Cierpisz na ból pleców? Może pomóc Ci pas lędźwiowy!

Częste bóle pleców, szczególnie w dolnym odcinku lędźwiowym mogą dotyczyć każdego z nas, nie tylko sportowców. Znacznie wpływają one na jakość naszego życia, a nawet przeszkadzają w swobodnym funkcjonowaniu. Stąd też warto wiedzieć jak sobie z nimi poradzić, jaki jest ich powód i co można w tym kierunku zrobić. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego krótkiego wpisu.

Bóle pleców – jaka jest ich przyczyna?

Bóle pleców obecnie są plagą, ponieważ coraz częściej nasza praca siedząca przy komputerze w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej daje się naszemu kręgosłupowi we znaki. Siedzący tryb życia, zwyrodnienia, skolioza, lordoza, urazy, kontuzje, ale również przetrenowanie i przeciążenia u sportowców sprawiają, że ból znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. W przypadku sportowców i osób pracujących fizycznie przyczyną może być niewłaściwe unoszenie ciężarów, co może doprowadzić nawet do „wypadnięcia dysku”.

Nie należy lekceważyć tego typu bóli, ponieważ mogą spowodować poważny stan kontuzjowanego, postępujące zapalenie, czy też większy uraz. Dlatego, gdy tylko zaczniemy odczuwać jakikolwiek dyskomfort w tej okolicy, warto udać się do ortopedy, a następnie fizjoterapeuty, by określić, jak poważna jest kontuzja.

Jeśli nie przypominamy sobie, żebyśmy doprowadzili do urazu jakimś konkretnym działaniem, a plecy bolą nas już od jakiegoś czasu, warto o poradę zapytać również fizjoterapeuty.

Jak można je zdiagnozować i leczyć?

Jeśli chodzi o chroniczny, postępujący ból kręgosłupa należy udać się do specjalisty w celu wykonania USG dolnego odcinka lędźwiowego i prześwietlenie. Po badaniu opisanym przez technika ortopeda będzie wiedział, czy doszło do zwyrodnienia, czy jest to stan zapalny lub uraz tkanek.

Niezależnie od przyczyny bólu, warto zaopatrzyć się mimo wszystko w poduszkę ortopedyczną do leżenia/siedzenia, by móc regenerować tę okolicę w spoczynku. W tym celu pomocny będzie pas lędźwiowy, czyli stabilizator odcinka lędźwiowego, który szerzej opiszemy w kolejnym akapicie. Oprócz tego można zaopatrzyć się w maść przeciwbólową.

Należy również pamiętać o prostej pozycji, w tym o napiętym brzuchu podczas każdej czynności, który chroni dolną część kręgosłupa przed przeciążeniem.

Czym dokładnie jest pas lędźwiowy?

Pas lędźwiowy, jak sama nazwa wskazuje, jest pasem, który umieszcza się w dolnej części kręgosłupa. Znacznie poprawia on stabilizację i samopoczucie osób odczuwających ból pleców w odcinku lędźwiowym. Może być on stosowany zarówno podczas leczenia, jak i później zapobiegawczo jako wsparcie dla kręgosłupa.

Wymusza on utrzymanie prawidłowej postawy i sprawia, że nie wyginamy kręgosłupa w nienaturalny sposób. Pasy lędźwiowe wykonane są najczęściej z grubego, nieco usztywnionego materiału. Są w pełni regulowane, tak by można było je maksymalnie dopasować do ciała.

Należy jednak wiedzieć, że samo noszenie pasa nie zastąpi rehabilitacji, za to, gdy już nasze plecy będą w lepszej kondycji, możemy go ze sobą zabierać nawet na trening.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie