieskuteczne. Diety odchudzające często przyczyniają się do zwiotczenia skóry na całym ciele, ze względu na niedostarczenie odpowiedniej dawki witamin i minerałów.
Można także zewnętrznie działać domowymi sposobami, na opuchliznę i zmęczone oczy. Co pomoże?
Okłady z rumianku – mają działanie ściągające i łagodzą oznaki zmęczenia.
Okład z czarnej herbaty – ściąga zwiotczałą skórę i obkurcza naczynka krwionośne.
Okład z ogórka – ujędrnia skórę, działa odświeżająco i daje uczucie chłodu dzięki zawartości enzymów.
Maseczka z kawy – kofeina ma działanie ściągające i pobudza krążenie, dzięki czemu można pozbyć się opuchlizny, wywołanej nagromadzeniem się limfy.
O czym pamiętać, stosując dietę odchudzającą?
Aby uniknąć przedwczesnych zmarszczek, należy dostarczać do organizmu nie tylko odpowiednią dawkę kalorii, gdyż organizm starzeje się szybciej, kiedy brakuje w diecie:
- Witaminy A, E, K.
- beta-karotenu,
- aminokwasów,
- protein.
Jaki krem pod oczy wybrać?
Krem pod oczy na cienie powinien mieć właściwości nawilżające, gdyż skóra wokół oczu narażona jest przez ruchy mimiczne, na ciągłe wysuszanie. Dostarczenie kolagenu z zewnątrz sprawia, że pozostaje on na wierzchniej warstwie który, dlatego należy stosować kremy pobudzające wytwarzanie naturalnego kolagenu przez organizm. Zawartość w kremie pod oczy rumianku, czarnej herbaty, ogórka lub retinolu – pochodnej witaminy A, przyczyni się do naturalnego pobudzenia organizmu do wytwarzania kolagenu, ujędrni skórę wokół oczu i zapewni odpowiednie napięcie, niwelując stopniowo zmarszczki. Odżywczy krem pod oczy, powinien zawierać składniki wzmacniające naczynka krwionośne, np. wyciąg z bluszczu zwyczajnego, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej lub kofeiny. Stosując krem z witaminą C, uzyskamy efekt rozjaśnienia sinej opuchlizny zwanej – workami pod oczami. Krem z beta-glukanem ma działanie antyoksydacyjne, chroniąc tym samym skórę przed kolejnymi zmarszczkami i nawilża skórę.
Jakie są przyczyny worków pod oczami?
Brak elastyczności skóry wokół oczu.
Nagromadzenie się limfy.
Niskie krążenie krwi.
Od czego powstają zmarszczki?
Zmarszczki powstają w wyniku niedożywienia skóry i osłabieniu naturalnych włókien kolagenowych. Brak jędrności skóry i zmarszczki są wynikiem słabego przepływu krwi ze składnikami odżywczymi przez drobne naczynka krwionośne. Dodatkowo odwodnienie organizmu, także powoduje zwiotczenie skóry.
Krem na dzień czy na noc?
Krem na noc bogatszy jest w składniki odżywcze, przez co po nałożeniu staje się lepki. Kremy na dzień zazwyczaj zabezpieczają skórę przed promieniowaniem UV, hamując powstawanie kolejnych zmarszczek. Dlatego dobrze jest stosować oba kremy, w odpowiednich porach dnia.
Jak nakładać krem pod oczy?
Krem należy delikatnie wklepywać opuszkami palców, a pozostałość wmasować w skórę, prowadząc ruchy od wnętrza oka – przy nosie, do zewnętrznej części, gdzie powstają kurze łapki.